25.08.2014 r.
3 min

Brak opodatkowania PCC SKA przy działaniach restrukturyzacyjnych

Ekspert KIP

Skopiuj link
25.08.2014r.
3 min

Wskazał, że w tym przypadku, SKA w myśl dyrektywy unijnej 2008/7/WE powinna być traktowana jako spółka kapitałowa.
NSA w ustnym  uzasadnieniu w pełni zgodził się ze wcześniejszym stanowiskiem WSA we Wrocławiu, który uznał, że dyrektywa Rady 2008/7/WE ma zastosowanie do SKA. Dyrektywa ta dotycząca podatków pośrednich od gromadzenia kapitału,  za spółkę kapitałową uważa  każdą spółkę, przedsiębiorstwo, stowarzyszenie lub osobę prawną, których udziały w kapitale lub majątku mogą być przedmiotem transakcji na giełdzie.

Uznanie przez dyrektywę SKA za spółkę kapitałową ma znaczenie na gruncie polskiej ustawy o podatku cywilnoprawnym (u.p.c.c.). Zgodnie z art.2 u.p.c.c. podatkowi nie podlegają m.in.  umowy spółki i ich zmiany związane z:

a)    łączeniem spółek kapitałowych,
b)    przekształceniem spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową,
c)    wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje:

  • przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części,
  • udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.

Wyrok ten otwiera SKA, które po  31 grudnia2008 zapłaciły podatek od czynności cywilnoprawnych przy wyżej wymienionych działaniach restrukturyzacyjnych, drogę do zwrotu podatku.

Wspomniane zagadnienie pojawiło się ponad rok temu podczas rozpoznawania przez WSA w Krakowie sprawy, w której SKA domagała się stwierdzenia nadpłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.  Zarzuty zawarte w skardze wzbudziły wątpliwości krakowskiego WSA, który postanowił skierować pytania prejudycjalnego w tej kwestii do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (Trybunał nie udzielił jeszcze na nie odpowiedzi). NSA nie czekał na zdanie TSUE i sam orzekł o niezgodności polskich przepisów z unijną dyrektywą.

Warto wspomnieć, że w świetle obowiązujących przepisów orzeczenie Trybunału dotyczące wykładni prawa wspólnotowego ma moc wiążącą w sprawie, w której sąd skierował pytanie prejudycjalne, a także w innych podobnych sprawach rozpoznawanych przez sądy administracyjne. Z niecierpliwością należy zatem czekać na rozstrzygnięcie TSUE, choć omawiany wyrok NSA daje nadzieje na przyjęcie korzystnej dla podatników linii interpretacyjnej.

Aneta Nowak-Piechota
Alicja Jóźwik

"http://www.izbapodatkowa.pl/serwis/img/marianski.png"