16.05.2021 r.
4 min

Doradztwo podatkowe a kasa online

Ekspert KIP

Skopiuj link
16.05.2021r.
4 min

W świetle art. 145b ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT od 1 lipca 2021 r. kasy online będą niezbędne przy świadczeniu następujących usług:

  • fryzjerskich,
  • kosmetycznych i kosmetologicznych,
  • budowlanych,
  • w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
  • prawniczych,
  • związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.

Należy wskazać, że data instalacji kas online – 1 lipca 2021 r. – u podatników świadczących ww. usługi nie wynika wprost z powołanego przepisu ustawy o VAT, lecz z § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 10 czerwca 2020 r. w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii (Dz.U. z 2020, poz. 1059), wydanego w związku z trwającą pandemią COVID-19.

Podatnicy wykonujący ww. czynności na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz na rzecz rolników ryczałtowych, co do zasady, będą zobowiązani od 1 lipca 2021 r. posiadać kasy rejestrujące online. Należy pamiętać, że nie wszyscy podatnicy mają obowiązek ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej nawet, gdy dokonują sprzedaży na rzecz ww. osób. Niektórzy podatnicy mogą korzystać ze zwolnień podmiotowych lub też przedmiotowych, wskazanych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Jednymi z usług, które będą musiały być ewidencjonowane od 1 lipca br. są usługi prawnicze.

Czy usługi prawnicze obejmują również usługi doradztwa podatkowego i, czy w konsekwencji te ostatnie usługi też będą musiały być ewidencjonowane przy zastosowaniu kasy rejestrującej online?

W Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) 2015 usługi prawne są klasyfikowane w grupowaniu 69.10, natomiast usługi doradztwa podatkowego w klasie 69.20.3.

Ustawodawca w ustawie o VAT, poza art. 19a ust. 5 pkt 4 – dla celów obowiązku podatkowego, nie posługuje się pojęciem usługi prawne, lecz usługi prawnicze. Usługi prawnicze wymienione są w art. 28l, art. 113 oraz art. 145b. W przypadku klasyfikacji PKWiU jest odwrotnie, wielokrotnie posłużono się pojęciem usługi prawne, a pojęcie usługi prawnicze pojawiają się w objaśnieniach do działu 74 PKWiU, gdzie wskazano, że dział ten nie obejmuje usług prawniczych sklasyfikowanych w odpowiednich grupowaniach działu 69. Z tego względu dla ustalenia znaczenia pojęcia usługi prawnicze nie można, moim zdaniem, odwoływać się do PKWiU, lecz do samej ustawy o VAT.

W treści ustawy usługi prawnicze i doradztwa podatkowego nie są uważane za usługi tożsame. Ustawodawca w tych samych jednostkach redakcyjnych ustawy posługuje się zarówno pojęciem usługi prawnicze, jak i pojęciem usługi doradztwa. Dlatego też nie mogą to być usługi o tym samym desygnacie. Częściowo jest to widoczne w treści art. 28l pkt 3 ww. ustawy, gdzie wskazane są usługi prawnicze oraz doradcze (zamiast jak się wydaje doradztwa). Jednak najlepiej widać to w treści art. 113 ust. 13 pkt 2 ustawy o VAT, gdzie w lit. a) wskazuje się usługi prawnicze, a w lit. b) usługi doradztwa. Skoro w tym samym punkcie przepisu pojawiają się i usługi prawnicze i doradztwa, to oczywiście nie mogą one dotyczyć tych samych czynności.

Posiłkowo na taką wykładnię może wskazywać również rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, gdzie w § 4 ust. 1 pkt 2 w literze g) wskazano usługi prawnicze, z wyłączeniem usług określonych w poz. 27 załącznika do rozporządzenia, a w literze h) usługi doradztwa podatkowego.

Skoro ustawodawca rozróżnia w ustawie o VAT, jak i aktach wykonawczych pojęcie usług prawniczych i usług doradztwa, to bez wątpienia obowiązek instalacji kasy rejestrującej online nie może dotyczyć usług doradztwa podatkowego. Oznacza to, że kasami online od 1 lipca 2021 r. objęte zostały usługi prawnicze, a nie usługi doradztwa podatkowego.

Wojciech Zajączkowski