20.04.2015 r.
6 min

Konsekwencje sprzedaży towarów na terytorium USA

Ekspert KIP

Skopiuj link
20.04.2015r.
6 min

Z pytaniem do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która dokonywać będzie wywozu towarów z Polski (z terytorium Unii Europejskiej) do zagranicznego magazynu zlokalizowanego na terytorium USA w oparciu o faktury pro-forma. Towar dedykowany na rynek amerykański składowany będzie, w wynajmowanym przez Spółkę magazynie typu „ultimate consignee” lub magazynie o podobnym typie, bezpośrednio na terytorium USA, przy czym nadal stanowić będzie własność Spółki. Na podstawie zamówień klientów towary dostarczane będą w żądanej ilości bezpośrednio z magazynu amerykańskiego do wskazanych miejsc w USA i fakt ten będzie dokumentowany wtedy fakturami sprzedaży. Dopiero wówczas (czyli z chwilą wydania/wysłania towarów z magazynu) dochodzić będzie do przeniesienia prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel na klientów Spółki (następować będzie to zatem na terytorium USA). Do czasu pozostawania towarów na terenie zewnętrznego magazynu amerykańskiego, towary stanowić będą własność Spółki. Spółka nie jest i nie będzie zidentyfikowana dla potrzeb podatku o podobnym charakterze na terytorium USA.

Spółka zadała pytania, czy wywóz towarów, stanowiących własność Spółki, z terytorium Polski do magazynu zewnętrznego na terytorium USA, a następnie sprzedaż tych towarów na terenie USA, podlegać będzie opodatkowaniu na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług oraz, czy Spółce przysługiwać będzie prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabywanymi towarami i usługami dotyczącymi dostaw towarów realizowanych na terytorium USA z magazynu tam zlokalizowanego.

Zdaniem Spółki wywóz towarów, stanowiących własność Spółki, z terytorium Polski do magazynu zewnętrznego na terytorium USA, a następnie sprzedaż tych towarów na terenie USA, nie będzie podlegać opodatkowaniu na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług. Zdaniem Spółki przysługiwać jej będzie prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabywanymi towarami i usługami dotyczącymi dostaw towarów realizowanych na terytorium USA z magazynu tam zlokalizowanego.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał stanowisko Spółki za prawidłowe. Organ wskazał, że w niniejszej sprawie do dostawy towarów dojdzie na terytorium państwa trzeciego. Miejsce świadczenia (opodatkowania) przy dostawie towarów uzależnione jest bowiem od sposobu, w jaki realizowana jest dostawa. Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów niewysyłanych ani nietransportowanych – miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy.

Wobec powyższego, miejscem dostawy towarów, które będą sprzedawane przez Spółkę na terytorium USA, stosownie do cyt. powyżej przepisu art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy, będzie miejsce, w którym towary znajdą się w momencie dostawy, czyli terytorium USA. Tym samym, sprzedaż dokonana przez Spółkę na rzecz klientów z USA nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce.

Należy stwierdzić, że wywóz własnych towarów do magazynu w USA, z którego Spółka dokonuje dostawy towarów, nie stanowi eksportu towaru w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Tym samym stanowisko Spółki w kwestii określenia miejsca opodatkowania dostawy towarów należy uznać za prawidłowe.

Ponadto Spółka we własnym stanowisku stwierdziła, że będzie w deklaracjach VAT-7 wykazywał sprzedaż z magazynu amerykańskiego jako dostawę towarów poza terytorium kraju w pozycji 11 deklaracji VAT-7.

Stosownie do art. 99 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10, art. 130c i art. 133.

W rozporządzeniu z dnia 18 marca 2013 r. Ministra Finansów w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2013 r. poz. 394) określono m. in. wzór deklaracji VAT-7, o której mowa w art. 99 ust. 1 ustawy, stanowiący załącznik nr 1 do tego rozporządzenia. Natomiast w załączniku nr 4 zostały zawarte objaśnienia do tej deklaracji.

Ze wzoru deklaracji VAT-7, jak również objaśnień do niej wynika, że w poz. 11 wykazuje się dostawę towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, o którym mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy, lub prawo do zwrotu kwoty podatku naliczonego, o którym mowa w art. 87 ust. 5 ustawy. W poz. tej nie uwzględnia się wartości dostaw towarów i świadczonych usług dokonywanych w ramach działalności gospodarczej zarejestrowanej poza terytorium kraju.

Natomiast zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Zatem Spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku naliczonego na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy. Dostawy towarów z magazynu w USA będzie wykazywał w pozycji 11 deklaracji VAT-7. Stąd prawidłowe jest również stanowisko Spółki dotyczące prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu dostaw na terytorium USA oraz wykazywania tych dostaw w pozycji 11 deklaracji VAT-7.

oprac.: Wojciech Zajączkowski