15.09.2017 r.
5 min

Elementy dodatkowe wchodzą do podstawy opodatkowania odwrotnego obciążenia

Ekspert KIP

Skopiuj link
15.09.2017r.
5 min

Z pytaniem do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który świadczy usługi dla innej firmy, która też jest podatnikiem podatku od towarów i usług, polegające na robotach ziemnych przy użyciu koparki mające symbol PKWIU 43. Usługodawca świadczy te usługi jako podwykonawca w związku z czym stosuje procedurę odwrotnego obciążenia. Często odległość od siedziby usługodawcy do miejsca wykonania robót jest daleka, więc koparka transportowana jest tam na naczepie. Na transport koparki wystawiana jest faktura ze stawką VAT 23%, za którą płaci usługobiorca.

Podatnik zadał pytanie, czy poprawnie opodatkowuje usługę transportu koparki na miejsce wykonania usługi ze stawką 23% VAT.

Zdaniem Podatnika stosowanie stawki 23% na transport koparki na miejsce wykonania usługi podatnik jest prawidłowe.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko Podatnika za nieprawidłowe. Organ podatkowy wyjaśnił, że zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2-5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119, oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. Jak stanowi art. 29a ust. 6 ustawy, podstawa opodatkowania obejmuje:

  1. podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwot podatku;
  2. koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

Wskazać należy, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz regulacje Dyrektywy 2006/112/WE Rady, nie regulują kwestii czynności złożonych (kompleksowych). Jednakże na gruncie orzecznictwa podatkowego wielokrotnie podkreślano, iż nie należy sztucznie dzielić czynności złożonych.

Aby móc wskazać, iż dana usługa jest usługą złożoną, winna składać się ona z różnych świadczeń, których realizacja prowadzi jednak do jednego celu. Na usługę złożoną składa się więc kombinacja różnych czynności, prowadzących do realizacji określonego celu – do wykonania świadczenia głównego, na które składają się różne świadczenia pomocnicze. Natomiast usługę należy uznać za pomocniczą, jeśli nie stanowi ona celu samego w sobie, lecz jest środkiem do pełnego zrealizowania lub wykorzystania usługi zasadniczej. Pojedyncza usługa traktowana jest zatem jako element usługi złożonej wówczas, jeżeli cel świadczenia usługi pomocniczej jest zdeterminowany przez usługę główną oraz nie można wykonać lub wykorzystać usługi głównej bez usługi pomocniczej.

Uwzględniając powyższe organ stwierdził, że przedmiotem świadczenia Podatnika jest kompleksowa czynność wykonania robót ziemnych przy użyciu koparki, w ramach której będzie świadczona usługa transportu koparki jako nieodłączny element usługi budowlanej. W tej sytuacji pobierana dodatkowa opłata za transport koparki na miejsce świadczenia robót budowlanych stanowi element kalkulacyjny ceny za wykonanie robót ziemnych przy użyciu koparki. Usługa transportu koparki stanowi czynność pomocniczą do wykonania usługi budowlanej i nie stanowi dla nabywcy usługi budowlanej odrębnego świadczenia, bowiem intencją kontrahenta jest nabycie przedmiotowych usług budowlanych, tj. robót ziemnych przy użyciu koparki, w ramach której będzie świadczona usługa transportu koparki. Nabywca zainteresowany jest uzyskaniem końcowego efektu ekonomicznego, jakim jest wykonanie kompleksowej usługi budowlanej.

Należność z tytułu wykonania usługi transportu koparki stanowi koszt dodatkowy w rozumieniu art. 29a ust. 6 ustawy i podlega opodatkowaniu (jako elementy transakcji zasadniczej) na tych samych zasadach co świadczenie usługi budowlanej PKWiU 43.12.12.0 – wskazanej w poz. 20 załącznika nr 14 do ustawy jako roboty ziemne: roboty związane z kopaniem rowów i wykopów oraz przemieszczaniem ziemi, tj. na zasadach, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy, czyli z zastosowaniem „mechanizmu odwrotnego obciążenia” w przypadku gdy Podatnik wykonuje usługę budowlaną jako podwykonawca.

oprac. Wojciech Zajączkowski