03.11.2014 r.
3 min

Sprzedaż przedmiotów kolekcjonerskich może podlegać opodatkowaniu VAT

Ekspert KIP

Skopiuj link
03.11.2014r.
3 min

Organy podatkowe nie uznały tłumaczeń kolekcjonera, zgodnie z którymi zbieranie monet jest jedynie jego pasją, zaś monety pochodziły głównie z prywatnej kolekcji. Sprawa trafiła do WSA w Warszawie, który uznał, że opodatkowaniu podlega działalność prowadzona w sposób profesjonalny i ciągły, a przedmiotem takiego obrotu mogą być również składniki majątku nabyte pierwotnie do celów osobistych i w takich celach wykorzystywane.

W podobnym tonie wypowiedział się także NSA we wspomnianym wyroku z 23 października br. Sąd orzekł, że aktywność kolekcjonera była działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT. Zgodnie z art. 15 tej ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Za działalność gospodarczą uznano wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Mając na uwadze stan faktyczny oraz istotę przytoczonej regulacji, stanowisko NSA należy uznać za zasadne. Działalność kolekcjonera miała charakter zorganizowany (o czym świadczą m.in. trzy zarejestrowane konta, odrębny rachunek bankowy, jak również regulamin zakupu monet czy fakt nabywania części z nich z zamiarem dalszej sprzedaży). Podejmowane przez numizmatyka działania były samodzielne, częstotliwe oraz miały charakter ciągły. Takie poczynania powinny być uznane za działalność gospodarczą, nie zaś wyłącznie jako poszerzanie swojej kolekcji. NSA dodał również, że w omawianej sprawie pozostaje bez znaczenia, czy sprzedaż przyniosła zysk oraz jaki był jej cel.

Powyższy wyrok nie oznacza jednak, że każda sprzedaż kolekcjonerska będzie obciążona podatkiem od towarów i usług. Dokonywanie sporadycznej sprzedaży niewypełniającej ustawowych przesłanek najprawdopodobniej nie będzie uznane za działalność gospodarczą. Kluczowa w tym zakresie jest każdorazowa, dokładna analiza stanu faktycznego oraz zbadanie okoliczności towarzyszących sprzedaży.

Aleksandra Krajewska,
Alicja Jóźwik

"http://www.izbapodatkowa.pl/serwis/img/marianski.png"