- tel.: 42 235 31 95
- fax.: 42 235 31 96
- [email protected]
Zapraszamy do kontaktu
KATEGORIE SZKOLEŃ
- BHP (1)
- Branża budowlana i deweloperska (2)
- Ceny transferowe (9)
- CIT (27)
- Delegowanie pracowników (5)
- Fakturowanie VAT (12)
- Gospodarka odpadami (14)
- Inwentaryzacja (1)
- IT dla Ciebie (8)
- JPK VAT (2)
- Kasy rejestrujące (5)
- Kontrole podatkowe (3)
- Ochrona sygnalistów (1)
- Ochrona środowiska (14)
- PIT (30)
- Podatek od nieruchomości (2)
- Podatek VAT w jednostkach sektora publicznego (3)
- Podatki (13)
- Podróże Służbowe (5)
- Polski Ład (11)
- Pracownicze Plany Kapitałowe (8)
- Prawo cywilne (7)
- Rachunkowość (5)
- Raportowanie schematów podatkowych (5)
- Rozwój osobisty (12)
- Split payment (3)
- Szkolenia dla ochrony zdrowia (8)
- Środki Trwałe (13)
- VAT (86)
- VAT dla Lasów Państwowych (1)
- VAT w branży budowlanej (2)
- VAT w obrocie międzynarodowym (8)
- VAT w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych (1)
- Zarządzanie i rozwój (2)
- Zatrudnianie cudzoziemców (11)
- ZFŚS (3)
Aktualności podatkowe
13 stycznia 2023
Nieodpłatne użyczenie składników majątku przez podatnika VAT jest związane z możliwym opodatkowaniem a to powoduje, że często staje się mniej nieopłacalną transakcją niż odpłatny najem czy dzierżawa. Co istotne, opodatkowaniu Vat podlega nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika. Przykładowe sytuacje, gdy umowy użyczenia nie podlegają opodatkowaniu związane są z działalnością gospodarczą podatników w przypadku, gdy wypożyczają oni swoim kooperantom urządzenia niezbędne do sprzedaży przez nich towarów. Dlatego też nie podlega opodatkowaniu np. użyczenie ruchomości typu szaf chłodniczych przez producentów żywności czy automatów do chłodnych napojów, itp.
więcej ›››13 stycznia 2023
Rozliczanie ulgi na złe długi to jeden z tematów do weryfikacji przy zamknięciu roku również u podatników stosujących ryczałt. Przedsiębiorcy rozliczający podatek ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych nie rozliczają kosztów uzyskania przychodów, co powoduje, że przy braku płatności za fakturę nie mogą zmniejszyć kosztów, a jedynie zwiększyć przychody jako podstawę do opodatkowania ryczałtem.
więcej ›››5 stycznia 2023
Od 2023 roku właściciele lokali mieszkalnych stracili możliwość uwzględniania w kosztach podatkowych dokonywanych odpisów amortyzacyjnych. Stosownie do art. 22c pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych amortyzacji nie podlegają budynki mieszkalne wraz ze znajdującymi się w nich dźwigami, lokale mieszkalne stanowiące odrębną nieruchomość, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, służące prowadzonej działalności gospodarczej lub wydzierżawiane albo wynajmowane na podstawie umowy - zwane odpowiednio środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi.
więcej ›››5 stycznia 2023
Podatnicy, którzy wybrali opodatkowanie według „estońskiego” CIT powoli zbliżają się do zamykania roku podatkowego i wypełniania formularza CIT-8E. Muszą w nim wykazać transakcje, które wymagają opodatkowania stawką 10% lub 20% w zależności od osiągniętego przychodu.
więcej ›››5 stycznia 2023
Podatnicy, którzy w 2022 roku zwiększyli swoje przychody, szczególnie wskutek rozszerzenia grona klientów mogą zdecydować się na skorzystanie z nowej ulgi na tzw. ekspansję. Ulga ta może zostać rozliczona dopiero w zeznaniu rocznym, nie można uwzględniać ulgi na ekspansję przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy. W sytuacji, gdy dochód danego roku był niewystarczający można dokonać odliczenia w ciągu sześciu lat w następnych zeznaniach podatkowych.
więcej ›››30 grudnia 2022
Praca zdalna stała się w rzeczywistości gospodarczej pracą wykonywaną zamiennie z pracą stacjonarną. Rynek pracy dostosował się do pracy hybrydowej, a pracownicy wykonujący pracę zdalną otrzymują od pracodawców ekwiwalenty w związku z wykorzystywaniem w pracy własnych sprzętów i wyposażenia. Szczególnie istotny staje się ten charakter pracy ze względu na planowane zmiany w Kodeksie pracy od 1 stycznia 2023 r. i związane z nimi wymogi, jakie musi zapewnić pracodawca w przypadku okazjonalnej pracy zdalnej.
więcej ›››30 grudnia 2022
W okresie noworocznym, kiedy pracownicy i osoby współpracujące wracają po urlopach do swoich zadań, przedsiębiorstwa decydują się często na organizację wyjazdu integracyjnego tzw. wiosennego wybierając firmy zewnętrzne do obsługi. Dla większych, międzynarodowych korporacji są to niekiedy wyjazdy zagraniczne połączone z sezonem narciarskim. Takie wyjazdy są często efektem dobrego wyniku finansowego osiągniętego za rok ubiegły i formą podziękowania za zaangażowanie dla załogi. Z punktu widzenia podatku VAT nie jest to problematyczne, jeśli wyjazd dotyczy pracowników, niestety gorsza sytuacja występuje w przypadku osób współpracujących na tzw. zasadach B2B.
więcej ›››30 grudnia 2022
W okresie świątecznym jedną z form prezentów przekazywanych między członkami rodziny jest darowizna pieniężna. Ta opcja jest bardzo korzystna, gdyż nie wymaga opodatkowania, ale warunkiem niezbędnym do spełnienia jest zgłoszenie przez obdarowanego faktu otrzymania na rachunek bankowy darowizny pieniężnej do urzędu skarbowego.
więcej ›››16 grudnia 2022
Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Polsce widoczne są już na wielu parkingach w miejscach publicznych. Samochody korzystają z nich, jednak z punktu widzenia VAT sytuacja nie jest do końca rozstrzygnięta czy nabywają towar czy usługę. Użytkownik samochodu korzysta z infrastruktury w celu pobrania niezbędnej energii do napędu pojazdu. Wydaje się więc, że zasadniczym i dominującym elementem tego świadczenia jest jednak dostawa energii elektrycznej, a więc towaru zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT.
więcej ›››16 grudnia 2022
Spółki osobowe prowadzące księgi rachunkowe mogą wypłacać zaliczki na poczet zysku swoim wspólnikom w trakcie roku, biorąc pod uwagę prognozowany zysk. Faktyczna wartość przypadającego na wspólnika zysku wypracowanego przez spółkę w danym roku, a w konsekwencji również wartość ewentualnej nadwyżki pobranych zaliczek na poczet zysku będzie znana dopiero na moment zatwierdzenia sprawozdania finansowego spółki i podjęcia uchwały o podziale zysku spółki.
więcej ›››

Data aktualizacji: 2023-02-06