08.08.2021 r.
2 min

Co z wynagrodzeniami prezesów spółek od 2022 roku?

Ekspert KIP

Skopiuj link
08.08.2021r.
2 min

Artykuł 13 projektu Nowego Ładu przewiduje nałożenie 9-proc. składki zdrowotnej na osoby zatrudnione wyłącznie na podstawie powołania. Składka płacona będzie niezależnie od tego, czy członek zarządu ma odrębne ubezpieczenie lub też korzysta z ubezpieczenia przy swoim współmałżonku. Zatem po zmianach przewidzianych w projekcie opodatkowanie zarobków zarządów wzrośnie z 32 do 41 proc.

Obecnie członkowie zarządu podlegają oskładkowaniu w sytuacji, gdy ich mandat połączony jest z inną umową stanowiącą tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego (np. z umową o pracę, kontraktem menedżerskim). Zgodnie z propozycją rządu wynagrodzenie członków zarządu będzie podlegało składkom również w sytuacji, gdy mandat członka wynika wyłącznie z uchwały o powołaniu do zarządu.

Ministerstwo Finansów przewidując zniechęcenie podatników do zmian, wprowadziło również w projekcie zmiany dotyczące tzw. rezydencji podatkowej. Zatem, jeśli zarząd chciałby zmienić siedzibę swojej spółki do kraju o bardziej atrakcyjnym systemie podatkowym, to musi liczyć się z zainteresowaniem polskiego fiskusa. W odniesieniu do podatników nieposiadających siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej będzie się uznawać, iż posiadają oni jednak zarząd w Polsce, gdy osoby lub podmioty zasiadające w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających sprawami podatnika mają miejsce zamieszkania albo siedzibę lub zarząd na terytorium Polski. Również wtedy, gdy w sposób faktyczny, bezpośrednio lub za pośrednictwem innych podmiotów prowadzą bieżące sprawy tego podatnika.

Warto zatem do końca roku zastanowić się jak przygotować się do zmian z punktu widzenia podwyższonych wydatków związanych z wynagrodzeniami zarządu. Być może część spółek zdecyduje się ograniczyć skład zarządów i zreorganizować strukturę zarządczą. Innym rozwiązaniem może być też wykorzystanie powiązań zagranicznych i zastąpienie prezesa osobą, która nie jest polskim rezydentem podatkowym a następnie wystawienie za jego czynności faktury przez podmiot zagraniczny jako właściciela polskiej spółki.

dr Małgorzata Rzeszutek

doradca podatkowy