01.09.2014 r.
5 min

Usługi sfinansowane dotacjami a opodatkowanie VAT

Ekspert KIP

Skopiuj link
01.09.2014r.
5 min

Z pytaniem do organu podatkowego zwróciła się Jednostka, która została utworzona w celu przygotowania osób bezrobotnych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym na terenie gminy wiejskiej do podjęcia pracy oraz powrotu do aktywnego życia społecznego. Funkcjonuje jako samorządowy zakład budżetowy Gminy. Jednostka świadczy na rzecz uczestników usługi przekwalifikowania zawodowego i dokształcania oraz prowadzi zajęcia reintegracji społecznej.

Zadania inwestycyjne i remontowe realizowane są z dotacji celowych z budżetu Gminy. Uzyskiwane dotacje nie mają wpływu na cenę świadczonych usług, a uczestnicy nie ponoszą żadnej odpłatności, bez względu na to, czy dotacja została przyznana, czy nie. Usługi Jednostki są finansowane w 100% ze środków publicznych – z dotacji.

Jednostka zadała pytanie, czy do jej działalności znajdują zastosowanie przepisy ustawy o podatku towarów i usług.

Zdaniem Jednostki wykonywane czynności nie podlegają ustawie o podatku od towarów i usług. Usługi te w całości są finansowane ze środków publicznych. Świadczone usługi i dostawa towarów jest ściśle związana z usługami świadczonymi przez Jednostkę wobec swoich uczestników – podopiecznych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał stanowisko Jednostki za prawidłowe. Wskazał, że zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu wtedy, gdy jest dokonywane przez podmiot o statusie podatnika działającego w takim charakterze w odniesieniu do tych czynności. Zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wyznacza czynnik przedmiotowy – opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług oraz czynnik podmiotowy – czynności muszą być wykonywane przez podatnika działającego w takim charakterze.

Według regulacji art. 29a ust. 1 tej ustawy, podstawą opodatkowania, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. Z przywołanych przepisów wynika, że do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wlicza się tyko takie dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które mają bezpośredni wpływ na kwotę należną (cenę) z tytułu dostawy lub świadczenia usługi. Elementem zasadniczym wpływającym na objęcie uzyskanej przez podatnika dotacji definicją podstawy opodatkowania jest stwierdzenie, czy dotacja udzielana jest w celu sfinansowania czy też dofinansowania dostawy konkretnych towarów lub świadczenia konkretnych usług. Oznacza to, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają dotacje o charakterze przedmiotowym, a nie te, które mają charakter podmiotowy. W sytuacji, gdy podatnik dla konkretnej dostawy towarów lub konkretnego świadczenia usług otrzymuje od innego podmiotu dofinansowanie, np. w postaci dotacji stanowiącej dopłatę do ceny towaru lub usługi – tego rodzaju dofinansowanie stanowi, obok ceny, uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia. Natomiast dotacje mające na celu dofinansowanie ogólnych kosztów działalności, nieuzależnione od ilości i wartości dostarczanych towarów lub świadczonych usług, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Istotne zatem dla określenia, czy dana dotacja jest, czy nie jest opodatkowana, są szczegółowe warunki jej przyznania, określające cel dofinansowania.

Skoro uzyskiwane przez Jednostkę dotacje nie mają wpływu na cenę usług w zakresie reintegracji społecznej i reintegracji zawodowej, to dotacje te nie będą zwiększały podstawy opodatkowania, a zatem nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Należy zauważyć, że dotacje te nie stanowią wynagrodzenia z tytułu usług wykonywanych przez Jednostkę na rzecz podmiotów udzielających tych dotacji, a beneficjentem tych usług są osoby bezrobotne lub zagrożone wykluczeniem społecznym, które za udział w zajęciach nie ponoszą żadnej odpłatności.

Wobec powyższego wykonywane czynności nie będą podlegały przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

Oprac.: Wojciech Zajączkowski