06.04.2018 r.
4 min

Blokada rachunków bankowych w ramach STIR a split payment

Ekspert KIP

Skopiuj link
06.04.2018r.
4 min

W otrzymanej interpelacji Pan Poseł zadał następujące pytanie: „czy czasowe uniemożliwienie dysponowania i korzystania ze środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podmiotu kwalifikowanego prowadzonym przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową będzie miało także zastosowanie do kont prowadzonych według systemu split payment”.

Na wstępie należy przypomnieć, że Pan Poseł pytał już o podobne zagadnienie w interpelacji nr 18175, w której zadano pytanie: „czy możliwość zlecenia bankom blokady kont firmowych przez organ skarbowy będzie też dotyczyła rachunków VAT, na którą udzieliłem odpowiedzi przy piśmie z dnia 15 stycznia 2018 r. znak SP5.054.2.2018.

Odpowiadając na pytanie zadane w bieżącej interpelacji potwierdzam, że blokada rachunku podmiotu kwalifikowanego będzie dotyczyć każdorazowo tylko rachunku rozliczeniowego tego podmiotu. Należy jednakże mieć na uwadze, ze rachunek VAT, o który pyta Pan Poseł, nie będzie samodzielnym rachunkiem bankowym. Będzie to rachunek utworzony do każdego rachunku rozliczeniowego prowadzonego dla podatnika podatku od towarów i usług (zarówno czynnego, jak i zwolnionego).

Na podstawie art. 119zv ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201 z późn. zm.) Ordynacji podatkowej (przepis ten w tym momencie jeszcze nie obowiązuje), Szef Krajowej Administracji Skarbowej może wydać postanowienie o blokadzie rachunku podmiotu kwalifikowanego na okres nie dłuższy niż 72 godziny, jeżeli posiadane informacje, w szczególności wyniki analizy ryzyka, wskazują, że podmiot kwalifikowany może wykorzystywać działalność banków lub spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych do celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi lub do czynności zmierzających do wyłudzenia skarbowego, a blokada rachunku podmiotu kwalifikowanego jest konieczna, aby temu przeciwdziałać. Blokada może być w określonych przypadkach przedłużana w drodze kolejnego postanowienia, jednakże nie dłużej niż na 3 miesiące.

Należy jednocześnie mieć na uwadze, że w przypadku blokady rachunku na podstawie ww. przepisów, zgodnie z art. 96 ust. 9 pkt 5 ustawy o VAT, naczelnik urzędu skarbowego wykreśla z urzędu podatnika z rejestru jako podatnika VAT bez konieczności zawiadamiania go o tym, jeżeli posiadane informacje wskazują na prowadzenie przez podatnika działań z zamiarem wykorzystania działalności banków w rozumieniu art. 119zg pkt 1 Ordynacji podatkowej lub spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych do celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi.

Konsekwencją zastosowania omawianej blokady oraz powyższego wykreślenia z rejestru jako podatnika VAT, będzie również niemożność korzystania z rachunku VAT. Wynika to z faktu, że rachunek VAT będzie funkcjonalnie związany z rachunkiem rozliczeniowym oraz z tego, że jak wspominałem wcześniej, rachunek VAT będzie otwierany wyłącznie do rachunków rozliczeniowych prowadzonych dla podatników VAT. Dlatego blokada rachunku rozliczeniowego podatnika VAT uniemożliwi w praktyce korzystanie z rachunku VAT.

Ponadto, jak informowano w odpowiedzi na interpelację nr 18175, podobny instrument funkcjonuje już np. w ustawie z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (Dz. U. z 2017 r. poz. 1049).

źródło: www.sejm.gov.pl