- tel.: 42 235 31 95
- fax.: 42 235 31 96
- szkolenia@izbapodatkowa.pl
Zapraszamy do kontaktu
- Administracja publiczna (1)
- Branża budowlana i deweloperska (1)
- Ceny transferowe (8)
- CIT (20)
- Gospodarka odpadami (13)
- IT dla Ciebie (17)
- Jednolity Plik Kontrolny (4)
- Kontrole podatkowe (1)
- KURS SPECJALISTY W ZAKRESIE VAT (1)
- Ochrona sygnalistów (2)
- Ochrona środowiska (13)
- PIT (10)
- Podatek VAT w jednostkach sektora publicznego (3)
- Podatki (16)
- Podróże Służbowe (3)
- Polski Ład (27)
- Prawo cywilne (7)
- Psychologia (24)
- Rachunkowość (1)
- Raportowanie schematów podatkowych (6)
- Split payment (4)
- Szkolenia dla branży wodociągowo-kanalizacyjnej (1)
- Szkolenia dla ochrony zdrowia (5)
- Szkolenia managerskie (59)
- Środki Trwałe (3)
- VAT (76)
- VAT dla Lasów Państwowych (4)
- VAT w branży budowlanej (4)
- VAT w branży TSL (3)
- VAT w obrocie międzynarodowym (10)
- Wynagrodzenia (1)
- Zarządzanie i rozwój (22)
- Zatrudnianie cudzoziemców (8)
- ZFŚS (3)
Część F formularza CIT-8/O obejmuje dane informacyjne. W tej części wskazać należy dane o wypłatach dokonanych zagranicznym osobom prawnym niemającym siedziby na terytorium Polski oraz o pobranym od nich podatku. Kwoty, o których mowa w art. 21 ustawy CIT to podstawa opodatkowania podatkiem u źródła osób prawnych. Kwoty te będą zatem odpowiadały kwotom wskazanym w informacjach IFT-2R (Informacja o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej), gdyż w tej informacji wskazuje się podatek pobrany od osób prawnych.
W interpretacji indywidualnej z 28.02.2020 r., 0114-KDIP3-2.4011.638.2019.3.JK2, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił, że w przypadku istnienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a krajem rezydencji podatkowej zagranicznego kontrahenta na płatniku ciąży obowiązek posiadania certyfikatu rezydencji podatkowej również wspólników spółek transparentnych podatkowo. Zgodnie z brzmieniem art. 26 ust. 3d ustawy CIT, który stanowi, że informację IFT sporządzają i przekazują również podmioty, które nie były zobowiązane do poboru podatku u źródła w związku z brzmieniem stosownej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Dodatkowo, oprócz IFT należy również złożyć CIT-10Z. Termin na złożenie deklaracji CIT-10Z dla płatników mających rok podatkowy równy z kalendarzowym upłynął 31.01.2022 r. Obowiązek złożenia deklaracji CIT10Z i informacji IFT-2R jest związany z dokonaniem wypłat należności licencyjnych a nie z okolicznością rzeczywistej zapłaty podatku dlatego też, jeżeli podatnik dokonał przykładowo zakupu licencji do dalszego jej wykorzystania w 2021 r. to był zobowiązany do poboru podatku u źródła z tego tytułu w 2021 r. i tym samym powinien złożyć przedmiotowe deklaracje/informacje w 2022 r. Dopuszczalna jest zapłata należności poprzez kompensatę wzajemnych wierzytelności. Fakt wyboru takiej formy płatności w żaden sposób nie wpływa na sposób rozliczenia podatkowego. Rozliczenia takiego należy dokonać na analogicznych zasadach na jakich dokonuje się rozliczeń należności płatnych w pieniądzu.
dr Małgorzata Rzeszutekdoradca podatkowy
- VAT w rabatach pośrednich więcej ›››
- Podatkowa amortyzacja wartości niematerialnych i prawnych więcej ›››
- Wybór estońskiego CIT w trakcie roku więcej ›››
- Rozliczenie PIT przy sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze zasiedzenia więcej ›››
- Wycofanie nieruchomości z firmy i przekazanie jej do majątku prywatnego a VAT więcej ›››

