14.04.2014 r.
5 min

Pojazdy specjalne a obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu

Ekspert KIP

Skopiuj link
14.04.2014r.
5 min

Do pojazdów tych zaliczane były:
 

  1. agregat elektryczny / spawalniczy
  2. bankowóz
  3. do prac wiertniczych
  4. koparka, koparkospycharka
  5. ładowarka
  6. do oczyszczania dróg
  7. podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych
  8. pomoc drogowa     
  9. do zimowego utrzymania dróg
  10. żuraw samochodowy
  11. pogrzebowy

Również w okresie pomiędzy 1 stycznia 2014 r. a 31 marca 2014 r. przepisy ustawy o VAT umożliwiały pełne odliczenie podatku związanego z pojazdami. W świetle bowiem art. 86a ust. 2 pkt 5 ustawy o VAT ograniczenie w prawie do odliczenia nie dotyczy pojazdów specjalnych – jeżeli z dokumentów wydanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym wynika, że jest to pojazd specjalny.

Stan prawny został istotnie zmodyfikowany od 1 kwietnia 2014 r. Zgodnie z art. 86a ust. 4 pkt 2 ustawy o VAT pojazdy samochodowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne. Pojazdami tymi są pojazdy samochodowe wymienione w art. 86a ust. 9 ustawy o VAT. Wśród nich znajdują się również pojazdy specjalne wymienione w pkt 3 ustępu 9 tego przepisu. Ponieważ, jak wskazuje ustawodawca, konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą podatnicy nie mają obowiązku prowadzenia dla tych pojazdów ewidencji przebiegu pojazdu, nie są również zobowiązani informować organów skarbowych (na drukach VAT-26) o używaniu takich pojazdów.

W katalogu pojazdów specjalnych wymienionych w art. 86a ust. 9 pkt 3 ustawy o VAT zostały ujęte:
 

  1. agregat elektryczny/spawalniczy,
  2. do prac wiertniczych,
  3. koparka, koparko-spycharka,
  4. ładowarka,
  5. podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych,
  6. żuraw samochodowy.

W wyniku wydanego przez Ministra Finansów rozporządzenia z dnia 27 marca 2014 r. w sprawie pojazdów samochodowych uznawanych za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika (Dz.U. 2014, poz. 407) katalog pojazdów specjalnych, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, został uzupełniony o pojazdy specjalne o przeznaczeniu:
 

  1. pogrzebowy,
  2. bankowóz – wyłącznie typu A i B                                                                                                                      – jeżeli mają jeden rząd siedzeń albo ich dopuszczalna masa całkowita jest większa niż 3 tony.

 Wynika to z § 2 ww. rozporządzenia Ministra Finansów.

Konieczne jest jednak spełnienie wskazanych tam warunków, tj.: pojazdy specjalne o przeznaczeniu pogrzebowy i bankowóz winny mieć 1 rząd siedzeń. Możliwe jest posiadanie przez te pojazdy 2 rzędów siedzeń, jednak wyłącznie wówczas, gdy ich dopuszczalna masa całkowita przekracza 3 tony.

Powyższy katalog pojazdów specjalnych został zakończony. Jak łatwo zauważyć pojazdy specjalne o przeznaczeniu:
 

  1. bankowóz typu C,
  2. do oczyszczania dróg,
  3. pomoc drogowa,
  4. do zimowego utrzymania dróg

nie są z mocy prawa uważane za pojazdy, których konstrukcja wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Oznacza to, że pojazdy te mogą być pojazdami samochodowymi dającymi pełne prawo do odliczenia podatku przy nabyciu, najmie, dzierżawie, czy leasingu, jak i przy nabyciu paliwa oraz wszystkich wydatków związanych z tymi pojazdami, jeżeli prowadzona będzie dla tych pojazdów ewidencja przebiegu pojazdów oraz podatnik zgłosi te pojazdy do urzędu skarbowego na druku VAT-26.

Uważam również, że pojazdy te nie mogą zawierać się w katalogu pojazdów wymienionych przez ustawodawcę w art. 86a ust. 9 pkt 1 ustawy o VAT (nawet gdyby miały jeden rząd siedzeń), bowiem takiemu sposobowi interpretacji przeczy wydane rozporządzenie (cytowane wyżej), jak i jego treść wskazująca na dopełnienie i uszczegółowienie katalogu pojazdów specjalnych o pojazd pogrzebowy oraz bankowóz typu A i B.

Wojciech Zajączkowski