06.05.2016 r.
7 min

Unijny Kodeks Celny już obowiązuje. Zmiany do ustawy Prawo celne opóźnione

Ekspert KIP

Skopiuj link
06.05.2016r.
7 min

Przepisy unijnego prawa celnego wprowadzają nowa systematykę rozporządzeń wykonujących upoważnienia zawarte w UKC. Obowiązek rozdzielenia przepisów wykonujących postanowienia kodeksu celnego na akty wykonawcze i delegowane wynika z Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Rozporządzenie delegowane, przyjmowane przez Komisję Europejską, uzupełnia inne niż istotne zasady UKC. Rozporządzenie wykonawcze, przyjmowane przez Komitet Kodeksu Celnego, zawiera przepisy proceduralne dot. stosowania zasad określonych w UKC i rozporządzeniu delegowanym.

Rozporządzenie delegowane

Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/2446 z dnia 28 lipca 2015 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 w odniesieniu do szczegółowych zasad dotyczących niektórych przepisów unijnego kodeksu celnego zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej L 343 z 29 grudnia 2015 r.  Rozporządzenie delegowane doprecyzowuje zasady określone w UKC.

W Dz. Urz. L 87 z 2016 r. ukazało się sprostowanie do rozporządzenia delegowanego, a w Dz. Urz. L 111 – Rozporzadzenie delegowane Komisji (UE) 2016/651 z dnia 5 kwietnia 2016 r. w sprawie sprostowania do rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/2446 uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 w odniesieniu do szczegółowych zasad dotyczących niektórych przepisów unijnego kodeksu celnego.

Rozporządzenie wykonawcze

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2015/2447 z dnia 24 listopada 2015 r. ustanawiające szczegółowe zasady wykonania niektórych przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 ustanawiającego unijny kodeks celny zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej L 343 z 29 grudnia 2015 r. Rozporządzenie wykonawcze uzupełnia rozporządzenie delegowane i określa szczegóły proceduralne.

W Dz. Urz. L 87 z 2016 r. ukazało się Sprostowanie do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2015/2447 z dnia 24 listopada 2015 r. ustanawiającego szczegółowe zasady wykonania niektórych przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 ustanawiającego unijny kodeks celny.

Przejściowe rozporządzenie delegowane

Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2016/341 z dnia 17 grudnia 2015 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 w odniesieniu do przepisów przejściowych dotyczących niektórych przepisów unijnego kodeksu celnego w okresie, gdy nie działają jeszcze odpowiednie systemy teleinformatyczne, i zmieniające rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/2446 zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej L 69 z 15 marca 2016 r.

Najważniejsze regulacje zawarte w nowych przepisach unijnego prawa celnego dotyczą:

– wymiany informacji – wszelka wymiana informacji między organami celnymi oraz między przedsiębiorcami a organami celnymi, a także przechowywanie tych informacji odbywać się będzie za pomocą technik elektronicznego przetwarzania danych (elektronizacja obsługi procesów celnych będzie wdrażana do końca 2020 r., co spowoduje wyeliminowanie papierowego obiegu dokumentów, czyli docelowo wszystkie transakcje celne i handlowe będą prowadzane elektronicznie);

  • procedur celnych – zmieniona zostanie obowiązująca terminologia oraz zmniejszy się liczba procedur celnych;
  • upoważnionego przedsiębiorcy AEO – wskazano dodatkowe warunki, od których spełnienia zależeć będzie przyznanie przedsiębiorcy statusu AEO oraz rozszerzono katalog korzyści dostępnych tylko dla posiadaczy statusu AEO (posiadanie statusu upoważnionego przedsiębiorcy AEO uprawnia do korzystania z ułatwień odnoszących się do kontroli celnej oraz uproszczeń przewidzianych w ramach przepisów celnych);
  • długu celnego i zabezpieczeń celnych – chodzi o możliwość korzystania z zabezpieczenia w obniżonej wysokości oraz zwiększenie przypadków wygaśnięcia długu celnego;
  • postępowania celnego – nastąpi harmonizacja trybów postępowania organów celnych państw unijnych związanych z wydawaniem decyzji celnych;
  • procedur uproszczonych – zmiany dotyczą instytucji uproszczonego zgłoszenia celnego oraz wpisu do rejestru zgłaszającego;
  • nowych ułatwień takich jak samoobsługa celna (organ celny na wniosek upoważnionego przedsiębiorcy AEO może zezwolić, aby pewne formalności celne były załatwiane przez przedsiębiorcę) i odprawa scentralizowana (umożliwi złożenie w urzędzie celnym właściwym ze względu na miejsce siedziby przedsiębiorcy upoważnionego AEO zgłoszenia celnego towarów, które będą przedstawione w innym urzędzie celnym).

Zgodnie z projektem ustawy dotyczącym zmiany ustawy – Prawo celne oraz niektórych innych ustaw, widniejącym na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji Ministerstwo Finansów przepisy celne w tym przepisy dotyczące zmiany przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie importu towarów miały wejść w życie z dniem 1 maja 2016 r. Jednakże Rada Ministrów dopiero w dniu 26 kwietnia 2016 r. przyjęła ww. projekt. Dopiero po jego przyjęciu miał on trafić pod obrady Sejmu. Do dnia 5 maja 2016 r. projekt ten nie pojawił się internetowych stronach sejmowych. Brak projektu spowoduje zapewne znaczące problemy związane z formalnościami celnymi. Dodatkowo ponieważ projekt ww. ustawy nowelizuje inne ustawy, w tym ustawę o VAT nastąpią znaczne komplikacje związane z brakiem powiązań przepisów w zakresie podatku od towarów i usług z nowymi procedurami celnymi wprowadzonymi od 1 maja 2016 r.

Należy przypomnieć, że ww. projekt nowelizując ustawę o VAT określa dla nowych procedur w imporcie towarów m.in. moment powstania obowiązku podatkowego, podstawę opodatkowania, sposób rozliczania kwoty podatku należnego od importu towarów (deklaracja VAT-7, deklaracja importowa VAT-IM), wysokość odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych, czy doprecyzowuje moment powstania prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Jak wynika z komunikatu zawartego na stronie internetowej Prezesa Rady Ministrów ustawa o zmianie ustawy – Prawo celne oraz niektórych innych ustaw ma wejść w życie 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Najpierw jednak musi wpłynąć do Sejmu.

Wojciech Zajączkowski