30.03.2015 r.
5 min

Wiążąca Informacja Akcyzowa (WIA) jest nową instytucją, która obok indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego i WIT-ów, wspiera podatników w prawidłowym stosowaniu przepisów akcyzowych

Ekspert KIP

Skopiuj link
30.03.2015r.
5 min

Wprowadzenie na gruncie ustawy o podatku akcyzowym instytucji WIA umożliwia uzyskanie od właściwego organu podatkowego informacji wiążącej organy podatkowe w zakresie klasyfikacji według Nomenklatury Scalonej (CN) wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych lub określenia rodzaju wyrobów akcyzowych, zidentyfikowania prawidłowej organizacji obrotu takim wyrobem lub prawidłowego oznaczanie wyrobu banderolami.

Wniosek o wydanie WIA należy sporządzić na oficjalnym formularzu WIA-WN – wzór wniosku stanowi załącznik do rozporządzenia z dnia 12 grudnia 2014 r. w sprawie wzoru wniosku o wydanie wiążącej informacji akcyzowej. W przypadku stwierdzenia przez organ podatkowy braków formalnych – wezwie on do ich uzupełniania w terminie 7 dni. Brak uzupełnienia wniosku w wyznaczonym terminie spowoduje pozostawienie go bez rozpatrzenia.

Najistotniejszym elementem jest opisanie we wniosku cech i właściwości wyrobu akcyzowego, co wymaga dobrej znajomości Nomenklatury Scalonej. Właściwym będzie wskazanie tych cech towaru, które są istotne z punktu widzenia klasyfikacji, czy przepisów akcyzowych. Będą to, w zależności od wyrobu, konkretne cechy fizyczne bądź chemiczne. Może to być także przeznaczenie wyrobu albo jego określona funkcjonalność. Problem stanowią kryteria klasyfikacji do Nomenklatury Scalonej, które często nie są określone w sposób eliminujący wątpliwości. Należy zauważyć, że klasyfikacja towarów na potrzeby celne stanowi źródło wielu sporów z administracjami celnymi na całym świecie.

Do wniosku o wydanie WIA należy dołączyć dokumenty, które pozwolą na ustalenie właściwej klasyfikacji lub pozwolą na ustalenie rodzaju danego wyrobu. Mogą to być w szczególności: próbki, fotografie, plany, schematy, katalogi, atesty, instrukcje, informacje od producenta, inne dostępne dokumentu umożliwiające właściwą klasyfikację lub właściwe określenie rodzaju wyrobu akcyzowego.

Organem właściwym do rozpatrzenia wniosku i wydania WIA jest Dyrektor Izby Celnej we Wrocławiu.

Samo złożenie wniosku o wydanie WIA nie podlega opłacie. Opłacie podlegać będą ewentualne badania lub analizy, jeżeli ich przeprowadzenie jest koniecznie do wydania WIA.

Organ podatkowy wydaje WIA bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku o wydanie WIA przy czym podkreślić należy, że do tego terminu nie wlicza się terminów i okresów przewidzianych w przepisach prawa podatkowego dla dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo z przyczyn niezależnych od organu.

Co do zasady WIA jest ważna bezterminowo. Utrata ważności WIA może nastąpić w przypadku zmiany przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku akcyzowego, dotyczących danych wyrobów akcyzowych lub samochodów osobowych, w wyniku której wydana WIA staje się niezgodna z tymi przepisami.

Podkreślić należy, że WIA wiąże organy podatkowe jedynie wobec podmiotu, na rzecz którego została wydana, co oznacza, że WIA zapewnia ochronę tylko podmiotowi będącemu wnioskodawcą WIA. Inni uczestnicy łańcucha dostaw, chcący uzyskać ochronę wynikającą z WIA, powinni wystąpić z własnymi wnioskami o wydanie WIA.

Podsumowując, posiadanie takiej decyzji przez podatnika niesie za sobą szereg korzyści. WIA ułatwia stosowanie przepisów ustawy o podatku akcyzowym, wiąże organy podatkowe wobec podmiotu, na rzecz którego została wydana (tylko w odniesieniu do wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych, wobec których czynności podlegające opodatkowaniu akcyzą zostały dokonane po dniu, w którym informacja została wydana).

Praktyka organów podatkowych pokaże w jakim stopniu WIA okaże się przydatna. Narzędzie to posiada potencjał i może skutecznie ułatwić obrót wyrobami akcyzowymi oraz zapewnić ochronę przed zmianami wykładni przepisów przez organy podatkowe. Dodatkowo, w połowie kwietnia planowane jest uruchomienie przeglądarki, w której publikowane będą WIA, działającej na zasadach zbliżonych do istniejącej bazy interpretacji podatkowych.

Jakub Żurawiński
"http://www.izbapodatkowa.pl/serwis/img/marianski.png"