19.11.2021 r.
3 min

CASH POOLING - Kiedy objęty podatkiem VAT?

Ekspert KIP

Skopiuj link
19.11.2021r.
3 min

Struktura cash poolingu jako usługa finansowa zasadniczo oferowana przez instytucje bankowe, nie została szczegółowo uregulowana na gruncie przepisów polskiego prawa podatkowego. Czynności wykonywane przez podmiot pełniący rolę agenta w ramach cash poolingu, który oprócz odsetek nie pobiera odrębnego wynagrodzenia, są w praktyce organów podatkowych uznawane za wyłączone z opodatkowania VAT.

Pozostali uczestnicy cash poolingu jeśli wykonują jedynie czynności pomocnicze w celu świadczenia przez bank usług zarządzania płynnością finansową, bez pobierania wynagrodzenia (jedynie pobierania odsetek w odniesieniu do zobowiązań/należności uczestników struktury), nie działają w roli podatników VAT, a czynności przez nich wykonywane powinny być traktowane jako wyłączone z zakresu opodatkowania VAT. Rolą uczestnika jest głównie udostępnianie środków na rachunku źródłowym, które następnie transferowane są na rachunek agenta (za pośrednictwem rachunku uczestnika), pobieranie środków z rachunku agenta (za pośrednictwem rachunku uczestnika) w razie wystąpienia niedoborów na rachunku źródłowym, zapłata i otrzymywanie odsetek.

Natomiast sytuacja zmienia się w przypadku udzielenia przez agenta (podatnika krajowego) pozostałym uczestnikom odpłatnego Poręczenia. W przypadku gdy poręczenie udzielane jest w zamian za odpowiednie wynagrodzenie, co do zasady taka czynność spełnia wszystkie postulowane w orzecznictwie TSUE oraz wyrokach polskich sądów administracyjnych przesłanki świadczenia usługi w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. W konsekwencji, w świetle przepisów od 2022 roku agent będzie mógł wybrać czy będzie stosował stawkę zwolnioną czy stawkę podstawową VAT.

Korzyścią z opodatkowania usług finansowych będzie wówczas możliwość odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych ze świadczeniem tych usług przez agenta. Z drugiej strony, usługobiorcy (uczestnicy) prowadzący działalność opodatkowaną będą mieli prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu tych usług na zasadach ogólnych. Wymagana jest konsekwencja w wyborze opodatkowania. Agenci, którzy zdecydują się na opodatkowywanie usług finansowych, będą musieli opodatkowywać je przez okres co najmniej 2 lat. Temat wymaga szerszej analizy w grupach kapitałowych, szczególnie wtedy, jeśli chciałyby również stworzyć tzw. Grupę VAT, którą również wprowadza ustawa Polski Ład, o szczegółach jej tworzenia będziemy informować w kolejnych artykułach.

dr Małgorzata Rzeszutek

doradca podatkowy