22.09.2014 r.
3 min

Ewidencjonowanie zaliczki w kasie rejestrującej

Ekspert KIP

Skopiuj link
22.09.2014r.
3 min

Podatnik dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych jest obowiązany prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących (art. 111 ust. 1 ustawy o VAT). Sprzedaż (zdefiniowaną przez ustawodawcę w art. 2 pkt 22 ustawy o VAT) w kasie rejestrującej ewidencjonują jednak jedynie ci podatnicy, którzy nie korzystają ze zwolnień ewidencjonowania obrotu za pośrednictwem kas rejestrujących wynikających z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. 2012 poz. 1382).

Zgodnie z § 3 ust. 2 rozporządzenia z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. 2013, poz. 363) otrzymanie przed dokonaniem sprzedaży całości lub części należności (zapłaty) podlega ewidencjonowaniu z chwilą jej otrzymania. Z chwilą otrzymania zaliczki powstaje też, co do zasady, obowiązek podatkowy w podatku VAT. W myśl art. 19a ust. 8 ustawy o VAT jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, z zastrzeżeniem ust. 5 pkt 4.

Jeżeli jednak w stosunku do otrzymanych zaliczek dotyczących czynności wymienionych w art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT nie powstaje obowiązek podatkowy, to czy podatnik ma obowiązek zaewidencjonować taką zaliczkę za pomocą kasy rejestrującej. Moim zdaniem tak, bowiem czym innym jest moment powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT, a czym innym jest obowiązek zaewidencjonowania tej zaliczki wynikający bezpośrednio z ww. § 3 ust. 2 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących.

Niejednokrotnie podatnicy otrzymują zaliczki na rachunek bankowy w późnych godzinach wieczornych lub w dni wolne od pracy, gdy podatnik nie prowadzi ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej. W takich sytuacjach zaliczki powinny być ewidencjonowane w kasie rejestrującej bez zbędnej zwłoki dnia następnego lub pierwszego dnia pracy po dniach wolnych od pracy. Stanowisko takie potwierdzają organy podatkowe np. interpretacja Ministra Finansów z dnia 20 lutego 2013 r. nr PT8/033/5/49/PSG/13/PK-328/07.

Wojciech Zajączkowski