24.06.2016 r.
2 min

Projekt rozporządzenia uchylającego rozporządzenie w sprawie terminu zapłaty VAT z tytułu importu towarów

Ekspert KIP

Skopiuj link
24.06.2016r.
2 min

W § 2 ust. 1 obowiązującego rozporządzenia wskazano, że w przypadku gdy towary zostaną objęte na terytorium kraju procedurą uproszczoną, o której mowa w art. 76 ust. l lit. a-c rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny, w której okresem rozliczeniowym jest miesiąc kalendarzowy, podatnik dokonuje wpłaty kwoty obliczonego podatku w terminie do szesnastego dnia miesiąca następującego po tym okresie rozliczeniowym, nie później jednak niż przed złożeniem deklaracji dla podatku od towarów i usług, w której wykazuje te kwoty. Zasadniczo natomiast termin zapłaty podatku z tytułu importu wynosi 10 dni.

W ocenie ministerstwa finansów z ułatwień jakie daje ww. rozporządzenie korzystali przedsiębiorcy w początkowym okresie jej obowiązywania ustawy o VAT. Od momentu wprowadzenia rozwiązania dającego możliwość rozliczenia kwoty podatku należnego z tytułu importu towarów bezpośrednio w deklaracji podatkowej (art. 33a ustawy o VAT), regulacje ww. rozporządzenia okazały się mało atrakcyjne dla przedsiębiorców. Chodziło przede wszystkim o konieczność złożenia zabezpieczenia należności podatkowych.

Zdaniem projektodawcy rozporządzenie to jest praktycznie niewykorzystywane i, jak wynika z prognoz ministerstwa, stan ten nie ulegnie zmianie przy regulacjach wprowadzonych w nowymi przepisami z zakresu prawa celnego. Stało się to przyczyną, dla której ministerstwo zdecydowało się o uchyleniu powyższego aktu prawnego. Ministerstwo podkreśliło, że delegacja ustawowa dla Ministra Finansów nie zawiera obowiązku wydania aktu wykonawczego.

Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

oprac.: Wojciech Zajączkowski