01.09.2014 r.
3 min

Bardziej liberalne prawo budowlane

Ekspert KIP

Skopiuj link
01.09.2014r.
3 min

Derogacja obowiązków uzyskiwania pozwolenia na budowę i  przebudowę domu jednorodzinnego dotyczyć ma budynków, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki objętej inwestycją, czyli nie ma zagrożenia ewentualnych niedogodności dla sąsiadów. Przy spełnieniu tej przesłanki konieczne będzie jedynie zgłoszenie budowy z projektem budowlanym wraz z załączonymi dokumentami wymaganymi w trybie pozwolenia na budowlę dla danego budynku. Formalności dotyczące projektu budowlanego również mają być znacznie uproszczone. Chodzi tu przede wszystkim o ograniczenie obligatoryjnych elementów projektu budowlanego przez likwidację dołączania obowiązkowych oświadczeń o zapewnieniu dostaw energii, wody, gazu, ciepła, odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych elektroenergetycznych bądź telekomunikacyjnych. Od daty zgłoszenia starosta będzie miał możliwość wniesienia sprzeciwu w terminie 30 dni jeżeli powstaną wątpliwości. Projekt nowelizacji nie wyklucza jednak możliwości uzyskania „tradycyjnego” pozwolenia na budowę w sytuacji, gdy z jakiś powodów będzie to dla inwestora korzystniejsze np. w celu zabezpieczenia się przed roszczeniem o sporną powierzchnię działki inwestycyjnej. Niemniej w założeniu powyższe uregulowanie ma zmniejszyć liczbę wydawanych pozwoleń na budowę o około 30 tys. rocznie.

Kolejną dobrą wiadomością jest to, że w przypadku, gdy dany podmiot będzie jedyną stroną postępowania administracyjnego dotyczącego wydania pozwolenia na budowę obiektu, który takiego zezwolenia wciąż będzie wymagał, to inwestor będzie mógł rozpocząć roboty budowlane na podstawie decyzji podlegającej wykonaniu. Innymi słowy inwestor nie będzie musiał czekać na uprawomocnienie się decyzji. Może zatem zyskać nawet 14 dni, co ułatwia również nowelizacja znosząca obowiązek poinformowania organu administracyjnego o planowanym terminie rozpoczęcie robót budowlanych. Oprócz tego sporym ułatwieniem ma być brak wymogu przedstawienia oświadczenia zarządcy drogi o możliwości połączenia działki inwestycyjnej z drogą publiczną, za wyjątkiem dróg krajowych i wojewódzkich. Przyspieszeniu ulegnie również procedura uzupełnienia ewentualnych braków złożonego wniosku o pozwolenia na budowę. Organ administracyjny będzie miał 14 dni od dnia zgłoszenia wniosku  na wezwanie inwestora do uzupełnienia braków.

Projekt nowelizacji Prawa budowalnego trafił obecnie do Sejmu. Zgodnie z założeniami projektu znowelizowane prawo budowlane zacznie obowiązywać po 3 miesiącach od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Jest zatem szansa, że już na wiosnę 2015 r. inwestorzy będą mogli skorzystać z proponowanych udogodnień. 

Aneta Wilk
Robert Rubacha
"http://www.izbapodatkowa.pl/serwis/img/marianski.png"