09.07.2012 r.
5 min

Artykuły prasowe a zmiany w ustawie o VAT cz. I

Ekspert KIP

Skopiuj link
09.07.2012r.
5 min

Najczęściej są to uwagi krytyczne. Nie uważam, że projekt ustawy jest przygotowany wzorowo i perfekcyjnie. Niedociągnięcia i niedoróbki wynikają głownie z niechęci legislatorów do konsultowania się z kimkolwiek poza szefami Ministerstwa Finansów. W mojej zawodowej praktyce nieraz spotkałem się z sytuacją braku konsultacji nowoprojektowanych przez Ministerstwo Finansów przepisów z organizacjami społecznymi, czy nawet (a może przede wszystkim) z podległymi pracownikami aparatu skarbowego. Jednakże nie wszystkie projektowane zmiany są tak niekorzystne jak się je opisuje. Zajmę się dwoma przykładami: kursami przeliczeniowymi oraz problemami jakie mogą dotyczyć firm zajmujących się sprzedażą mediów, a dokładnie fakturami wystawianymi przed sprzedażą mediów po zmianie przepisów (ten problem opiszę za tydzień).

W jednym z artykułów prasowych wskazano, że dokonując sprzedaży usług noclegowych w hotelach na rzecz zagranicznych klientów sprzedawca będzie czekał z wystawieniem faktury do końca miesiąca, bowiem dopiero wówczas będzie znał kurs przeliczeniowy do transakcji określonej w walucie obcej. Redaktor artykułu posłużył się bowiem zmienionym nieco w projekcie ustawy przepisem art. 31a ustawy o VAT, w świetle którego od 2013 r. w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Zamiast przeliczania na złote z wykorzystaniem kursu ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania wyrażone w walucie obcej mogą być przeliczane na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. W takim przypadku waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro.

Przepis ten wskazuje, że przeliczenia na złote dokonuje się według średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego. Co prawda obowiązek podatkowy według nowych przepisów powstanie, co do zasady, z ostatnim dniem miesiąca w którym dokonano sprzedaży, jednakże redaktor artykułu zapomniał, że zgodnie z ust. 2 art. 31a ustawy o VAT, który nie ulega zmianie w przypadku gdy zgodnie z przepisami ustawy lub przepisami wykonawczymi do ustawy podatnik może wystawić fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego i wystawi ją w przewidzianym przepisami terminie, a kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej na tej fakturze, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury. Z niezmienianego przepisu – ust. 2 art. 31a ustawy o VAT wynika jednoznacznie, że podatnik nie musi czekać na koniec miesiąca (bo taki po zmianie przepisów będzie generalny moment powstania obowiązku podatkowego) w celu ustalenia kursu przeliczeniowego, lecz może zastosować kurs z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury, który może być znacznie wcześniejszy niż dzień powstania obowiązku podatkowego. Co prawda nowoprojektowany przepis art. 106i ust. 1 wskazuje, że fakturę wystawia się nie później niż 7. dnia od zakończenia miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę, jednakże nie oznacza to, że faktury nie można wystawić wcześniej, a więc już w dniu dokonania sprzedaży. Kurs przeliczeniowy w takim przypadku będzie stosowany zgodnie z art. 31a ust. 2 ustawy o VAT, a więc będzie to kurs z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury. Powyższy przepis uzależnia jednak zastosowanie kursu przeliczeniowego z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury od tego, czy podatnik będzie mógł wystawić fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego. Jednak, co należy z pełną mocą podkreślić, żaden nowoprojektowany przepis nie zabrania wystawienia faktury od razu, w momencie dokonania sprzedaży. Tak więc nie trzeba będzie czekać z wystawieniem faktury w hotelu dla klienta, z którym podatnik umówił się na określoną należność w innej niż polska walucie, lecz będzie mógł od razu wystawić fakturę, a kurs jaki zastosuje, to kurs poprzedzający dzień wystawienia faktury.


Aktualna promocja: