21.10.2016 r.
4 min

Jak są opodatkowane usługi udostępniania hali sportowej?

Ekspert KIP

Skopiuj link
21.10.2016r.
4 min

Z pytaniem do organu podatkowego zwróciła się Gmina, która w związku z konsolidacją rozliczeń VAT od 2017 r. wystąpiła do Urzędu Statystycznego w Łodzi w celu klasyfikacji usług udostępnienia hali sportowej będącej obiektem sportowym, podmiotom gospodarczym, innym jednostkom organizacyjnym, os. fizycznym na zasadzie wykupienia wstępu np. karnetów, biletów wstępu, uprawniających do korzystania z obiektu zgodnie z jego charakterem, niezależnie czy celem jest uprawianie sportu czy rekreacja, udostępnienie obiektu sportowego (w skład którego wchodzą np.: hala sportowa, sala fitness, pływalnia, sauna, siłownia), na podstawie jednego biletu/karnetu wstępu osobom fizycznym, podmiotom gospodarczym lub innym jednostkom organizacyjnym (np. wykupującym wstęp dla swoich pracowników/członków/uczniów w celu korzystania zgodnie z charakterem obiektu – niezależnie, czy celem wstępu jest rekreacja, czy uprawianie sportu), prowadzenie nauki i doskonalenie pływania dla indywidualnych osób (na podstawie odrębnego biletu wstępu) oraz zorganizowanych grup dzieci i młodzieży (uczniów szkół publicznych i niepublicznych – w ramach lekcji wychowania fizycznego) – przez instruktorów zatrudnionych w obiekcie sportowym. Urząd Statystyczny sklasyfikował ww. usługi w następującym grupowaniu PKWiU 93.11.10.0 „Usługi związanie z działalnością obiektów sportowych”.

Gmina zadała pytanie, czy ww. usługi są zwolnione od podatku VAT, czy też są opodatkowane, a jeśli opodatkowane to jaką stawką?

Zdaniem Gminy opisane usługi są zwolnione od podatku VAT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał stanowisko Gminy za nieprawidłowe. Organ wskazał, że w załączniku nr 3 do ustawy o VAT, stanowiącym „Wykaz towarów i usług podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 7%” (w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r. – 8%), wymienione zostały towary i usługi podlegające opodatkowaniu obniżoną stawką, wynoszącą obecnie 8%.

W poz. 179 załącznika nr 3 do ustawy figurują „Usługi związane z działalnością obiektów sportowych” sklasyfikowane w kategorii PKWiU 93.11.10.0.

W objaśnieniach do PKWiU wskazano, że grupowanie 93.11.10.0 obejmuje:

  • usługi związane z działalnością obiektów sportowych na otwartym powietrzu lub halowych obiektów sportowych, takich jak: stadiony i areny sportowe, lodowiska, baseny, boiska sportowe, pola golfowe, tory do gry w kręgle, korty tenisowe itp.;
  • usługi związane z działalnością torów wyścigowych dla samochodów, psów i koni;
  • usługi związane z organizowaniem i przeprowadzaniem imprez sportowych dla sportowców zawodowych lub amatorów z wykorzystaniem własnych, otwartych lub zamkniętych obiektów sportowych.

Przez obiekt sportowy należy rozumieć zwarty zespół urządzeń terenowych oraz budynków przeznaczonych do celów sportowych. Zatem obniżoną stawką podatku VAT będą objęte usługi związane z udostępnianiem obiektu sportowego w celu korzystania zgodnie z charakterem obiektu, niezależnie od tego czy celem wstępu będzie rekreacja, czy uprawianie sportu.

Mając na uwadze opis zdarzenia przyszłego oraz powyższe przepisy wskazać należy, że właściwą stawką podatku VAT na ww. usługi świadczone przez Gminę sklasyfikowane do grupowania PKWiU 93.11.10.0, jako usługi związane z działalnością obiektów sportowych zgodnie z art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146a pkt 2 oraz poz. 179 załącznika nr 3 do ustawy, będzie 8%. Tym samym stanowisko Gminy, że ww. usługi korzystają ze zwolnienia od podatku VAT jest nieprawidłowe.

oprac.: Wojciech Zajączkowski