03.11.2014 r.
5 min

Kasy rejestrujące w 2015 r. Zapłata przelewem lub kartą za usługi w zakresie opieki medycznej

Ekspert KIP

Skopiuj link
03.11.2014r.
5 min

Lekarze, lekarze dentyści, czy podmioty lecznicze często korzystały ze zwolnienia wskazanego w pozycji 37 załącznika do ww. rozporządzenia. Zgodnie z treścią tego zwolnienia zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kas rejestrujących świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli zapłaty za wykonaną czynność dokonano w całości za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.

Powyższe zwolnienie powoduje, że wcześniejsza, czy bezpośrednia zapłata za taką usługę przelewem bankowym, kartą kredytową, czy rabatową, bądź za pośrednictwem poczty, czy spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej nie obliguje podatnika do ewidencjonowania takiej sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Takiego obowiązku podatnik nie ma, gdy przekroczył limit zwolnienia podmiotowego. Nie ma takiego obowiązku nawet wówczas, gdy posiada kasę rejestrującą, a zapłata za wykonane usługi dokonywana jest w całości za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej.

Od 2015 r. zakres zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących zostanie istotnie zmodyfikowany. Z przygotowanego projektu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (projekt z dnia 25 września 2014 r.) wynika, że (projektowany § 4 pkt 2 lit. f) zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku świadczenia usług w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów. Przepis § 4 rozporządzenia wprowadza więc wyłączenie wskazanych czynności z jakichkolwiek zwolnień wskazanych w projekcie rozporządzenia. To oznacza, że świadczenie ww. czynności nie będzie korzystało ze zwolnień podmiotowych (do 20.000 zł obrotu), jak i przedmiotowych np. zwolnienia dotyczącego zapłaty za ww. usługi za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej. W projektowanych przepisach jest jednak pewien wyjątek dotyczący świadczenia usług na warunkach określonych w poz. 35 załącznika do rozporządzenia przez podatnika, o którym mowa w art. 8 ust. 2a ustawy. Wyjątek ten dotyczyć będzie refakturowania usług w zakresie opieki medycznej przed podatnika na rzecz, co do zasady, pracowników.

Jednakże w pozostałych sytuacjach usługi w zakresie opieki medycznej nie będą korzystały z jakichkolwiek zwolnień, co będzie oznaczało konieczność każdorazowego ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Wymaga jeszcze rozstrzygnięcia, czy wyłączenie ze zwolnienia usług w zakresie opieki medycznej wskazanych w § 4 pkt 2 lit f projektowanego rozporządzenia będzie dotyczyło usług świadczonych przez lekarzy, czy lekarzy dentystów, czy też obejmie również podmioty, które takich lekarzy zatrudniają lub zlecają im wykonanie usług w zakresie opieki medycznej.
W mojej ocenie powyższe wyłączenie będzie dotyczyło zarówno usług świadczonych przez samych lekarzy, jak również przez pozostałe podmioty lecznicze, które tych lekarzy zatrudniają, lub zlecają im wykonanie takich usług. Nie chodzi bowiem w tym przepisie, aby usługi były świadczone przez lekarzy, co w konsekwencji wyłączałoby ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących jedynie lekarzy i lekarzy dentystów, a przepis ten nie dotyczyłby innych podmiotów leczniczych. Intencją projektowanego przepisu jest wyłączenie ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących usług w zakresie opieki medycznej świadczonych przez jakiekolwiek podmioty, jednakże opieka medyczna (a nie usługa) musi być świadczona przez lekarzy i lekarzy dentystów.

Jednakże na tle takiego sformułowania przepisu może powstać pytanie, czy usługi w zakresie opieki medycznej, która to opieka będzie wykonywana przez inne niż lekarze osoby w ramach wykonywania zawodu pielęgniarki, położnej, psychologa, czy innego (niż lekarze) zawodu medycznego będą również wyłączone ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Moim zdaniem nie, co będzie oznaczało, że gdy inne niż lekarze osoby, będą sprawować opiekę medyczną zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kas rejestrujących będzie w dalszym ciągu obowiązywało (oczywiście do wysokości wskazanych limitów, względnie przy spełnieniu przesłanek stosowania zwolnień przedmiotowych wskazanych w załączniku do projektowanego rozporządzenia).

Wojciech Zajączkowski