23.07.2021 r.
3 min

Darowizny na zwalczanie COVID w 2021 roku

Ekspert KIP

Skopiuj link
23.07.2021r.
3 min

Wysokość odliczenia od podstawy opodatkowania przekazanej darowizny reguluje art. 14 ustawy o CIT (odpowiednik art. 19 ustawy o PIT). Jest to wartość rynkowa ustalona na dzień przekazania a nie koszt wytworzenia bądź cena nabycia towaru. Dodatkowo należy pamiętać o jej właściwym udokumentowaniu. W zależności od rodzaju dokonanej darowizny podatnik powinien posiadać następujące dokumenty:
 

  • dowód wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku, inny niż rachunek płatniczy – darowizna pieniężna,
  • dokument (najczęściej jest to umowa darowizny),
  • oświadczenie obdarowanego o przyjęciu darowizny – darowizna niepieniężna.

Decydując się na zawarcie umowy pisemnej należy pamiętać o określeniu miejsca i daty jej sporządzenia, stron umowy oraz przedmiotu umowy darowizny. W umowie wskazać należy dokładnie kwotę darowizny. W umowie powinny znaleźć się także oświadczenia stron: darczyńcy o przekazaniu określonej kwoty pieniężnej na rzecz obdarowanego oraz obdarowanego o przyjęciu przedmiotu darowizny.

Przykładowo więc, przekazane w darowiźnie szpitalowi maseczek spółka może zarówno zaliczyć do kosztów podatkowych jak i potraktować jako odliczenie od dochodu (Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 01.03.2021 r. nr 0111-KDIB1-2.4010.541.2020.1.MZA). Możliwość tą reguluje art. 38 r ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych , zgodnie z którym kosztem uzyskania przychodów są koszty wytworzenia lub cena nabycia rzeczy lub praw będących przedmiotem darowizn, o których mowa w art. 38g i art. 38p, przekazanych w terminie od dnia 1 stycznia 2020 r. do końca miesiąca, w którym odwołano stan epidemii ogłoszony z powodu COVID-19, podmiotom i na cele, o których mowa w tych przepisach, o ile koszty wytworzenia lub cena nabycia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, w tym poprzez odpisy amortyzacyjne.

Podatnik nie musi czekać z odliczeniem darowizny do momentu składania zeznania rocznego, ponieważ może już tego dokonać na etapie zaliczkowania. Powyższe stanowisko potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 10 grudnia 2020 r., sygn. 0113-kdipt2-1.4011.751.2020.4.MAP. Natomiast kwota odliczenia oraz dane obdarowanego powinny zostać uwzględnione w zeznaniu rocznym.

dr Małgorzata Rzeszutek

doradca podatkowy