21.04.2017 r.
4 min

Jakie zmiany w podatku VAT czekają nas w najbliższym czasie?

Ekspert KIP

Skopiuj link
21.04.2017r.
4 min

Pierwsza projektowana zmiana, o której pisałem na początku kwietnia 2017 r., to nowe przesłanki skutkujące nie dokonaniem rejestracji podatnika, bądź wykreśleniem z urzędu podmiotu jako podatnika VAT bez konieczności zawiadamiania tego podmiotu. Podmiot nie będzie podlegał rejestracji, jeżeli z posiadanych informacji wynika, że podmiot ten jako podatnik może prowadzić działania z zamiarem wykorzystania działalności banków lub spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych do celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi. Natomiast podatnik będzie podlegał wykreśleniu z urzędu, jeżeli posiadane informacje wskazują na prowadzenie przez podatnika działań z zamiarem wykorzystania działalności banków lub spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych do celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi. Przewiduje się również podawanie do publicznej wiadomości informacji o podmiotach, którym naczelnik urzędu skarbowego odmówił rejestracji i podatnikach VAT wykreślonych z rejestru z urzędu.

Kolejną zapowiadaną zmianą jest mechanizm podzielonej płatności – „split payment”. Podzielona płatność zakłada że kwota netto za sprzedane towary czy usługi będzie wpływała na dotychczasowe konto firmowe, natomiast kwota VAT będzie wpływała na odrębny rachunek bankowy przedsiębiorcy, który zostanie stworzony w celu przyjmowania takich płatności. Nie wiadomo jednak, w jaki sposób i czy w ogóle podatnik będzie mógł dysponować kwotą podatku wpływającą na wyodrębnione konto. Może to istotnie zachwiać płynnością finansową podatnika. Bowiem nabywając towary i usługi będzie płacił kwotę brutto (z VAT), a sprzedając towary i usługi będzie dysponował jedynie kwotą netto.

Nie wiadomo, czy system podzielonej płatności będzie obligatoryjny, czy fakultatywny. Ministerstwo rozważa podobno, że system ten będzie dobrowolny, natomiast uprawnienia jakie mają się z nim wiązać (np. niekwestionowanie VAT od zakupów) skłonią podatników do korzystania z niego. Być może system podzielonej płatności będzie dla niektórych branż obowiązkowy np. dotyczący towarów wrażliwych (paliwa, oleje, rury stalowe itp.). Ministerstwo finansów szacuje, że podzielona płatność, ze względu na konieczność dostosowania bankowej infrastruktury, może wejść w życie najwcześniej od stycznia 2018 r.

Ministerstwo chce również uzupełnić mechanizm Jednolitego Pliku Kontrolnego o centralny rejestr faktur. Jednakże jest dopiero na etapie podejmowania decyzji o wyborze technologii, która będzie stała u podstaw tego rejestru.

Ostatnią zapowiadaną od dłuższego czasu zmianą są kasy rejestrujące (fiskalne) działające online. Nie jest to również zmiana o której dużo wiadomo. Pierwotnie planowano, aby system ruszył od 2018 r. i każdy podatnik byłby od tej daty zobowiązany do ewidencjonowania sprzedaży na nowych kasach rejestrujących dostosowanych do nowego systemu ministerstwa działającego online, tzn. każda informacja o transakcji byłaby przekazywana w czasie rzeczywistym na serwery ministerstwa finansów. Na razie wycofano się z konieczności wymiany tych kas u wszystkich podatników w jednym momencie tj. od stycznia 2018 r. i projektuje się dokonywać wymiany kas rejestrujących na kasy działające w systemie online systematycznie, tak aby nie doprowadzić do problemów technicznych z tym związanych. Nie wiadomo jednak jak będą działały kasy online miejscach gdzie nie ma zasięgu internetu zarówno stacjonarnego, jak i mobilnego. Tym niemniej przewidywany termin wejścia w życie tej zmiany to styczeń 2018 r.

Wojciech Zajączkowski