21.07.2014 r.
3 min

Zmiany rozliczania VAT od importu towarów trafiły do Sejmu

Ekspert KIP

Skopiuj link
21.07.2014r.
3 min

W projekcie proponuje m.in. umożliwienie przedsiębiorcom dokonującym importu towarów posiadającym status upoważnionego przedsiębiorcy (AEO) rozliczania podatku VAT należnego od importu towarów bezpośrednio w deklaracji VAT-7 łącznie z podatkiem naliczonym od tych transakcji.

Na gruncie dzisiejszych przepisów, importer sprowadzający towar przez polskie porty, płaci podatek VAT z tytułu importu w terminie 10 dni od dnia powiadomienia przez organ celny o wysokości należności podatkowych (wyjątek stanowią podatnicy korzystający z procedury uproszczonej, którzy mogą rozliczyć podatek VAT w deklaracji składanej w miesiącu następującym po miesiącu, w którym dokonano importu). Dopiero po uiszczeniu należności może odebrać towar i przeznaczyć następnie do dalszej sprzedaży. W konsekwencji importer ponosi dodatkowe koszty związane m.in. ze składowaniem, chłodzeniem, co w efekcie powoduje większe trudności z zapłatą nie tylko za odbiór towaru, ale również za usługę spedycyjną, transportową, agencji celnej itp. Odliczenia zapłaconego podatku VAT dokonuje natomiast dopiero po 25 dniach miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano importu. Dlatego też importerzy korzystają z możliwości dokonywania odpraw towarów importowanych w innych krajach UE np. Niemczech czy Holandii, których przepisy podatkowe pozwalają na rozliczenie VAT w deklaracji. Importer płaci w tych krajach jedynie cło, przywozi towar do Polski, może go od razu sprzedać i dopiero w terminie do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego, w tym przypadku, przedmiotem nabycia wewnątrzwspólnotowego, ma obowiązek rozliczenia VAT w polskim urzędzie skarbowym.

Kolejną propozycją zmiany przepisów ustawy o podatku od towarów i usług jest zniesienie obowiązku obligatoryjnego uzyskiwania potwierdzenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R (art. 20 projektu ustawy).

Przedmiotowa regulacja będzie oddziaływać na przedsiębiorstwa, które są zobowiązane do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R i których dotyczy w danym roku obowiązek podatkowy dla podatku od towarów i usług. Zgodnie z danymi przekazanymi przez Polską Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w 2012 r. wydano potwierdzenie zarejestrowania podmiotu jako podatnika VAT na drukach VAT-5 dla 147.475 podmiotów. Regulacja będzie też wpływać na samorządy gminne w zakresie, w jakim nastąpi zmniejszenie ich wpływów z opłaty skarbowej, będące następstwem zniesienia obowiązku obligatoryjnego uzyskiwania potwierdzenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R, którego obecny koszt wynosi 170 zł.

Proponowane zmiany przepisów mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2015 r.

Oprac. Wojciech Zajączkowski