28.07.2016 r.
2 min

Ujednolicenie zasad opodatkowania bonów

Ekspert KIP

Skopiuj link
28.07.2016r.
2 min

Dyrektywa weszła w życie z dniem 2 lipca 2016 r., jednakże stosowanie przepisów z niej wynikających będzie obowiązkowe dla wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej od dnia 1 stycznia 2019 r.

Dotychczas kwestie odnoszące się do opodatkowania podatkiem VAT bonów nie podlegały ujednoliceniu w Unii Europejskiej. Każdy państwo wypracowało w tej kwestii odrębne przepisy lub interpretacje prawne.

Zgodnie z ww. dyrektywą, funkcjonować ma podział na bony jednego przeznaczenia oraz bony różnego przeznaczenia.

Przez bony jednego przeznaczenia będzie się rozumiało bony, w przypadku których miejsce dostawy towarów lub świadczenia usług, których dany bon dotyczy, oraz VAT należny z tytułu tych towarów lub usług są znane w chwili emisji bonu.

Natomiast przez bony różnego przeznaczenia będzie się rozumiało bony inne niż bony jednego przeznaczenia, które mogą być wykorzystywane do zapłaty za różne towary i usługi i w różny sposób opodatkowane, a których przedmiot transakcji nie jest znany w momencie przekazania bonu.

W przypadku bonów jednego przeznaczenia podatek VAT będzie pobierany z chwilą każdego transferu bonu, bowiem będzie on uosabiał przedmiot transakcji. Natomiast z chwilą wydania towarów i usług, dla których bon ten został wydany podatek VAT nie będzie już pobierany, z uwagi na jego odprowadzenie z momentem transferu bonu.

W odniesieniu do bonów różnego przeznaczenia VAT ma być natomiast pobierany, gdy dostarczone zostaną towary lub wykonane zostaną usługi w zamian za ten bon. Wcześniejszy transfer bonów różnego przeznaczenia nie będzie podlegał opodatkowaniu. Jednakże opodatkowaniu mogą zostać transfery takiego bonu jako usługi promocji lub dystrybucji.

Podstawą opodatkowania dla bonów jednego przeznaczenia będzie kwota należna pomniejszona o kwotę należnego podatku, natomiast podstawą opodatkowania dla bonów różnego przeznaczenia podstawą opodatkowania będzie kwota równa wynagrodzeniu zapłaconemu za taki bon lub – gdy informacje dotyczące tego wynagrodzenia są niedostępne – wartości pieniężnej wskazanej na samym bonie różnego przeznaczenia.

Wojciech Zajączkowski