21.04.2017 r.
6 min

Dostawa towarów do wolnego obszaru celnego

Ekspert KIP

Skopiuj link
21.04.2017r.
6 min

Z pytaniem do organu podatkowego zwróciła się Agencja Celna, która planuje rozszerzyć zakres prowadzonej działalności gospodarczej o międzynarodowy handel towarami. Planowana działalność polegała będzie na nabywaniu towarów (głównie od krajowych podmiotów) i na ich sprzedaży na rzecz nabywców posiadających siedziby w krajach trzecich (tj. poza terytorium Unii Europejskiej).

W celu ujednolicenia pod względem logistycznym planowanych schematów dostaw oraz z uwagi na fakt, iż sprzedawane przez Agencję Celną towary przeznaczone będą dla odbiorców/nabywców z różnych krajów trzecich, w związku z czym będą one transportowane w różnych kierunkach, Agencja zamierza nawiązać współpracę z jednym z wolnych obszarów celnych położonych w centralnej Polsce. Towary sprzedawane, przed ich wywozem poza UE na warunkach FCA, CPT i DAP, wprowadzane będą do wolnego obszaru celnego, skąd – po ewentualnym składowaniu, przeładunku lub sformułowaniu przesyłek zbiorowych – będą na rzecz nabywców wywożone poza UE.

Agencja zadała następujące pytanie, czy do planowanych dostaw towarów na rzecz nabywców spoza UE znajdzie zastosowanie stawka VAT w wysokości 0% na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 22 lit. b w zw. z art. 83 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług?

Zdaniem Agencji do planowanych dostaw towarów na rzecz nabywców spoza UE znajdzie zastosowanie stawka podatku od towarów i usług w wysokości 0% na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 22 lit. b w zw. z art. 83 ust. 2 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 22 ustawy o VAT, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do dostaw towarów do wolnych obszarów celnych lub składów celnych:

a. ustanowionych na terenie lotniczego, morskiego lub rzecznego przejścia granicznego, przeznaczonych do odprzedaży podróżnym,

b. przeznaczonych do wywozu dla odbiorcy poza terytorium Unii Europejskiej i objętych procedurą wywozu w rozumieniu przepisów celnych, w tym także w celu ich kompletacji, pakowania lub formowania przesyłek zbiorowych.

Zgodnie z ust. 2 ww. artykułu, opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0% podlegają czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 7-18 i 20-22, w przypadku prowadzenia przez podatnika dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w tym przepisie.

Powyższe oznacza, że dostawa towarów do wolnych obszarów celnych, przeznaczonych do wywozu dla odbiorcy poza terytorium Unii Europejskiej i objętych procedurą wywozu w rozumieniu przepisów celnych, w tym także w celu ich kompletacji, pakowania lub formowania przesyłek zbiorowych, opodatkowana jest stawką VAT w wysokości 0%.

W sprawie będącej przedmiotem zapytania wszystkie ww. warunki zostaną spełnione, bowiem:

  • dostawa nastąpi do wolnego obszaru celnego; wprowadzenie towarów na teren wolnego obszaru celnego będzie potwierdzane przez operatora wolnego obszaru celnego na kopii faktury sprzedażowej Agencji oraz na dokumencie CMR (na którym także wskazany zostanie numer faktury sprzedażowej);
  • towary będą przeznaczone do wywozu dla odbiorcy spoza terytorium Unii Europejskiej – okoliczność ta będzie wynikała ze składanych na rzecz Agencji zamówień na towary albo/oraz z treści zawartych z nabywcami umów;
  • towary zostaną objęte procedurą wywozu w rozumieniu przepisów celnych – czego dowodem będzie posiadany przez Wnioskodawcę komunikat IE-599 potwierdzający wyprowadzenie towarów i zamknięcie procedury wywozu w rozumieniu przepisów celnych;
  • Agencja posiadała (prowadziła) będzie dokumentację, z której jednoznacznie wynikać będzie, że czynności przewidziane w art. 83 ust. 1 pkt 22 lit. b ustawy o VAT zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w tym przepisie. Przepisy ustawy o VAT co prawda nie precyzują jaka to miałaby być dokumentacja, niemniej nie ulega wątpliwości, że dokumentacja wskazana w pytaniu pozwalająca na każdorazowe ustalenie tożsamości wprowadzanych towarów (tj. pieczęci potwierdzające wprowadzenie towarów do wolnego obszaru celnego zamieszczone na fakturach i dokumentach CMR, własna ewidencja zawierająca informacje o towarach wprowadzanych do wolnego obszaru celnego korespondencja handlowa potwierdzająca składane przez nabywców zamówienia) spełni wymogi przewidziane w art. 83 ust. 2 ustawy o VAT.

W kontekście powyższego stwierdzić należy, że do planowanych przez Agencję dostaw towarów na rzecz nabywców spoza UE dokonywanych w okolicznościach przedstawionych w zdarzeniu przyszłym znajdzie zastosowanie stawka podatku od towarów i usług w wysokości 0% na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 22 lit. b w zw. z art. 83 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Na marginesie Agencja zwraca uwagę, że prawo do zastosowania stawki 0% w podobnych przypadkach zostało potwierdzone w interpretacjach indywidualnych wydanych przez Ministra Finansów, czego przykładem jest chociażby interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 31 stycznia 2014 r. nr IPPP3/443-1036/13-2/KC.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko Agencji za prawidłowe i stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpił od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Agencji.

oprac.: Wojciech Zajączkowski