19.01.2017 r.
6 min

Eksport towarów i kasa rejestrująca

Ekspert KIP

Skopiuj link
19.01.2017r.
6 min

Z pytaniem do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który planuje sprzedaż towarów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i posiadających miejsce zamieszkania poza Unią Europejską. Towary wysyłane będą do nabywców za pośrednictwem poczty i firm kurierskich, które dokonają odprawy celnej wywożonych towarów. Każda sprzedaż będzie udokumentowana fakturą oraz dokumentem celnym potwierdzonym przez graniczny urząd celny. Należność za sprzedany towar będzie płacona przez odbiorcę przelewem z jego konta osobistego bądź kartą kredytową za pośrednictwem systemu PAY PAL.

Podatnik zadał następujące pytania, czy:

  1. ww. sprzedaż może zostać uznana za sprzedaż eksportową w rozumieniu ustawy o VAT z zastosowaniem stawki 0%?
  2. ww. sprzedaż powinna być ewidencjonowana przy zastosowaniu kasy rejestrującej w sytuacji gdy klienci kupujący w sklepie internetowym płacą przez system PAYPAL, każda wpłata jest połączona z konkretnym zamówieniem i każda wpłata zawiera szczegółowe dane kupującego (imię nazwisko, adres)? Dla każdej wysyłki jest wystawiana imienna faktura sprzedażowa.

Zdaniem Podatnika gdy będzie on dysponował dokumentami potwierdzającymi wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej (takich jak IE-599 lub SAD) będzie miał on prawo do opodatkowania dokonanej dostawy towarów w ramach eksportu stawką 0%. W ocenie Podatnika winien on korzystać przy sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, posiadających miejsce zamieszkania poza terytorium Unii Europejskiej z możliwości zwolnienia ww. czynności z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej, gdyż zapłata w całości będzie dokonywana za pośrednictwem rachunku bankowego.

 

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał stanowisko Podatnika za prawidłowe.

Ad 1. Organ wskazał, że zgodnie z art. 2 pkt 8 ustawy, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o eksporcie towarów – rozumie się przez to dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez:

  1. dostawce lub na jego rzecz, lub
  2. nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz, z wył1czeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę do celów wyposażenia lub zaopatrzenia statków rekreacyjnych oraz turystycznych statków powietrznych lub innych środków transportu służących do celów prywatnych

– jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych.

Aby zatem uznać daną czynność za eksport towarów w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, powinny wystąpić łącznie następujące przesłanki:

  • musi mieć miejsce jedna z czynności określonych w art. 7 ustawy;
  • w konsekwencji tej czynności dochodzi do wywozu towaru z terytorium Polski poza terytorium UE przez dostawce lub na jego rzecz (eksport bezpośredni), lub przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz (eksport pośredni);
  • wywóz towaru musi być potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych.

Dwie pierwsze przesłanki mają charakter faktyczny i musi je łączyć bezpośredni związek przyczynowo-skutkowy, tzn. w wykonaniu jednej ze ściśle sprecyzowanych w ustawie czynności (dostawy) towar opuszcza terytorium kraju w celu dostarczenia go do kraju trzeciego, przy czym nabywca tego towaru w wykonaniu tej czynności nabywa prawo do rozporządzania nim jak właściciel (zasadniczo warunek ten ziszcza się poprzez przeniesienie własności towaru). Ostatnia przesłanka ma charakter formalny i wiąże się z udokumentowanym i legalnym wywozem towarów poza terytorium kraju.

Niespełnienie jakiejkolwiek z wymienionych wyżej przesłanek powoduje, że nie dochodzi do eksportu towarów w rozumieniu przepisów ustawy.

W myśl art. 41 ust. 4 ustawy, w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a, stawka podatku wynosi 0%. Stawkę podatku 0% stosuje się w eksporcie towarów, o którym mowa w ust. 4 i 5, pod warunkiem że podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy otrzyma dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej, o czym stanowi art. 41 ust. 6 ustawy.

Mając na uwadze powołane przepisy prawa należy stwierdzić, że w przypadku posiadania dokumentów potwierdzających wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej wystąpi eksport towarów oraz Podatnik będzie miał prawo do zastosowania stawki 0%.

Ad 2. W sprawie należy uznać, że sprzedaż towarów prowadzona przez Podatnika, w sytuacji gdy płatność za towary będzie otrzymywana za pośrednictwem usługi PayPal spełnia wymogi dla zastosowania zwolnienia z ewidencjonowania sprzedaży towarów (wysyłka za pośrednictwem Poczty Polskiej lub firm kurierskich) za pomocą kasy rejestrującej zarówno do 31 grudnia 2016 r. na podstawie ww. rozporządzenia z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, jak i od 1 stycznia 2017 r. na podstawie rozporządzenia z dnia 16 grudnia 2016 r. Bowiem w takim systemie płatności Podatnik nie otrzymuje płatności w formie gotówkowej. Płatności w systemie PayPal są dokonywane w systemie płatności o której mowa w poz. 37 załącznika do rozporządzenia z dnia 4 listopada 2014 r. oraz w poz. 38 załącznika do rozporządzenia z dnia 16 grudnia 2016 r. Tym samym sprzedaż towarów gdy Podatnik otrzymuje zapłatą poprzez usługę PayPal może korzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Jednoczenie z wniosku nie wynika, aby przedmiotem sprzedaży były towary określone w § 4 ust. 1 pkt 1 zarówno rozporządzenia z dnia 4 listopada 2014 r. jak i rozporz1dzenia z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, wobec których niezbędna jest ich ewidencja przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

W rezultacie stanowisko Podatnika w tym zakresie należało uznać za prawidłowe.

oprac.: Wojciech Zajączkowski