22.09.2014 r.
6 min

50% odliczenie VAT nie wyklucza amortyzacji całego pojazdu

Ekspert KIP

Skopiuj link
22.09.2014r.
6 min

Warunkiem jest, by paliwo to wykorzystywane było do celów opodatkowanych podatkiem VAT. Od powyższej zasady istnieje jednak wyjątek obowiązujący do 30 czerwca 2015 r. Do tej daty odliczenia nie można stosować w przypadku paliw wykorzystywanych przy użytkowaniu niezgłoszonych na druku VAT-26:
 

  • samochodów osobowych;
  • innych niż samochody osobowe pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:

        1 – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg,
        2 – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg,
        3 lub więcej – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg.
 W praktyce zatem 50% odliczenia VAT stosuje się do 30 czerwca 2015 r. wyłącznie w stosunku do pojazdów innych niż osobowe, które posiadają dopuszczalną ładowność równą lub wyższą niż wskazana powyżej, przy czym:
 

  • pojazdy te nie zostały zgłoszone na VAT-26 oraz
  • nie prowadzi się w stosunku do nich ewidencji przebiegu pojazdu.

Wątpliwość  wzbudziła, jak się okazało, również możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 20 sierpnia 2014 r. (ITPB1/415-582/14/WM) uznał, ze  można zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej samochodów osobowych stanowiących środki trwałe w prowadzonej działalności gospodarczej, pomimo, że samochody te są częściowo wykorzystywane na inne cele.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawczyni prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. W ramach tej działalności wykorzystuje samochody osobowe, które są ujęte w ewidencji środków trwałych i stanowią środki trwałe w prowadzonej działalności gospodarczej. Samochody te są również wykorzystywane na inne cele nie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Dokonywane odpisy amortyzacyjne od samochodów będących środkami trwałymi są uznawane za koszt podatkowy. Ponadto za koszt podatkowy Wnioskodawczyni uznaje ponoszone wydatki związane z używaniem samochodów osobowych z wyłączeniem wydatków nie związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wnioskodawczyni nie prowadzi ewidencji przebiegu pojazdu i nieodliczony podatek od towarów i usług, lub jego nieodliczoną część uznaje jako koszt uzyskania przychodu, zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 86a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, stanowi 50% kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika. Zatem, zgodnie z powyższym przepisem, 50% kwoty podatku naliczonego wynikającego z otrzymanych faktur związanych z eksploatacją samochodu osobowego – nie obniża podatku należnego.
Odnosząc powyższe do analizowanej sprawy wyjaśnić należy, że wejście w życie przepisów ustawy z dnia 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U., poz. 312), nie oznacza, że w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, podatnicy ci zobligowani są do automatycznego pomniejszenia kosztów używania samochodu osobowego o 50%.

Wydatki na eksploatację będą stanowiły koszty uzyskania przychodu w części, w jakiej faktycznie służą uzyskiwaniu przychodów z działalności, niezależnie od tego jaką proporcję wykorzystania samochodu na cele związane z działalnością gospodarczą ustalił podatnik. Jedynie takie wydatki, które rzeczywiście związane są z wykorzystaniem samochodu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, spełniają bowiem warunki określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jeżeli wydatki te spełniają te kryteria, wówczas stanowią koszt uzyskania przychodu wraz z podatkiem naliczonym niepodlegającym odliczeniu od podatku należnego.

Dyrektor bydgoskiej Izby Skarbowej przypomniał również, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje możliwość proporcjonalnego dokonywania odpisów amortyzacyjnych wyłącznie dla nieruchomości, wykorzystywanych częściowo do działalności gospodarczej.

Zatem w przypadku składników majątkowych wykorzystywanych w działalności gospodarczej, spełniających kryteria do uznania ich za środki trwałe (innych niż nieruchomości), możliwe jest dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od pełnej wartości początkowej, niezależnie od tego czy są wykorzystywane wyłącznie do celów związanych z działalnością gospodarczą, czy też częściowo – do celów prywatnych.

Pamiętać przy tym należy o ograniczeniu kwotowym dot. ww. odpisów amortyzacyjnych, wprowadzonym przepisem art. 23 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego, dokonywanych według zasad określonych w art. 22a-22o, w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 20.000 euro przeliczonej na złote według kursu średniego euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia przekazania samochodu do używania.

Reasumując, organ stwierdził, że wnioskodawczyni może zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej samochodów osobowych stanowiących środki trwałe w prowadzonej działalności gospodarczej, pomimo, że samochody te są częściowo wykorzystywane na inne cele. Wnioskodawczyni może również zaliczać do kosztów uzyskania przychodów część naliczonego podatku VAT niepodlegającego odliczeniu od podatku należnego w podatku od towarów i usług, przy czym możliwość ta dotyczy wyłącznie wydatków związanych z pozarolniczą działalnością gospodarczą.

Dorota Tarnowska
"http://www.izbapodatkowa.pl/serwis/img/marianski.png"