10.11.2017 r.
8 min

Dokumenty potwierdzające WDT

Ekspert KIP

Skopiuj link
10.11.2017r.
8 min

Z pytaniem do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która gromadzi dowody określone w art. 42 ust. 3 ustawy o VAT w celu zastosowania 0% stawki VAT dla WDT. Jednocześnie Spółka posługuje się elektronicznym dokumentem – „PROOF OF DELIVERY/POTWIERDZENIE DOSTAWY” – (dalej: POD). Jest to dokument w formie oświadczenia spedytora, zawierający wszystkie wymagane przepisami elementy listu przewozowego CMR, takie jak: nr przesyłki, wagę, miejsce odbioru, miejsce dostawy, datę dostarczenia przesyłki. Dokument POD jest dokumentem elektronicznym wystawianym jednostronnie przez upoważnionego przez Spółkę spedytora, po dostarczeniu towarów do odbiorcy. Opcjonalnie jako uzupełnienie dokumentu POD, Spółka dostarcza drogą elektroniczną zeskanowane dokumenty przewozowe CMR. Spółka w niektórych przypadkach napotyka na trudności związane z pozyskaniem kompletnego dokumentu przewozowego CMR, który zawierałby czytelny podpis odbiorcy towaru. W związku z tym na niektórych dokumentach CMR znajduje się jedynie parafa z pieczęcią odbiorcy lub sama parafa zamiast podpisu, dokumenty te zawierają natomiast podpis/pieczęć Spółki oraz przewoźnika. Jednocześnie Spółka dysponuje innymi dokumentami potwierdzającymi w sposób jednoznaczny, że towary zostały dostarczone do odbiorcy (np. ww. POD, kopia faktury, dokumenty potwierdzające zapłatę za towar, korespondencja handlowa itp.).

Spółka zadała następujące pytania:

  1. czy posiadany przez Spółkę dokument POD wystawiony jednostronnie w formie elektronicznej przez upoważnionego przez Spółkę spedytora, potwierdzający dostarczenie towaru, zastępuje wymóg posiadania listu przewozowego CMR i uprawnia Spółkę do zastosowania 0% stawki VAT dla WDT?
  2. czy dokument przewozowy CMR bez czytelnego podpisu odbiorcy jest dokumentem uprawniającym Spółkę do zastosowania 0% stawki VAT dla WDT?

Zdaniem Spółki dokument potwierdzający dostarczenie towaru POD jest dokumentem uprawniającym Spółkę do zastosowania 0% stawki VAT dla WDT, jak również dokument CMR bez czytelnego podpisu odbiorcy nadal stanowi dowód, uprawniający Spółkę do zastosowania stawki 0% VAT dla WDT.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko Spółki za prawidłowe. Organ podatkowy wyjaśnił, że stosownie do treści art. 42 ust. 1 ustawy, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem, że:

  1. podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej;
  2. podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju;
  3. podatnik składając deklarację podatkową, w której wykazuje tę dostawę towarów, jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE.

W myśl art. 42 ust. 3 ustawy, dowodami, o których mowa w ust. 1 pkt 2, są następujące dokumenty, jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju:

  1. dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju – w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi),
  2. specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku,
  • z zastrzeżeniem ust. 4 i 5.

W myśl art. 42 ust. 11 ustawy, w przypadku gdy dokumenty, o których mowa w ust. 3-5, nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju towarów, dowodami, o których mowa w ust. 1 pkt 2, mogą być również inne dokumenty wskazujące, że nastąpiła dostawa wewnątrzwspólnotowa, w szczególności:

  1. korespondencja handlowa z nabywcą, w tym jego zamówienie;
  2. dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu;
  3. dokument potwierdzający zapłatę za towar, z wyjątkiem przypadków, gdy dostawa ma charakter nieodpłatny lub zobowiązanie jest realizowane w innej formie, w takim przypadku inny – dokument stwierdzający wygaśnięcie zobowiązania;
  4. dowód potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Analiza regulacji dotyczących transakcji wewnątrzwspólnotowej dostawy pozwala na wskazanie dwóch podstawowych warunków, od spełnienia których uzależnione jest potraktowanie danej czynności jako dostawy wewnątrzwspólnotowej. Pierwszy z tych warunków dotyczy aspektu prawnego transakcji – jego spełnienie ma gwarantować, że czynność ta zostanie potraktowana jako wewnątrzwspólnotowe nabycie w państwie przeznaczenia i zostanie tam faktycznie opodatkowana.

Drugi z warunków, o którym mowa wyżej, od którego spełnienia zależy potraktowanie danej dostawy jako dostawy wewnątrzwspólnotowej, dotyczy udokumentowania faktu wywozu towaru oraz dostarczenia go w ramach dostawy w państwie przeznaczenia. Koncentruje się on zatem na faktycznych, a nie prawnych aspektach transakcji. Powyższy warunek został określony wprost w cyt. wyżej art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym ważne jest to, aby przedmiotowe dokumenty zawierały informacje, z których wynika, że określony towar został faktycznie dostarczony do innego państwa członkowskiego.

Posiadany/posiadane przez podatnika dokument/dokumenty powinien/powinny być dowodem potwierdzającym, że towar będący przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy został wywieziony z terytorium kraju i dostarczony do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy w powiązaniu z przedstawionymi we wniosku stanami faktycznymi stwierdzić należy, że:

  • w zakresie pytania 1 – Spółka uprawniona jest do zastosowania stawki 0%, przy spełnieniu warunków wskazanych w art. 42 ust. 1-3 oraz ust. 11. W konsekwencji, o ile faktura wystawiona przez Spółkę, POD, łącznie z pozostałymi dokumentami potwierdzają przyjęcie towarów na terytorium innego państwa członkowskiego niż terytorium kraju – to upoważniają Spółkę do zastosowania stawki podatku 0% dla dostawy wewnątrzwspólnotowej;
  • w zakresie pytania 2 – Spółka uprawniona jest do zastosowania stawki 0%, przy spełnieniu warunków wskazanych w art. 42 ust. 1-3 oraz ust. 11. W konsekwencji, o ile faktura wystawiona przez Spółkę, CMR (w tym CMR bez czytelnego podpisu odbiorcy), łącznie z pozostałymi dokumentami potwierdzają przyjęcie towarów na terytorium innego państwa członkowskiego niż terytorium kraju – to upoważniają Spółkę do zastosowania stawki podatku 0% dla dostawy wewnątrzwspólnotowej.

W przeciwnych natomiast wypadkach dla przedmiotowej dostawy zastosowanie znajduje właściwa stawka krajowa VAT, przy czym również w tej sytuacji otrzymanie przez Wnioskodawcę stosownych dokumentów uprawniających do zastosowania stawki VAT 0%, w późniejszym terminie, uprawnia do stosownej korekty w trybie art. 42 ust. 12a ustawy.