04.08.2017 r.
4 min

Split payment zostanie wprowadzony od 1 kwietnia 2018 r.

Ekspert KIP

Skopiuj link
04.08.2017r.
4 min

Głównym założeniem tego mechanizmu jest podzielenie płatności za dostarczone towary lub wyświadczone usługi na kwotę netto, która wpłacana jest przez nabywcę na konto dostawcy lub usługodawcy oraz kwotę podatku VAT, która trafia bezpośrednio na odrębny „rachunek VAT”. Z tego odrębnego rachunku VAT podatnik mógłby wyłącznie płacić VAT naliczony wynikający z faktur, które otrzymuje od swoich dostawców oraz mógłby opłacać swoje zobowiązanie podatkowe z tytułu podatku od towarów i usług do urzędu skarbowego. Ponadto, na rachunek VAT podatnik mógłby otrzymywać zwroty nadwyżki podatku od towarów i usług naliczonego w przyspieszonym terminie. Istotną zmianą w stosunku do poprzedniego projektu ustawy jest prowadzenie rachunku VAT do każdego rachunku rozliczeniowego podatnika, a nie wyłącznie jednego rachunku VAT niezależnie od ilości rachunków rozliczeniowych, jak wynikało z pierwotnego projektu.

W nowym projekcie zmiany do ustawy o VAT zaproponowano skrócenie terminu zwrotu podatnikom środków zgromadzonych na rachunku VAT z 90 dni do 60 dni.

Proponowane rozwiązanie zakłada dobrowolność w stosowaniu mechanizmu podzielonej płatności. Jednakże inicjatywę w powyższym zakresie pozostawia się nabywcy towarów lub usług, który dokonując zapłaty za towary i usługi będzie decydował za sprzedawcę, czy chce z tej metody skorzystać. Skorzystanie przez nabywcę z tej metody rozliczeń będzie oznaczało określone konsekwencje zarówno dla nabywcy, jak i dla dostawcy towarów lub świadczącego usługi. Proponowane przepisy zawierają również system zachęt dla tych podatników, którzy podejmą decyzje o dobrowolnym stosowaniu mechanizmu podzielonej płatności. W szczególności w przypadku podatników, którzy będą stosować metodę podzielonej płatności nie będą miały zastosowania regulacje związane ze stosowaniem sankcji, określonych w art. 112b i art. 112 c ustawy o VAT oraz nie będą miały zastosowanie przepisy o odpowiedzialności solidarnej. Ponadto, jeżeli podatnik zdecyduje się na zwrot nadwyżki podatku od towarów i usług naliczonego na rachunek VAT, wówczas taki zwrot będzie mu dokonany w przyspieszonym terminie (25 dni). Przewiduje się również rezygnację z pobierania wyższej kwoty odsetek za zwłokę w odniesieniu do zaległości w podatku od towarów i usług, jeżeli podatnik korzysta z mechanizmu podzielonej płatności do zaległości powstałej za okres, za który podatnik w złożonej deklaracji podatkowej wykazał kwotę podatku naliczonego, której 95% wynika z faktur, które zostały zapłacone z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności. Dodatkową zachętą jest skłonienie podatników do wcześniejszej zapłaty zobowiązania z tytułu podatku od towarów i usług, jeżeli zostanie ona dokonana za pomocą rachunku VAT. W takim przypadku kwota zobowiązania będzie zmniejszona o kwotę obliczoną na podstawie zaproponowanego wzoru, uzależnioną od kwoty zobowiązania, stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego obowiązującej na dwa dni robocze przed dniem zapłaty oraz terminu, w jakim zobowiązanie zostanie uregulowane.

Ponadto doprecyzowano niektóre przepisy i co ważne przesunięto termin wejścia w życie podzielonej płatności z 1 stycznia 2018 r. na 1 kwietnia 2018 r.

źródło: www.rcl.gov.pl

oprac.: Wojciech Zajączkowski