04.06.2012 r.
7 min

Odliczanie podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez małych podatników

Ekspert KIP

Skopiuj link
04.06.2012r.
7 min

Wskazana reguła nie ma jednak zastosowania do faktur wystawianych przez małych podatników rozliczających się metodą kasową. Należy przypomnieć, że mały podatnik został zdefiniowany przez ustawodawcę w art. 2 pkt 25 ustawy o podatku od towarów i usług. Jest nim podatnik podatku od towarów i usług:

a) u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro,

b) prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzającego funduszami inwestycyjnymi, będącego agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu – jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 45.000 euro

– przy czym przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1.000 zł.

Natomiast metoda kasowa została zdefiniowana w art. 21 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w myśl którego mały podatnik może wybrać metodę rozliczeń polegającą na tym, że obowiązek podatkowy powstaje z dniem uregulowania całości lub części należności, nie później niż 90. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który będzie stosował tę metodę, zwaną dalej "metodą kasową". Uregulowanie należności w części powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.

W § 5 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360) normodawca wskazał, że w fakturach wystawianych przez małych podatników, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy w miejsce oznaczenia "FAKTURA VAT" stosuje się oznaczenie "FAKTURA VAT-MP" oraz dodatkowo zawiera się termin płatności należności określonej w fakturze.

Ponieważ ustawodawca w sposób szczególny nakazał oznaczanie przez małych podatników stosujących metodę kasową faktur VAT poprzez dodanie oznaczenia VAT-MP, nabywcy towarów i usług od takich podatników mają prostą możliwość dostrzeżenia, że faktury pochodzą od małych podatników stosujących taką metodę.

Szczególne oznaczanie takich faktur jest uwarunkowane odmiennym terminem odliczania podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT-MP. W przepisach ustawy o podatku od towarów i usług nie znajdziemy przepisów wskazujących na termin odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawianych przez małych podatników stosujących metodę kasową. Przepisy te zostały zawarte w § 18 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem w przypadku nabycia towarów i usług udokumentowanych fakturą oznaczoną zgodnie z odrębnymi przepisami "FAKTURA VAT-MP" podatnik może obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określoną w tej fakturze, w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym:

  1. uregulował część należności na rzecz małego podatnika, o którym mowa w art. 21 ust. 1 ustawy – w tej części;
  2. uregulował w całości należność na rzecz małego podatnika, o którym mowa w art. 21 ust. 1 ustawy;
  3. przypada 90. dzień od dnia otrzymania towaru lub wykonania usługi, w przypadkach innych niż określone w pkt 1 i 2.

Dodatkowo w ustępie 2 § 18 ww. rozporządzenia ustawodawca wskazał, że powyższego przepisu nie stosuje się do małych podatników, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy.

Jaki skutek dla podatników ma otrzymanie faktury oznaczonej jako faktura VAT-MP? Jak wynika z powyższego przepisu terminem odliczenia podatku naliczonego nie jest termin otrzymania faktury, lecz termin uregulowania całości należności na rzecz małego podatnika stosującego metodę kasową. Jeżeli nabywca nie ureguluje całości należności na rzecz małego podatnika nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z powyższej faktury, chyba że uregulował część należności na rzecz małego podatnika. W tej ostatniej sytuacji uregulowanie części należności umożliwi nabywcy odliczenie podatku naliczonego jedynie w tej części, która została zapłacona, oczywiście w rozliczeniu za okres, kiedy należność została uregulowana w części. Jeżeli nie zostanie zrealizowana zapłata ani w części, ani w całości, bądź należność została uregulowana jedynie w części, to nabywca ma możliwość odliczenia całości podatku naliczonego albo pozostałej części, która nie została zapłacona dopiero za okres rozliczeniowy, w którym przypada 90. dzień od dnia otrzymania towaru lub wykonania usługi.

Należy podkreślić, że do nabywających towary i usługi od małych podatników stosujących metodę kasową nie stosuje się art. 86 ust. 11 ustawy o VAT, co oznacza, że terminem odliczenia podatku nie mogą być dwa kolejne okresy rozliczeniowe po okresie w którym zapłata została dokonana, bądź po okresie, w którym przypadł 90. dzień od dnia otrzymania towaru lub wykonania usługi – w sytuacji gdyby zapłata w całości lub w części nie została dokonana. Dlatego też otrzymując fakturę VAT-MP podatnicy mogą odliczyć podatek naliczony jedynie w terminach płatności na rzecz małego podatnika, bądź w okresie, w którym przypadł 90. dzień od dnia otrzymania towaru lub wykonania usługi – w sytuacji gdyby zapłata w całości lub w części nie została dokonana. Samo otrzymanie faktury nie uprawnia więc podatników do odliczenia podatku wynikającego z faktur VAT-MP.

Aktualna promocja: