- tel.: 42 235 31 95
- fax.: 42 235 31 96
- [email protected]
Zapraszamy do kontaktu
KATEGORIE SZKOLEŃ
- Akcyza (2)
- Ceny transferowe (6)
- Delegowanie pracowników (6)
- Edukacja finansowa (6)
- Ekologia i ochrona środowiska (12)
- Fakturowanie i KSeF (25)
- IT dla Ciebie (19)
- Kasy rejestrujace (3)
- Microsoft Excel (9)
- Microsoft PowerPoint (2)
- Microsoft Teams (1)
- Microsoft Word (3)
- Narzędzia IT (3)
- Ochrona sygnalistów (3)
- PODATEK CIT (17)
- Podatek PIT (27)
- PODATEK VAT (86)
- Podatki (11)
- Podatki branżowe (17)
- Podatki i procedury podatkowe (6)
- Podróże Służbowe (3)
- PPK (3)
- Prawo cywilne (5)
- Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (4)
- Rachunkowość (8)
- Rozwój osobisty (9)
- Środki Trwałe (14)
- WordPress (1)
- Zatrudnianie cudzoziemców (5)
- ZFŚS (2)
Aktualności podatkowe
9 października 2022
Transakcje towarowe związane są z ryzykiem otrzymania części towaru wadliwego i złożenia reklamacji do sprzedawcy. Sprawa komplikuje się jednak w przypadku towaru niepełnowartościowego, który został przywieziony z innego kraju i udokumentowany listami przewozowymi.
więcej ›››3 października 2022
Podatnicy, którzy korzystają z uproszczenia w rozliczeniu VAT w ramach punktu kompleksowej obsługi muszą pamiętać o prowadzeniu wewnętrznej ewidencji sprzedaży dla konsumentów unijnych. Dla transakcji OSS powinna być prowadzona oddzielna elektroniczna ewidencja sprzedaży VAT. Zasady prowadzenia ewidencji określa art. 63c ust. 1 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.
więcej ›››3 października 2022
Firmy organizując wycieczki i imprezy integracyjne decydują się często zaprosić na nie oprócz pracowników również emerytów, którzy byli kiedyś pracownikami. Wyjazdy te mają charakter dobrowolny, ale od strony przedsiębiorstwa organizującego wycieczkę należy przeanalizować jej skutki podatkowe pod kątem podatku dochodowego od osób fizycznych, szczególnie jeśli są płacone ze środków funduszu socjalnego.
więcej ›››3 października 2022
Z upływem 2022 roku skończy się możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych w koszty podatkowe w przypadku lokali mieszkalnych. Ta zasada będzie tylko utrzymana dla lokali użytkowych. W ich przypadku nadal amortyzacja dokonywana metodą liniową jak również stosowanie indywidualnej stawki amortyzacji będzie możliwe nadal. Istotne jest jednak określenie czy mamy tytuł własności czy współwłasności lokalu użytkowego.
więcej ›››23 września 2022
Świadczenie usług magazynowania przez polskich podatników VAT dla zagranicznych kontrahentów mimo upływu lat nadal wywołuje problemy podatkowe. Usługi magazynowania mogą mieć różny charakter. Niektóre z nich są uznawane za usługi związane z nieruchomościami, w rozumieniu art. 28e ustawy o VAT. Do innych natomiast zastosowanie znajdą zasady ogólne wskazane w art. 28b i 28c ustawy o VAT.
więcej ›››23 września 2022
Spółki jawne, które nie są podatnikami podatku dochodowego, w ciągu roku mogą wypłacać zaliczki na poczet zysku swoim wspólnikom, zgodnie z umową spółki. Jednak zdarzają się sytuacje, w których ostateczny zysk spółki jest niższy niż wypłacone zaliczki. Wówczas spółka musi wraz z wspólnikami zadecydować, czy nadpłacone zaliczki będą podlegać zwrotowi na rachunek spółki.
więcej ›››23 września 2022
Murale na ścianach budynków są częstym elementem architektonicznego krajobrazu wielkomiejskiego, nazywanym niekiedy jako street art. Dla właścicieli budynków związane są z ponoszonymi nakładami na m.in. materiały typu farby, ustawione rusztowania i podnośniki czy sama robocizna, ale dodatkowo zdarza się, że dochodzi do przeniesienia praw autorskich do wytworzonego na ścianie budynku dzieła.
więcej ›››19 września 2022
Świadczenia w postaci kart lunchowych to popularna forma dodatków dla pracowników. Firma zewnętrzna wydająca karty lunchowe przekazuje je przedsiębiorstwu, które rozdysponuje je wśród swoich pracowników. Pracodawca powinien opisać również w regulaminie wynagradzania, że wprowadza takie karty. Płatność kartą lunchową oznacza, że każdorazowo dana kwota wybranego posiłku lub napoju obciąża kartę lunchową, co wiąże się z ubywaniem środków na karcie. Decyzja co do zakupu odpowiednich produktów leży w gestii pracownika. Kartą lunchową można płacić aż do wyczerpania limitu na karcie.
więcej ›››19 września 2022
W aktualnej schemie JPK utrzymane zostały zasady kwalifikowania do ewidencji sprzedaży niektórych usług z oznaczeniem GTU12. Im bliżej do wdrożenia obowiązkowych faktur ustrukturyzowanych, tym istotniejsze jest właściwe oznaczenie w JPK. Organy podatkowe po tych właśnie oznaczeniach będą analizowały szczegóły faktury zaprezentowanej w KSeF.
więcej ›››19 września 2022
Aktywność zawodowa dzieci, w tym małoletnich wywołuje określone obowiązki sprawozdawcze. Co do zasady dochody dzieci małoletnich, własnych i przysposobionych, zasadniczo dolicza się do dochodów rodziców, chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci. Jeżeli małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu, dochody małoletnich dzieci dolicza się po połowie do dochodu każdego z małżonków. Stanowi tak art. 7 ust. 2 PIT. Przepis ten nie ma zastosowania do małżonków, w stosunku do których orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów (art. 7 ust. 3 PIT). Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, gdy małoletni uzyskują dochody z pracy, stypendiów oraz z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku. Tego typu dochody nie podlegają doliczeniu do dochodów rodziców.
więcej ›››

Data aktualizacji: 2023-09-22