20.10.2014 r.
7 min

Sprzedaż na rzecz pracowników pakietów medycznych w kasie fiskalnej

Ekspert KIP

Skopiuj link
20.10.2014r.
7 min

Stosownie jednak do § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. 2012.1382), zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie później jednak niż do dnia 31 grudnia 2014 r., czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia.

W części II załącznika do rozporządzenia, pozycja 33, wskazano, że zwolnione z obowiązku ewidencjonowania są: dostawa towarów i świadczenie usług przez podatnika na rzecz jego pracowników oraz przez spółdzielnie mieszkaniowe na rzecz członków lub innych osób, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub które są właścicielami lokali położonych w budynkach administrowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe, jak również przez wspólnoty mieszkaniowe na rzecz właścicieli lokali.

Powyższe przepisy wskazują, że sprzedaż na rzecz pracowników pakietów medycznych nabytych przez pracodawcę jest zwolniona z obowiązku ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej (fiskalnej).

Normodawca w § 7 ust. 4 ww. rozporządzenia zastrzegł, że w przypadku podatników, którzy przed dniem 1 stycznia 2013 r. rozpoczęli ewidencjonowanie czynności wymienionych w poz. 33, 34, 39 lub 40 załącznika do rozporządzenia, zwolnienia, o którym mowa w § 2 ust. 1 (a więc wymienionych w załączniku do rozporządzenia), w zakresie tych czynności ewidencjonowanych, nie stosuje się. Powyższy przepis wyłącza możliwość nieewidencjonowania sprzedaży na rzecz pracowników (poz. 33 załącznika do rozporządzenia) w kasie rejestrującej u tych podatników, którzy przed 1 stycznia 2013 r. rozpoczęli ewidencjonowanie w kasie rejestrującej sprzedaży na rzecz swoich pracowników.

Rozpoczęcie ewidencjonowania sprzedaży na rzecz pracowników w kasie rejestrującej przed 1 stycznia 2013 r. nie oznacza automatycznie, że podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz pracowników pakietów medycznych po tej dacie będą zobowiązani do zaewidencjonowania w kasie fiskalnej takiej sprzedaży. Podatnicy mogą bowiem, co do zasady, korzystać z innych tytułów zwolnieniowych wskazanych w załączniku do rozporządzenia. Jedną z takich możliwości daje poz. 37 załącznika do rozporządzenia z której wynika, że zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli zapłaty za wykonaną czynność dokonano w całości za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.

Oznacza, to że podatnicy, którzy utracili możliwość zwolnienia z ewidencjonowania sprzedaży na rzecz swoich pracowników przy zastosowaniu kasy rejestrującej (z uwagi na wcześniejsze – przed 1 stycznia 2013 r. – ewidencjonowanie sprzedaży na ich rzecz w kasie fiskalnej) mają możliwość skorzystania z innego tytułu zwolnieniowego jaki np. wynika z poz. 37 załącznika do rozporządzenia przy spełnieniu warunków wynikających z tej pozycji. Warunkami tymi są: zapłata za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem) oraz z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie będzie wynikać, jakiej konkretnie czynności zapłata ta dotyczyła.

Przy sprzedaży na rzecz pracowników rzadko dochodzi do bezpośredniego przelewu pracownika na konto pracodawcy, częściej występuje potrącenie przez pracodawcę należnej kwoty z wynagrodzenia pracownika. Powstaje pytanie, czy owo potrącenie z wynagrodzenia pracownika może być uznane za „zapłatę za wykonaną czynność (tu: sprzedaż pakietu medycznego) za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej”. Nie występuje tu bowiem bezpośrednia zapłata dokonana przez pracownika, lecz z wynagrodzenia płatnego przelewem pracodawca potrąca należną kwotę za świadczone usługi. Należy założyć, że drugi z tych warunków wskazanych w poz. 37 załącznika, tj. z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie będzie wynikać, jakiej konkretnie czynności zapłata ta dotyczyła, jest spełniony.

Czy takie potrącenie należy uznać za tę zapłatę uprawniającą do korzystania ze zwolnienia z obowiązku zaewidencjonowania takiej transakcji przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Moim zdaniem tak. Choć nie jest to, dokonując gramatycznej wykładni, zapłata dokonana przez pracownika, lecz wynagrodzenie przekazane (za pośrednictwem banku) przez pracodawcę pomniejszone o potrąconą kwotę za pakiet medyczny, to jednak celem przepisów obligujących podatników do prowadzenia ewidencji sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych przy zastosowaniu kas rejestrujących, jest zapobieganie unikania opodatkowania, a w mojej ocenie takie niebezpieczeństwo w tej sytuacji nie wystąpi, tym bardziej, że znajduje jednoznaczne potwierdzenie w dokumentacji podatnika.

Niezależnie jednak od własnych przekonań, należy przytoczyć wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 11 czerwca 2014 r. sygn. akt I SA/Łd 339/14 (orzeczenie prawomocne) rozstrzygający poruszany problem. WSA stwierdził, że „w ocenie Sądu zatem warunek przywołany w poz. 37 w odniesieniu do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku interpretacyjnym nie jest spełniony, gdyż zapłata za świadczenie przez Spółkę usługi następuje poprzez potrącenie z wynagrodzenia należnego świadczeniobiorcy, które jest następnie mu wypłacane, za pośrednictwem rachunku bankowego. Innymi słowy opisana we wniosku interpretacyjnym forma zapłata za usługę polegającą na przekazaniu kart "Multisport” osobom współpracującym z bankiem na podstawie umowy zlecenia jest inna niż wskazana w dyspozycji poz. 37 załącznika do rozporządzenia”.

Uwzględniając wynikające z ww. wyroku restrykcyjne stanowisko Sądu należy jednak w takiej sytuacji sprzedaż na rzecz pracownika, gdy zapłata nie została dokonana bezpośrednio przez pracownika na konto pracodawcy, a jedynie dokonano potrącenia z wynagrodzenia pracownika, ewidencjonować przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Wojciech Zajączkowski