19.09.2021 r.
3 min

Eksport towarów - rozliczenie VAT

Ekspert KIP

Skopiuj link
19.09.2021r.
3 min

Aby możliwe było opodatkowanie eksportu towarów do kraju trzeciego stawką podatku w wysokości 0%, konieczne jest spełnienie warunku dotyczącego otrzymania przez polskiego podatnika potwierdzenia wywozu towarów przez organ celny określony w przepisach celnych. Spełnienie tego warunku ma gwarantować, że faktycznie nastąpił wywóz towarów i że bez ich powrotnego przywozu nie będą one przedmiotem dostawy na terytorium kraju, która poprzez zastosowanie stawki 0% byłaby faktycznie nieopodatkowana.

Katalog dokumentów wskazany w art. 41 ust. 6a ustawy VAT jest otwarty, co oznacza, że podatnik dla wykazania eksportu może posłużyć się każdym dokumentem, który jednoznacznie i w sposób niebudzący wątpliwości potwierdza wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej. Podatnik powinien więc posiadać w swojej dokumentacji dowód wiarygodny, potwierdzający faktyczne dokonanie wywozu towarów poza terytorium Unii Europejskiej, z którego musi wynikać tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu.

Elektroniczne potwierdzanie dokonanych zgłoszeń celnych następuje w formie komunikatu IE-599 wydawanego eksporterowi/nabywcy. Jest on podpisywany przez system ECS przy użyciu klucza do bezpiecznej transmisji danych, zaś uzyskanie komunikatu IE-599 wiąże się z koniecznością rejestracji w tym systemie. Dla uproszczenia formalności, organy podatkowe akceptują również zbiorcze dokumenty IE-599, do których będzie podłączona lista wysyłkowa, która zawiera dane nadawców i odbiorców oraz wiele faktur, różne ilości, wartości i waluty. Jeśli będzie możliwość dokonania identyfikacji wysłanego towaru przez podatnika na zbiorczym dokumencie IE-599 oraz będzie z niego wynikać, że przedmiotowe towary zostały dostarczone z magazynu podatnika i tym samym opuściły terytorium kraju, a podatnik będzie w posiadaniu dokumentu IE-599 przed terminem do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, wówczas, na podstawie art. 41 ust. 4 ustawy VAT będzie miał możliwość zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0% z tytułu eksportu bezpośredniego.

Od 2021 roku w polskim systemie podatkowym powróciła zasada rozliczania eksportu z możliwością stosowania stawki 0%, w zakresie otrzymanych zaliczek, w terminie wywozu towaru do 6 miesięcy od końca miesiąca, w którym wpłynęła do podatnika zaliczka na poczet dostawy towarów. To zwiększa szanse utrzymania stawki 0% przy wydłużonym procesie dostawy, w sytuacji oczekiwania na materiały do procesu produkcji od kontrahentów zagranicznych.

Kolejne ułatwienia wprowadza od października pakiet Slim VAT 2, który upraszcza zasady stosowania stawki 0% przy dostawach łańcuchowych również w ramach eksportu towarów. Dostawę „ruchomą” będzie należało przyporządkować odpowiednio dostawie dokonywanej przez pierwszego dostawcę albo dostawie dokonywanej na rzecz ostatniego nabywcy.

dr Małgorzata Rzeszutek

doradca podatkowy