23.03.2015 r.
5 min

Nabycie towarów na terytorium kraju od zagranicznego podatnika

Ekspert KIP

Skopiuj link
23.03.2015r.
5 min

Po pierwsze należy wyjaśnić jakie warunki muszą być spełnione, aby transakcję można zakwalifikować do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o VAT przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Kolejne warunki wynikające z ust. 2 art. 9 ww. ustawy to, aby dostawą był podatnik, a nabywcą był podatnik lub osoba prawna niebędąca podatnikiem.

Jak wynika z pytania warunki podmiotowe transakcji zostały spełnione, jednak powyższa transakcja nie stanowi wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Jednym z jej warunków jest wysyłka lub transport w ramach dostawy z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego (tu: Polski). Ponieważ towary (meble) jeszcze przed dostawą znajdowały się na terytorium kraju taka transakcja nie spełnia warunków wskazanych w art. 9 ust. 1 ustawy o VAT.

Transakcja, o której mowa w pytaniu będzie dostawą towarów dla której podatnikiem jest nabywca. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

a) dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku dostawy towarów innych niż gaz w systemie gazowym, energia elektryczna w systemie elektroenergetycznym, energia cieplna lub chłodnicza przez sieci dystrybucji energii cieplnej lub chłodniczej, podatnik ten nie jest zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4,

b) nabywcą jest:

– w przypadku nabycia gazu w systemie gazowym, energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym, energii cieplnej lub chłodniczej przez sieci dystrybucji energii cieplnej lub chłodniczej – podmiot zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4 lub art. 97 ust. 4,
– w pozostałych przypadkach – podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana zgodnie z art. 97 ust. 4,

c) dostawa towarów nie jest dokonywana w ramach sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju.

Natomiast w świetle art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów niewysyłanych ani nietransportowanych – miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy.

Ponieważ zagraniczny podatnik nie posiada polskiego NIP (nie jest w Polsce zarejestrowany dla celów VAT), jak również siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, nabywcą towarów jest polski podatnik, a miejscem świadczenia (dostawy) tych towarów jest terytorium Polski. Podatnikiem z tytułu ww. transakcji staje się polski podatnik-nabywca.

Transakcję tę polski nabywca rozliczy w deklaracji za okres powstania obowiązku podatkowego. Zastosowanie tu znajdzie art. 19a ust. 1 lub ust. 8. W myśl art. 19a ust. 1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów. Jednakże jeśli polski nabywca dokonał wpłaty należności (części lub całości) przed dokonaniem dostawy towarów, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania wpłaty w odniesieniu do wpłaconej kwoty (art. 19a ust. 8).

Prawo do odliczenia podatku naliczonego powstanie za ten sam okres rozliczeniowy, w którym doszło do powstania obowiązku podatkowego w podatku należnym, pod warunkiem że podatnik uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu tych transakcji w deklaracji podatkowej, w której jest obowiązany rozliczyć ten podatek (art. 86 ust. 10b pkt 3 ustawy o VAT).

Kwotę podstawy i podatku należnego należy wykazać w deklaracji VAT-7 w części C w pozycjach odpowiednio 31 i 32.

Podatek wartość netto transakcji oraz podatek naliczony wykazuje się w części D.2. deklaracji VAT-7 w pozycjach od 39 do 42, w zależności, czy nabywane towary są środkami trwałymi, czy towarami pozostałymi.

Podstawą opodatkowania będzie kwota, którą dokonujący dostawy towarów otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy (art. 29a ust. 1 ustawy o VAT). Natomiast kurs przeliczeniowy dla tej transakcji kurs średni danej waluty obcej ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego (dzień dostawy lub zapłaty, jeśli nastąpiła przed dostawą towarów).

Wojciech Zajączkowski