19.01.2018 r.
3 min

Darowizna samochodu pożarniczego

Ekspert KIP

Skopiuj link
19.01.2018r.
3 min

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z przepisu tego wynikałoby, że dostawa towarów będzie opodatkowana jedynie wówczas, gdy będzie ona odpłatna. Brak odpłatności wyklucza opodatkowanie.

Jednakże kolejne przepisy ustawy o VAT, a w szczególności art. 7 ust. 2 wskazują, że dostawa może być również opodatkowana wówczas, gdy została dokonana nieodpłatnie. Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny

– jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Tak więc warunkiem opodatkowania nieodpłatnej dostawy towarów jest potencjalna możliwość (a nie rzeczywista realizacja) odliczenia podatku naliczonego od przekazywanego towaru lub jego części składowej.

Wobec powyższego odpowiedź na ww. pytanie jest uzależniona od tego, czy gminie przekazującej nieodpłatnie samochód pożarniczy przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od samochodu pożarniczego z tytułu jego nabycia lub części składowych tego samochodu. Jeżeli prawa takiego gmina nie miała, to oznacza, że pojazd przy przekazaniu nie będzie w ogóle podlegał opodatkowaniu podatkiem VAT.

Jednakże gdyby prawo takie istniało, choćby w niewielkiej części, to wówczas należałoby samochód pożarniczy opodatkować. Podstawą opodatkowania byłaby, w świetle art. 29a ust. 2 ustawy o VAT, cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a gdy nie ma ceny nabycia – koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów. Innymi słowy podstawą opodatkowania byłaby cena rynkowa (choć ustawodawca w tej sytuacji nie posługuje się tym pojęciem) takiego samochodu określona w momencie przekazania pojazdu, a więc cena bieżąca, a nie cena historyczna wynikająca z faktury zakupu.

Należałoby ustalić ile kosztuje w momencie przekazania taki sam samochód pożarniczy, bądź jeżeli nie można ustalić ceny takiego samego pojazdu, to należałoby ustalić cenę podobnego samochodu i cenę te przyjąć jako wartość brutto, w ramach której zawarta jest kwota podatku wg stawki podstawowej.

Wojciech Zajączkowski