Podatek CIT / Podatki i procedury podatkowe
04.06.2023 r.
4 min

Estoński podatnik - czy ma obowiązek informacyjny w zakresie strategii podatkowej?

dr Małgorzata Rzeszutek

Doradca podatkowy

Skopiuj link
Podatek CIT / Podatki i procedury podatkowe
04.06.2023r.
4 min

Opodatkowani w formie ryczałtu od dochodów spółek nie składają, co do zasady (wyjątek może dotyczyć podatników uzyskujących np. dochody z odpłatnego zbycia walut wirtualnych), zeznań, o których mowa w art. 27 ust. 1 ustawy CIT, lecz składają deklaracje, zgodnie z art. 28r. ust. 1. Tym samym Minister Finansów nie dysponuje danymi wymienionymi w art. 27b ust. 3 pkt 3 ustawy. W związku z tym, nawet w sytuacji przekroczenia przez nich wartości przychodu w roku podatkowym odpowiadającego równowartości 50 mln euro przeliczonego na złote, Minister Finansów nie podaje ich indywidualnych danych do publicznej wiadomości.

Oznacza to, że podatnicy ryczałtu od dochodów spółek nie są obowiązani do sporządzania i podawania do publicznej wiadomości informacji o realizowanej strategii podatkowej za rok podatkowy. Artykuł 27c ust. 1 ustawy CIT odwołuje się wprost do podatników, o których mowa w art. 27b ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy CIT. Do tej grupy nie można zaliczyć podatników ryczałtu od dochodów spółek, ponieważ w trakcie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, co do zasady, nie są oni obowiązani do składania zeznania, o którym mowa w art. 27 ust. 1 ustawy CIT. Stanowisko potwierdzają organy podatkowe w wydawanych interpretacjach podatkowych, m.in. z 27 kwietnia 2023 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.778.2022.1.SG.

W wyjątkowych sytuacjach obowiązek taki może wystąpić, jeśli spółka wybrała estoński CIT w trakcie roku podatkowego. Wówczas za okres opodatkowania według zasad ogólnych ( tzn. od dochodu) powinna udostępnić strategię podatkową na swojej stronie internetowej, jeśli w okresie przed wyborem estońskiego CIT jej przychody przekroczyły 50 mln euro.

Jeśli estoński podatnik zdecyduje się zrezygnować z rozliczenia ryczałtem przed upływem 4 lat, również za pierwszy rok po powrocie na zasady ogólne musi zweryfikować, czy obowiązuje go publikacja strategii podatkowej. Bierze pod uwagę wówczas przychody osiągnięte w pierwszym roku podatkowym po wyjściu z estońskiego CIT i sprawdza, czy przekroczyły równowartość 50 mln euro wg średniego kursu NBP, ogłaszanego w ostatnim dniu roboczym roku kalendarzowego poprzedzającego rok sprawozdawczy. Z punktu widzenia dopełnienia wymogów ustawowych ważne jest posiadanie w ciągu całego roku podatkowego faktycznie wdrożonych procedur podatkowych, których wykonanie będzie następnie przedmiotem i podstawą do realizacji obowiązków sprawozdawczych. Podatnik również wtedy obowiązek elektronicznie poinformować naczelnika właściwego urzędu skarbowego o adresie strony internetowej, na której publikowana jest informacja o realizacji strategii podatkowej. Termin przekazania informacji jest tożsamy z terminem publikacji.

Wyłączenie z publikacji strategii podatkowych to więc kolejna preferencja, z jakiej korzystają estońscy podatnicy. Nie płacą podatku od dochodu, daniny solidarnościowej, nie podlegają pod obowiązki korekty kosztów z tytułu ulgi na złe długi od strony dłużnika, nie płacą podatku od nieruchomości komercyjnych. Jednak nie oznacza to, że są zwolnieni ze wszystkich wymogów ustawowych. Nadal muszą weryfikować, czy wystąpił u nich podatek u źródła. Innym przykładem obowiązku, który może u nich wystąpić w przypadku przekroczenia progu transakcyjnego z podmiotami powiązanymi jest tworzenie dokumentacji cen transferowych.
dr Małgorzata Rzeszutek

doradca podatkowy