05.01.2015 r.
11 min

Od 2015 r. zmieniają się terminy zapłaty podatków i składania deklaracji podatkowych

Ekspert KIP

Skopiuj link
05.01.2015r.
11 min

W wyniku wprowadzonych przez Parlament zmian przepisów ustawy Ordynacja podatkowa zawartych w ustawie z dnia 25 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Ordynacja podatkowa (Dz. U. (Dz. U. z 2014 r. poz. 1171) już od stycznia 2015 r. większość terminów podatkowych obowiązujących podatnika zostanie przyspieszona nawet o kilka dni.

W ustawie o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Ordynacja podatkowa istotnie zmieniono brzmienie art. 12 § 5 ustawy Ordynacja podatkowa.

Treść art. 12 § 5 ustawy Ordynacja podatkowa obowiązująca w 2014 r. jest następująca: jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.

Należy przypomnieć, że zgodnie z art. 47 § 3 ustawy Ordynacja podatkowa jeżeli podatnik jest obowiązany sam obliczyć i wpłacić podatek, za termin płatności uważa się ostatni dzień, w którym, zgodnie z przepisami prawa podatkowego, wpłata powinna nastąpić. Przepis ten wskazuje, że wpłata podatku powinna nastąpić w ostatnim dniu terminu jego płatności. Treść art. 12 § 5 ustawy Ordynacja podatkowa zapewnia podatnikom możliwość przesunięcia tego terminu płatności na kolejny dzień roboczy. Jeżeli bowiem termin płatności podatku, bądź zaliczki na podatek [w świetle art. 3 pkt 3 lit. a) ustawy Ordynacja podatkowa przez podatek rozumie się również zaliczki na podatek] upływa w dzień ustawowo wolny od pracy albo w sobotę, to za ostatni dzień terminu uważa się dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy, co wynika z obecnego brzmienia art. 12 § 5 ustawy Ordynacja podatkowa. Powiązanie art. 47 ustawy Ordynacja podatkowa z art. 12 tej ustawy gwarantuje podatnikom możliwość zapłaty podatku, jak i zaliczek na podatek w następnym roboczym dniu po dniu/dniach wolnych od pracy.

Przykładem tego są zaliczki miesięczne i kwartalne na podatki dochodowe, płatności związane z rocznym rozliczeniem podatków dochodowych, czy też zaliczki na podatek VAT oraz miesięczna albo kwartalna zapłata tego podatku.

Zmieniony przepis Ordynacji podatkowej nie będzie dotyczył wyłącznie terminów płatności podatków. Dotyczyć będzie również innych terminów wynikających z przepisów prawa podatkowego, np.: w świetle art. 6 ust. 6 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych osoby fizyczne są obowiązane złożyć właściwemu organowi podatkowemu informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych, sporządzoną na formularzu według ustalonego wzoru, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie albo wygaśnięcie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości, czy też w myśl art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c (metoda liniowa). W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, jak również terminu wskazanego w art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w myśl którego pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego.

Jak wynika z wyjaśnień do projektu ww. ustawy – przepis art. 12 § 5 ustawy Ordynacja podatkowa w nowym brzmieniu miał mieć zastosowanie wyłącznie do zmienianych od stycznia 2015 r. przepisów ustawy o podatku VAT.

W art. 2 pkt 1 ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Ordynacja podatkowa zmieniony od stycznia 2015 r. przepis art. 12 § 5 ustawy Ordynacja podatkowa, ma następujące brzmienie: jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy, chyba że ustawy podatkowe stanowią inaczej. Chodzi o dodaną część zdania „chyba że ustawy podatkowe stanowią inaczej”. W uzasadnieniu do projektu ustawy ministerstwo finansów wyjaśniło, że proponowana zmiana w § 5 art. 12 ustawy – Ordynacja podatkowa (poprzez dodanie zastrzeżenia wyłączającego spod generalnej regulacji z § 5 przypadki, o których mowa w nowododanym art. 130c ust. 3 ustawy o VAT) wynika z obowiązku podatnika zarejestrowanego na potrzeby wprowadzanych procedur szczególnych dotyczących usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych do złożenia drogą elektroniczną deklaracji VAT w nieprzekraczalnym terminie do 20. dnia miesiąca od zakończenia okresu rozliczeniowego. W związku z tym, że termin na złożenie tej deklaracji nie ulega zmianie, nawet gdy przypadnie on na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, konieczne było dodanie w § 5 w art. 12 ustawy – Ordynacja podatkowa ww. zastrzeżenia.

Jednakże nowa redakcja przepisu powoduje, że każdy termin, który wynika z innej niż Ordynacja podatkowa ustawy podatkowej będzie upływał zgodnie z terminami wskazanymi w przepisach tej ustawy podatkowej. W żadnej bowiem ustawie podatkowej nie znajdują się zastrzeżenia dotyczące możliwości przesunięcia terminu na następny dzień roboczy po dniu wolnym od pracy. Skoro tak, to owo zastrzeżenie dodane w art. 12 § 5 ustawy Ordynacja podatkowa będzie miało zastosowanie do wszelkich terminów wynikających z ustaw podatkowych, bowiem w ustawach tych wyznaczono „sztywne” terminy dotyczące m.in. płatności podatków. To właśnie dzięki normie wynikającej z art. 12 § 5 ustawy Ordynacja podatkowa można było przesuwać terminy na kolejny po dniu wolnym od pracy dzień roboczy. W konsekwencji, wprowadzenie zastrzeżenia zawartego w art. 12 § 5 ustawy Ordynacja podatkowa spowoduje, że konieczna stanie się m.in. zapłata podatków w dni poprzedzające dni wolne od pracy. Przykładowo zapłata podatku VAT za IV kwartał 2015 r. lub za grudzień 2015 r. będzie musiała być dokonana najpóźniej 23 stycznia 2015 r., bowiem 25 stycznia 2015 r. – termin płatności podatku – przypada na niedzielę. Jeśli więc ustawa o VAT nie stanowi inaczej – a przecież stanowi (w myśl art. 103 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy oraz podmioty wymienione w art. 108 są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, na rachunek urzędu skarbowego) – termin płatności przypadający na dzień wolny od pracy zostałby przesunięty na najbliższy dzień roboczy, czyli poniedziałek 26 stycznia 2015 r. Jednak z uwagi na zastrzeżenie zawarte w art. 12 § 5 ustawy Ordynacja podatkowa termin płatności będzie upływał zgodnie z terminem wskazanym w ustawie o VAT, a więc 23 stycznia 2015 r. W konsekwencji nie będzie możliwości np. przy rocznych rozliczeniach w PIT przesuwania terminu złożenia zeznania, jak i wpłaty podatku na 2 maja, gdy 30 kwietnia przypadnie na sobotę bądź niedzielę. Konieczne będzie złożenie zeznania i uregulowanie podatku jeszcze w kwietniu. Dlatego tak istotne jest, aby w nowym roku dokładnie weryfikować upływ biegu terminów podatkowych, zwracając uwagę, czy termin ten przypada na dzień wolny od pracy.

Przedmiotowy przepis nie ma natomiast wpływu na upływ terminów proceduralnych dla wnoszonych np. zażaleń, odwołań, czy skarg, jak również wydawania przez organy podatkowe zaświadczeń, postanowień, czy decyzji podatkowych.

Należy jednak zauważyć, że Ministerstwo Finansów w późniejszych wyjaśnieniach (tj. już po napisaniu ww. tekstu) stwierdziło, że:

„Od 1 stycznia 2015 r. przepis art. 12 § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.), ma nowe brzmienie nadane ustawą z dnia 25 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Ordynacja podatkowa (Dz. U. poz. 1171): „Jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy, chyba że ustawy podatkowe stanowią inaczej.". Nowa jest końcowa część przepisu wskazująca na możliwość określenia w innych ustawach wyjątku od zasady wynikającej z tego przepisu. Aktualnie wyjątek jest jeden i dotyczy on terminu składania deklaracji VAT w procedurze szczególnej rozliczania VAT od usług telekomunikacyjnych, usług nadawczych lub usług elektronicznych świadczonych na rzecz osób niebędących podatnikami, zlokalizowanych w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej – procedurze MOSS (art. 130c ust. 3 oraz art. 133 ust. 2a ustawy o podatku od towarów i usług).

Deklaracje w procedurze MOSS składa się za okresy kwartalne do 20. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale, bez względu na to, czy dzień ten przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy. Termin ten jest wspólny dla wszystkich państw członkowskich UE, na jego określenie nie mają zatem wpływu krajowe ustalenia, co do dni ustawowo wolnych od pracy. MOSS to system uproszczony, w którym deklaracje składa się wyłącznie elektronicznie, a bramka do ich przyjmowania otwarta jest 24h/dobę 7 dni w tygodniu. Stąd też w przywołanych art. 130c ust. 3 i 133 ust. 2a wprost zapisano, iż termin ten upływa również, gdy ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy. Taki sposób obliczania terminu nie dotyczy terminów składania „krajowych" deklaracji VAT oraz deklaracji podatkowych w innych podatkach. Nie dotyczy także terminów płatności podatków. Zasady obliczania terminów płatności podatków i terminów składania deklaracji pozostają niezmienione, z wyjątkiem szczególnej regulacji dotyczącej deklaracji VAT w procedurze MOSS. Obecnie nie planuje się zmian przepisów wprowadzających inne wyłączenia w zakresie obliczania terminów.”

Wojciech Zajączkowski