10.11.2017 r.
2 min

Sejm uchwalił wprowadzenie split payment

Ekspert KIP

Skopiuj link
10.11.2017r.
2 min

Ustawa trafi do Senatu i do podpisu prezydenta. Przepisy mają obowiązywać od 1 kwietnia 2018 r.

Głównym założeniem tego mechanizmu jest podzielenie płatności za dostarczone towary lub wyświadczone usługi na kwotę netto, która wpłacana jest przez nabywcę na konto dostawcy lub usługodawcy oraz kwotę podatku VAT, która trafia bezpośrednio na odrębny „rachunek VAT”. Z tego odrębnego rachunku VAT podatnik mógłby wyłącznie płacić VAT naliczony wynikający z faktur, które otrzymuje od swoich dostawców oraz mógłby opłacać swoje zobowiązanie podatkowe z tytułu podatku od towarów i usług do urzędu skarbowego. Ponadto, na rachunek VAT podatnik mógłby otrzymywać zwroty nadwyżki podatku od towarów i usług naliczonego w przyspieszonym terminie.

O stosowaniu tego mechanizmu będzie decydował wyłącznie nabywca towarów i usług, a sprzedawca będzie miał ograniczone możliwości uniknięcia split payment.

Podzielona płatność będzie realizowana wyłącznie w złotych polskich i wyłącznie na konto prowadzone w walucie polskiej. Do rachunków rozliczeniowych wskazanych w art. 49 ust. 1 pkt. 1 ustawy Prawo bankowe będą tworzone rachunki VAT objęte mechanizmem podzielonej płatności. Rachunek VAT będzie tworzony do każdego rachunku rozliczeniowego (z wyjątkami wskazanymi w ustawie Prawo bankowe np. niektóre rachunki bankowe podmiotów publicznych) chyba, że podatnik będzie wnioskował o stworzenie rachunku VAT do więcej niż jednego rachunku rozliczeniowego w danym banku.

Bank będzie informował posiadacza rachunku rozliczeniowego o numerze rachunku VAT oraz o zasadach i terminie informowania o saldzie na rachunku VAT. Oznacza to, że inne podmioty nie będą miały wiedzy na temat nr rachunku VAT kontrahenta.

Wojciech Zajączkowski