27.08.2015 r.
5 min

Korygowanie podatku naliczonego przez dłużnika w deklaracji VAT-7

Ekspert KIP

Skopiuj link
27.08.2015r.
5 min

Deklaracje VAT-7 w wersji 14 mogą być stosowane do rozliczenia za grudzień 2015 r. (składane do 25 stycznia 2016 r.). Natomiast podatnicy, którzy w okresach rozliczeniowych od lipca 2015 r. będą dokonywać w obrocie krajowym dostaw towarów, świadczenia usług oraz nabyć towarów i usług – dla których transakcji podatnikiem jest nabywca są zobowiązani składać do urzędu skarbowego deklaracje VAT-7 na nowych wzorach (wersja 15).

Nabywca, który nabywa towary lub usługi i ma w związku z nimi prawo do odliczenia wykazuje zakupy w nowym wzorze deklaracji w części D.2. w pozycjach 41-44. W tym samym nowym wzorze deklaracji VAT-7 (15) ustawodawca w części D.3. dodał wiersz „Korekta podatku naliczonego, o której mowa w art. 89b ust. 1 ustawy”. W wierszu tym (poz. 47) dłużnik wykazuje korektę podatku naliczonego (ze znakiem minus), jeżeli nie uregulował należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 150 dni od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze.

Powyższa zmiana ma ułatwić porównanie kwot korekty podatku należnego z tytułu nieściągalnych wierzytelności dokonanej przez wierzyciela (i podanych przez wierzyciela w zawiadomieniu VAT-ZD złożonym w urzędzie skarbowym wraz z deklaracją VAT) z korektą podatku naliczonego dokonaną przez dłużnika, bez konieczności podejmowania czynności sprawdzających.

Po uregulowaniu należności podatnik (były dłużnik) ma ponownie prawo do zwiększenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym należność uregulowano poprzez zwiększenie kwoty podatku naliczonego, o kwotę uprzedniej korekty (wcześniej wykazanej ze znakiem minus w pozycji 47 deklaracji). Jeżeli dłużnik uregulował należność na rzecz wierzyciela w części ma prawo do zwiększenia podatku naliczonego w odniesieniu do uregulowanej części należności. Wynika to z art. 89b ust. 4 ustawy o VAT.

Zwiększając kwotę podatku naliczonego (po zapłacie należności na rzecz wierzyciela) podatnik powinien zaznaczyć w poz. 63 kwadrat nr 1 „tak”. Samo zwiększenie kwoty podatku naliczonego powinno być wykazane w deklaracji w części D.3. w pozycjach 45 „Korekta podatku naliczonego od nabycia środków trwałych” lub 46 „Korekta podatku naliczonego od pozostałych nabyć”.

Wykazanie kwoty podatku w tych pozycjach, po zapłacie należności na rzecz wierzyciela, jest związane bowiem z tym, że podatnik jedynie zwiększa kwotę podatku, która już raz została odliczona. Dokonuje więc jej skorygowania. Stąd jej wykazanie w pozycjach 45 lub 46. Ponadto skoro podatnik (dłużnik) zmniejsza wyłącznie kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc w którym upływa 150 dzień od terminu płatności wynikającego z umowy lub z faktury w poz. 47 deklaracji, bez zmniejszenia wartości netto zakupu, to zwiększenie tego podatku po uprzedniej zapłacie należności na rzecz wierzyciela powinno być wykazane w deklaracji w pozycjach, w których wykazuje się wyłącznie kwotę podatku, a nie wartość netto zakupu.

Ponadto zgodnie z objaśnieniami do deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7, VAT-7K i VAT-7D) – załącznik nr 4 do rozporządzenia z dnia 18 czerwca 2015 r. w sprawie wzorów deklaracji dla podatku i usług – w poz. 41 deklaracji wykazuje się wartość netto nabytych przez podatnika towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli są zaliczane do środków trwałych nabywcy, a w poz. 42 deklaracji wykazuje się kwotę podatku naliczonego od nabytych przez podatnika towarów i usług wymienionych w poz. 41.

Z powyższego jednoznacznie wynika, że w poz. 41 i 42 deklaracji (oraz analogiczne w poz. 43 i 44 deklaracji) wykazuje się wartość netto oraz kwotę podatku naliczonego od nabytych przez podatnika towarów i usług. Należy zauważyć, że nabycie przez podatnika danego towarów lub usługi może nastąpić jedynie jeden raz. Ewentualne późniejsze zwiększenie kwoty podatku naliczonego w związku z zapłatą należności na rzecz wierzyciela nie może być uznane za ponowne nabycie, gdyż to było wykazane w tych pozycjach (41-44) w okresie w którym podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Oznacza to, że zwiększenie kwoty podatku naliczonego przez podatnika na podstawie art. 89b ust. 4 ustawy o VAT wykazuje się w pozycjach 45 lub 46 deklaracji VAT-7 (wersja 15).

Wojciech Zajączkowski