18.06.2012 r.
7 min

Kurs waluty i data korekty przy WNT

Ekspert KIP

Skopiuj link
18.06.2012r.
7 min

Z pytaniem do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która rozlicza WNT. Faktury dokumentujące WNT wystawiane są w EURO. Dostawca wewnątrzwspólnotowy – Spółka belgijska zwiększyła cenę dostarczanych towarów. Korekta ta spowodowana była koniecznością zachowania rynkowości cen dla realizowanych dostaw. Dokonanie takiej korekty możliwe było dopiero na zakończenie roku. W konsekwencji w grudniu 2010 r. Spółka belgijska wystawiła do każdego z miesięcy 2010 roku fakturę (Rechnung). Na każdej fakturze wskazany jest miesiąc, do którego odnosi się zwiększenie ceny. Spółka ma wątpliwości, w jakim okresie rozliczeniowym (w każdym z miesięcy 2010 r. czy też w miesiącu, w którym wystawiono faktury, tj. w grudniu 2010 r.) powinny zostać ujęte wskazane faktury wewnętrzne dokumentujące zwiększenie ceny nabyć wewnątrzwspólnotowych za poszczególne miesiące.

Spółka zadała pytania:

  • czy w przypadku korekty ceny towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, gdzie w chwili wystawiania faktury pierwotnej dostawca, podobnie jak Spółka nie wiedzieli i nie byli w stanie przewidzieć, w jaki sposób cena ulegnie zmianie, prawidłowe jest rozliczanie na bieżąco, tj. w deklaracji za miesiąc, w którym zostały wystawione faktury korygujące przez dostawcę z Unii Europejskiej, VAT z tytułu WNT wynikającego z faktur wewnętrznych wystawionych przez Spółkę do tych korekt oraz,
  • czy w związku ze zwiększeniem wartości wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów Spółka powinna zastosować średni kurs przeliczeniowy NBP obowiązujący w dniu poprzedzającym dzień wystawienia przez Spółkę belgijską faktury dokumentującej to zwiększenie ceny.

Zdaniem Spółki faktury wewnętrzne dokumentujące dla celów podatku VAT zwiększenie wartości towarów nabytych w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów powinny zostać wykazane w deklaracji VAT na bieżąco, tj. w rozliczeniu za grudzień 2010 r. W celu wyliczenia wartości zwiększenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów Spółka powinna zastosować kurs średni ogłoszony przez NBP w dniu poprzedzającym dzień wystawienia przez Spółkę belgijską faktury dokumentującej zwiększenie ceny.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał stanowisko Spółki za nieprawidłowe. Organ wskazał, że sposób rozliczenia wystawionych przez sprzedawcę faktur korygujących, w sytuacji, gdy korekta powoduje podwyższenie podatku należnego, uzależniony jest od przyczyn, które spowodowały konieczność wystawienia danej faktury. I tak, faktura korygująca podwyższająca podatek należny w stosunku do faktury pierwotnej może być wystawiona:

  • w celu naprawienia błędu, który spowodował zaniżenie kwoty podatku wykazanego w pierwotnej fakturze (np. niewłaściwa stawka podatku, błąd rachunkowy, zaniżenie wartości sprzedaży), lub
  • z powodu innych przyczyn, np. podwyższenia ceny sprzedaży.

Wątpliwości Spółki zawarte w pytaniu pierwszym, wiążą się z prawidłowym rozliczeniem otrzymanych od kontrahenta z Belgii faktur, które wystawiane są na skutek zmiany ceny towaru, która nie była do przewidzenia w momencie wystawiania faktury pierwotnej.

Należy wskazać, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie wskazują wprost, w którym momencie podatnik powinien uwzględnić otrzymaną od zagranicznego kontrahenta notę korygującą uprzednio wystawioną fakturę dokumentującą dostawę towarów.

Sposób rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w przypadku otrzymania noty korygującej uzależniony jest od okoliczności, które spowodowały jej wystawienie. Co do zasady, po otrzymaniu od kontrahenta zagranicznego noty korygującej transakcję wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów należy wystawić fakturę wewnętrzną korygującą. W przypadku, gdy przyczyna korekty powstaje w terminie późniejszym, np. wystąpią nowe okoliczności powodujące podwyższenie ceny po dostawie towaru i wystawieniu faktury dokumentującej to świadczenie, korekta in plus powinna zostać ujęta w rozliczeniu za okres, w którym powstała przyczyna korekty, gdyż pierwotna faktura została wystawiona poprawnie, tzn. nie była wynikiem błędu czy pomyłki ze strony wystawiającego.

Odnosząc zatem przedstawiony stan prawny do przedstawionego stanu faktycznego należy stwierdzić, iż w sytuacji faktur wewnętrznych korygujących wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, faktury te należy ująć w rozliczeniu za okres, w którym Spółka otrzymała noty korygujące od dostawcy belgijskiego w przypadku, gdy dostawca unijny dokonał podwyższenia ceny po wystawieniu faktury, o ile przyczyna podwyższenia ceny zaistniała po wystawieniu faktury pierwotnej i nie była znana w momencie wystawienia tej faktury dokumentującej dostawę towaru.

Podsumowując, Spóła otrzymane od kontrahenta faktury korygujące ceny towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, powinna rozliczać za okres, w którym otrzymała taką fakturę korygującą od swojego dostawcy belgijskiego, a nie za okres, w którym faktury korygujące zostały wystawione. Zatem stanowisko Spółki w tym zakresie należy uznać za nieprawidłowe.

Pytanie drugie zawarte we wniosku dotyczy zastosowania właściwego kursu przeliczeniowego NBP w związku z otrzymanymi korektami wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów od kontrahenta belgijskiego.
Sposób przeliczania kwot wykazywanych na fakturach, w sytuacji, gdy kwoty te wykazywane są w walutach obcych obecnie zawarty został w art. 31a ustawy.

Stosownie do ustępu 1 tego artykułu, w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, z zastrzeżeniem (…).

Jak wskazuje w stanie faktycznym Spółka, nie ma możliwości przewidzenia okoliczności skutkujących podwyższeniem ceny za nabyte towary, jako że poziom zrealizowanej marży za 2010 rok w momencie wystawiania faktury pierwotnej nie był znany.

W rezultacie, w opisanej wyżej sytuacji kwota wynikająca z faktury korygującej powinna zostać rozliczona na bieżąco, tj. w rozliczeniu za okres, w którym powstała przyczyna korekty. Mając na uwadze unormowanie zawarte w art. 31a ustawy, nie budzi wątpliwości fakt, iż dniem właściwym do przeliczenia kwot w walutach obcych wykazanych na tej fakturze jest ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia tej faktury korygującej.
Zatem stanowisko Spółki w tym zakresie należy uznać za nieprawidłowe.

Aktualna promocja: