27.08.2015 r.
3 min

Elektroniczne zwolnienia lekarskie od stycznia 2016 r.

Ekspert KIP

Skopiuj link
27.08.2015r.
3 min

Zgodnie z nowymi przepisami e-zwolnienia będą wystawiane w formie dokumentu elektronicznego uwierzytelnionego z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. W tym celu lekarze uzyskają bezpłatny dostęp systemu teleinformatycznego, w których zgromadzone są dane na kontach ubezpieczonych i płatników składek.

Zaświadczenia lekarskie nadal jednak będą sporządzane w formie papierowej w przypadku, gdy ich wystawienie w formie dokumentu elektronicznego nie będzie możliwe np. brak dostępu do sieci, jednak wówczas powstaje i tak obowiązek przekazanie zwolnienia na elektroniczną skrzynkę podawczą do właściwego oddziału ZUS-u w odpowiednim terminie.

Z uwagi na konieczność dostosowania do nowych zasad ustawodawca wprowadził okres przejściowy. Papierowe zwolnienia lekarskie na dotychczasowych zasadach będą mogły być wystawiane do 31 grudnia 2017 r. Tym samym przez dwa lata lekarze będą mogli wystawiać zwolnienia w formie papierowej jak i elektronicznej.

Wraz z obowiązkami po stronie lekarzy wystawiających zwolnienia ustawodawca zobowiązał płatników składek do utworzenia profilu informacyjnego. Obowiązek ten winien być spełniony do 31 grudnia 2015 r. Profil informacyjny płatnika składek będzie tworzony przez płatników za pomocą systemu teleinformatycznego udostępnionego bezpłatnie przez ZUS. Do jego utworzenia zobowiązani będą płatnicy składek, zobligowani do przekazywania dokumentów niezbędnych do prowadzenia kont płatników składek i kont ubezpieczonych oraz korekty tych dokumentów przez transmisję danych w formie dokumentu elektronicznego, tj. rozliczający składki za więcej niż 5 osób.

Dodatkowo Ustawa pozwala na wymianę danych pomiędzy ZUS-em i KRUS-em. Udostepnienie danych przez ZUS będzie miało miejsce od 1 stycznia 2016 r.

Wprowadzone zmiany de facto zostały spowodowane trudnościami z przeprowadzeniem kontroli prze organ rentowy. Nie mniej jednak mogą zasadniczo wpłynąć na usprawnienie systemu przyznawania świadczeń  z ubezpieczeń społecznych i pozwalają na odciążenie pracownika, który nie będzie już zobowiązany do dostarczania zwolnień do swojego pracodawcy.

Monika Rubacha
"http://www.izbapodatkowa.pl/serwis/img/marianski.png"