27.10.2014 r.
5 min

Termin korekt przy WNT

Ekspert KIP

Skopiuj link
27.10.2014r.
5 min

Z pytaniem do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która w ramach prowadzonej działalności nabywa towary od podmiotów z innych krajów Unii Europejskiej w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. W związku ze skalą prowadzonej działalności występują sytuacje, w których należność z tytułu zrealizowanych WNT powinna być umniejszana na skutek następujących przyczyn:
 

  • zwrotów towarów i reklamacji dokonanych przez Spółkę,
  • otrzymanych przez Spółkę rabatów dotyczących zrealizowanych wcześniej WNT,
  • udzielonych Spółce skont z tytułu dokonania płatności w określonym terminie,
  • zmniejszenia ceny nie będącego korektą wcześniejszego błędu, lecz w wyniku ustaleń poczynionych pomiędzy Spółką a kontrahentem po zrealizowaniu WNT.

Spółka może na skutek ww. przyczyn otrzymywać dokumenty korygujące (np. faktury korygujące) wystawione przez kontrahentów, bądź dokumenty kontrahentów wystawione przez Spółkę w ramach procedury samofakturowania (dalej opisywane łącznie jako dokumenty wystawiane przez kontrahenta). Dokumenty korygujące mogą wpływać do Spółki z wielomiesięcznym opóźnieniem (po upływie trzeciego miesiąca od miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu WNT dokonanego wcześniej przez Spółkę).

Spółka zadała pytanie, w rozliczeniu za jaki okres należy rozpoznać korektę wartości WNT oraz wykazać ją w deklaracji VAT oraz w informacji podsumowującej VAT UE w ww. sytuacjach.

Zdaniem Spółki, korektę wartości WNT, należy ujmować w miesiącu otrzymania od kontrahenta dokumentu (faktury korygującej bądź innego dokumentu wystawionego przez kontrahenta) przez Spółkę, bez względu na to czy upłynął trzeci miesiąc od upływu miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonanego wcześniej WNT przez Spółkę, czy też nie. W tym samym okresie należy wykazać tę korektę w deklaracji VAT oraz w informacji podsumowującej VAT UE.
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu uznał stanowisko Spółki za prawidłowe. Zdaniem Organu podatkowego, w przedmiotowej sprawie korekta wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów powinna być uwzględniana w oparciu o otrzymany przez Spółkę dokument korygujący, potwierdzający przez dostawcę towarów istnienie okoliczności powodujących konieczność korekty pierwotnie dokonanych transakcji.

Podatnik nabywa prawo do dokonania korekty wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów z chwilą spełnienia warunków do jego zastosowania, określonych przez sprzedawcę w wystawionym przez niego dokumencie korygującym – ponieważ to sprzedawca, poprzez wystawienie dokumentu korygującego, ostatecznie określa zmiany dotyczące sprzedanego wcześniej towaru.

Wobec powyższego, Spółka jest/będzie zobowiązana do rozliczenia korekty wartości z tytułu danego wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w okresie otrzymania dokumentu korygującego, na którym dostawca towarów potwierdza istnienie okoliczności powodujących konieczność korekty pierwotnie dokonanej transakcji. Obniżenie wartości wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w sytuacji, gdy jest ono skutkiem czynności mających miejsce po wystawieniu pierwotnej faktury, powinno nastąpić w dacie otrzymania dokumentu korygującego.

Należy również stwierdzić, że korektę wartości danego wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, należy wykazać w deklaracji VAT oraz w informacji podsumowującej VAT UE w okresie otrzymania przez Spółkę od kontrahenta dokumentu korygującego tą transakcję (faktury korygującej bądź innego dokumentu wystawionego przez kontrahenta).

Jak wyjaśniono wyżej, korektę wartości danego wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, należy wykazać w okresie otrzymania od kontrahenta dokumentu korygującego. W związku z powyższym, termin otrzymania od kontrahenta dokumentu korygującego dane wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (do końca trzeciego miesiąca od upływu miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów dokonanego wcześniej przez Spółkę, czy po upływie trzeciego miesiąca od upływu miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów dokonanego wcześniej przez Spółkę) nie ma wpływu na rozliczenie tej korekty przez Spółkę.

Podsumowując, korektę wartości wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, Spółka winna rozpoznać w okresie otrzymania od kontrahenta dokumentu korygującego (faktury korygującej bądź innego dokumentu wystawionego przez kontrahenta), bez względu na to, czy upłynął trzeci miesiąc od upływu miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonanego wcześniej wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przez Spółkę, czy też nie.

Oprac.: Wojciech Zajączkowski