- tel.: 42 235 31 95
- fax.: 42 235 31 96
- [email protected]
Zapraszamy do kontaktu
KATEGORIE SZKOLEŃ
- BHP (1)
- Branża budowlana i deweloperska (1)
- Ceny transferowe (6)
- CIT (20)
- Delegowanie pracowników (3)
- Fakturowanie VAT (7)
- Gospodarka odpadami (7)
- IT dla Ciebie (17)
- JPK VAT (1)
- Kadry (2)
- Kasy rejestrujące (3)
- Kontrole podatkowe (2)
- Ochrona sygnalistów (1)
- Ochrona środowiska (7)
- PIT (16)
- Podatek od nieruchomości (1)
- Podatek VAT w jednostkach sektora publicznego (2)
- Podatki (8)
- Podróże Służbowe (3)
- Polski Ład (7)
- Pracownicze Plany Kapitałowe (3)
- Prawo cywilne (4)
- Rachunkowość (3)
- Raportowanie schematów podatkowych (4)
- Rozwój osobisty (7)
- Split payment (1)
- Szkolenia dla ochrony zdrowia (7)
- Środki Trwałe (7)
- VAT (55)
- VAT w branży budowlanej (2)
- VAT w obrocie międzynarodowym (6)
- VAT w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych (1)
- Zarządzanie finansami (6)
- Zarządzanie i rozwój (1)
- Zatrudnianie cudzoziemców (7)
- ZFŚS (2)
Aktualności podatkowe
31 marca 2023
Podatnicy, którzy za 2022 rok w zeznaniu rocznym ponieśli stratę podatkową i jednocześnie wydatkowali swoje fundusze na prace rozwojowe mogą skorzystać z ulgi BR w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.
więcej ›››31 marca 2023
Ulga na dzieci w rozliczeniu rocznym PIT 37 albo PIT 36 jest jedną z bardziej powszechnych ulg do stosowania przez podatników objętych skalą podatkową. Wysokość odliczenia kwoty z tytułu ulgi na dzieci, o której mowa w art. 27f ustawy PIT, została określona na dziecko, przy czym rodzicom dziecka ustawodawca przyznał jeden wspólny limit. A więc, jeżeli w stosunku do danego dziecka obojgu rodzicom przysługuje władza rodzicielska, to w określonych przypadkach każdy z rodziców ma prawo do odliczenia, w granicach przysługującej kwoty ulgi zgodnie z art. 27f ust. 2 ustawy (czyli 92,67 zł miesięcznie).
więcej ›››31 marca 2023
Koniec kwietnia to dla części przedsiębiorców również czas zapłaty daniny solidarnościowej. Jednak przedsiębiorstwo prowadzone przez zarządcę sukcesyjnego nie należy do tej grupy. Zarząd sukcesyjny unormowany jest w ustawie z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw.
więcej ›››24 marca 2023
Podatnicy prowadzący książkę przychodów i rozchodów ujmują dowody księgowe do rozliczenia podatku dochodowego za dany miesiąc. Jednak zdarzają się często przypadki otrzymania faktur kosztowych z opóźnieniem. Problem ten dotychczas nie był wprost określony w przepisach podatkowych, ale z pomocą przyszedł Minister Finansów wydając w tym temacie interpretację ogólną (interpretacja ogólna z dnia 23 lutego 2023 r., nr DD2.8202.3.2022 w sprawie ujmowania w księdze przychodów i rozchodów kosztów uzyskania przychodów).
więcej ›››24 marca 2023
Otrzymanie dywidend w 2022 roku od podmiotów zagranicznych przez polskich rezydentów podatkowych powoduje konieczność ich wykazania w zeznaniu rocznym składanym w Polsce do końca kwietnia 2023 roku. Dywidendy te mogą mieć formę pieniężną, ale również rzeczową. Osobom fizycznym (w odróżnieniu od osób prawnych) nie przysługuje możliwość uzyskania zwolnienia po przekroczeniu określonego udziału w kapitale spółki dokonującej wypłat.
więcej ›››24 marca 2023
W lutym 2023 roku weszły w życie przepisy ustawy z 1.12.2022 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, dotyczące regulacji badania stanu trzeźwości pracowników. A więc w świetle przepisów prawa pracy pracodawca ma uprawnienie do badania na zawartość alkoholu w organizmie pracownika. Urządzenie (alkomat) nabyte na potrzeby badania trzeźwości pracowników powinno posiadać ważny dokument potwierdzający jego kalibrację lub wzorcowanie.
więcej ›››19 marca 2023
W 2023 roku większa grupa podatników będzie mogła skorzystać z metody kasowej w rozliczeniach VAT ze względu na podwyższenie limitu przychodów, które podatnik może osiągnąć, aby statut małego podatnika utrzymać z 1,2 mln euro do 2 mln euro przez Pakiet Slim VAT III. Podatnicy, którzy wybrali metodą kasową w rozliczeniach podatku VAT, opodatkowują transakcje dopiero z chwilą jej zapłaty a nie w dacie wykonania usługi czy dacie sprzedaży towaru. Jest to korzystny mechanizm, którzy umożliwia utrzymanie płynności finansowej. Można go również wybrać w trakcie roku poprzez aktualizację zgłoszenia VAT-R. Zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 16 ustawy o VAT, faktury wystawiane przez małych podatników stosujących kasową metodę rozliczania VAT muszą zawierać wyrazy "metoda kasowa".
więcej ›››19 marca 2023
Zatrudnienie wykwalifikowanych pracowników w niektórych sektorach wymaga od przedsiębiorców również poniesienia wydatków na ich zakwaterowanie, jeśli miejsce pracy jest oddalone od siedziby firmy np. place budowy. Zwykle świadczenie ma postać nieodpłatnego udostępnienia pokoju w hotelu. Przepisy podatkowe nadal dają możliwość korzystania ze zwolnienia limitowanego do wysokości wskazanej w art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
więcej ›››19 marca 2023
Sprawy toczące się w polskich sądach wymagają od przedsiębiorców nie tylko cierpliwości, ale również odrębnego budżetu na ponoszone wydatki z tytułu opłat czy usług prawnych. Podatnik broniący swoich spraw, nawet gdy przegra w postępowaniu sądowym, ma prawo do zaliczenia opłat sądowych w koszty podatkowe. Jednak w takiej sytuacji (przegrania procesu) należy wykazać, że poniesienie kosztów procesowych, nawet w sytuacji przegranego sporu, było uzasadnione jego interesem ekonomicznym. Koszty związane z udziałem w postępowaniu sądowym mają na celu ochronę przed uszczupleniem jego majątku, wykorzystywanego w działalności gospodarczej prowadzonej w celu osiągania przychodów. (m.in. stanowisko prezentowane w interpretacjach indywidualnych Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 18 lipca 2016 r., IBPB-1-2/4510-534/16/MS czy Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, z 14.12.2021 r., nr 0111-KDIB1-1.4010.505.2021.2.BS).
więcej ›››12 marca 2023
W 2023 roku pracownicy ponownie musieli zadeklarować swój udział w PPK lub rezygnację z wpłat. Pracodawca zobowiązany będzie od 1 kwietnia 2023 r. dokonywać wpłat na PPK za osoby, które wcześniej zrezygnowały z PPK, chyba że do tego dnia złożą deklarację w zakresie rezygnacji. Wpłaty dokonywane do PPK, w części finansowanej przez podmiot zatrudniający w rozumieniu ustawy o PPK, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są one należne, pod warunkiem, że zostaną opłacone w terminie wynikającym z przepisów tej ustawy. W przypadku uchybienia temu terminowi wpłaty te stają się kosztem podatkowym w miesiącu ich wpłaty do instytucji finansowej. Takie zasady wynikają z art. 22 ust. 6bc i art. 23 ust. 1 pkt 55aa ustawy PIT oraz art. 15 ust. 4ga i art. 16 ust. 1 pkt 57aa ustawy CIT.
więcej ›››

Data aktualizacji: 2023-03-31