16.10.2016 r.
3 min

Projekt rozporządzenia dot. właściwości organu odraczającego złożenie JPK

Ekspert KIP

Skopiuj link
16.10.2016r.
3 min

Artykuł 82 § 1b Ordynacji podatkowej, z którego wynika ww. powinność, przyznaje ministrowi finansów prawo do kontroli wykonywania obowiązku przekazania JPK w ww. terminie.

Kompetencje do odroczenia terminów przewidzianych w przepisach prawa podatkowego zostały przypisane organowi podatkowemu pierwszej instancji, któremu daną sprawę z zakresu prawa podatkowego powierzono do wykonania. Powyższe wynika z § 15 ust. 3 rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych (Dz.U. z 2005 Nr. 16, poz. 1371).

Wraz z wprowadzaniem obowiązku składania JPK podatnicy występują z wnioskami o odroczenie terminu do złożenia ww. informacji najczęściej uzasadniając je koniecznością dostosowania systemów finansowo-księgowych, zmianą procesów rejestracji dokumentów księgowych, przeprowadzenia testów integralności baz danych. Wnioski o odroczenie ww. obowiązku podatnicy kierują zarówno do ministra finansów publicznych, jak i do naczelników urzędów skarbowych.

Ministerstwo finansów uznało, że w celu zapewnienia sprawnego rozpatrywania wniosków w zakresie odraczania ww. terminów konieczne jest przyznanie naczelnikom urzędów skarbowych prawa do odraczania terminu do złożenia ww. informacji na podstawie delegacji zawartej w art. 48 § 3 Ordynacji podatkowej. W konsekwencji ministerstwo finansów zaproponowało dodanie w § 15 ww. rozporządzenia ust. 4, zgodnie z którym organem podatkowym właściwym do odroczenia terminu do złożenia informacji, o której mowa w art. 82 § 1b ustawy, jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy dla podatnika w sprawie rozliczenia podatku od towarów i usług.

Rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Należy przypomnieć, że w świetle art. 170 ustawy Ordynacja podatkowa jeżeli organ podatkowy, do którego podanie wniesiono, jest niewłaściwy w sprawie, powinien niezwłocznie przekazać je organowi właściwemu, zawiadamiając o tym wnoszącego podanie. Natomiast podanie (żądania, wyjaśnienia, odwołania, zażalenia, ponaglenia, wnioski) wniesione do organu niewłaściwego przed upływem terminu określonego przepisami prawa uważa się za wniesione z zachowaniem terminu. Jak wynika z ww. przepisu, gdyby uznać, że właściwym w sprawie odroczenia JPK nie jest naczelnik urzędu skarbowego właściwego miejscowo dla podatnika podanie skierowane do naczelnika urzędu skarbowego będzie uważane za złożone w terminie oraz przekazane przez tego naczelnika do ministra finansów.

Wojciech Zajączkowski