- tel.: 42 235 31 95
- fax.: 42 235 31 96
- [email protected]
Zapraszamy do kontaktu
KATEGORIE SZKOLEŃ
- BHP (1)
- Branża budowlana i deweloperska (1)
- Ceny transferowe (6)
- CIT (20)
- Delegowanie pracowników (3)
- Fakturowanie VAT (7)
- Gospodarka odpadami (7)
- IT dla Ciebie (17)
- JPK VAT (1)
- Kadry (2)
- Kasy rejestrujące (3)
- Kontrole podatkowe (2)
- Ochrona sygnalistów (1)
- Ochrona środowiska (7)
- PIT (16)
- Podatek od nieruchomości (1)
- Podatek VAT w jednostkach sektora publicznego (2)
- Podatki (8)
- Podróże Służbowe (3)
- Polski Ład (7)
- Pracownicze Plany Kapitałowe (3)
- Prawo cywilne (4)
- Rachunkowość (3)
- Raportowanie schematów podatkowych (4)
- Rozwój osobisty (7)
- Split payment (1)
- Szkolenia dla ochrony zdrowia (7)
- Środki Trwałe (7)
- VAT (55)
- VAT w branży budowlanej (2)
- VAT w obrocie międzynarodowym (6)
- VAT w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych (1)
- Zarządzanie finansami (6)
- Zarządzanie i rozwój (1)
- Zatrudnianie cudzoziemców (7)
- ZFŚS (2)
Aktualności podatkowe
27 marca 2022
Wraz z początkiem roku pojawiły się kolejne zmiany w fakturowaniu, w tym wystawianiu faktur korygujących. Dla podatników VAT oprócz wystawianych faktur korygujących nadal w 2022 roku duże znaczenie mają noty korygujące wystawiane przez nabywców. Notą korygującą jednak nie można poprawić wszystkich pomyłek w fakturze pierwotnej. Przepisy ustawy VAT nie regulują w jaki sposób i w jakiej formie ma być wystawiona nota korygująca. Nie jest tak, że akceptacja noty musi być potwierdzona np. podpisem czy też odesłaniem jej przez odbiorcę. Istnieje więc w tym zakresie daleko idąca dowolność.
więcej ›››27 marca 2022
Przygotowując rozliczenie CIT-8 podatnicy powinni zwrócić uwagę w formularzu CIT na pytanie dotyczące korekty cen transferowych. Pytanie to ma na celu wskazanie przez podmiot będący podatnikiem, czy i jakie działania podjął w zakresie wyrównania poziomu dochodowości w transakcji z podmiotami powiązanymi. Korekty te wynikają wyłącznie z regulacji dotyczących cen transferowych i służą wyrównaniu poziomu rentowności podmiotu zgodnie z zasadą ceny rynkowej.
więcej ›››18 marca 2022
W sobotę 12 marca weszła w życie (z mocą od 24 lutego) specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy. Ustawa oprócz podstawowych regulacji odnośnie zapewnienia warunków bytowych dla uchodźców, zmian w przepisach oświatowych, wprowadza również rozwiązania podatkowe, w tym ulgi dla firm i osób fizycznych, które zaangażowały się we wsparcie dla ofiar wojny.
więcej ›››18 marca 2022
Podatkowe zamknięcie 2021 roku związane jest m.in. z analizą transakcji kontrolowanych z podmiotami powiązanymi, ale również w ramach nowych obowiązków z analizą transakcji zakupowych od podmiotów niepowiązanych. Może się zdarzyć, że niektóre firmy będą zobligowane do zwiększenia ilości tworzonych dokumentacji cen transferowych.
więcej ›››18 marca 2022
Specyfika niektórych branż, w których działają przedsiębiorcy, intensyfikuje kontakty i wymianę informacji, co w konsekwencji prowadzi do tworzenia zrzeszających organizacji. Co do zasady, składki członkowskie, które podatnik ponosi na rzecz organizacji, do których przynależność nie jest obowiązkowa (a więc taka, która zależy od woli podatnika) nie można uznać za koszty uzyskania przychodów. Jest to reguła. Jednak od tej reguły ustawodawca przewidział dwa wyjątki. Polegają one na tym, że odstępuje się od zasady generalnej i po spełnieniu szczegółowo określonych przesłanek, tj. poprzez ścisłe ich zastosowanie - można zaliczyć określone składki na rzecz organizacji, do których podatnik należy w sposób dobrowolny - do kosztów uzyskania przychodów.
więcej ›››13 marca 2022
Mechanizm podzielonej płatności stosujemy w polskich rozliczeniach podatkowych od kilku lat i nic nie zapowiada na jego zniesienie. Zgodnie z decyzją wykonawczą Rady (UE) 2019/310 od 1 marca 2022 r. wygasło upoważnienie dla Polski do stosowania obligatoryjnego mechanizmu podzielonej płatności (MPP) do towarów i usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy VAT. Nie oznacza to jednak, że wygasa obowiązek stosowania MPP w przepisach podatkowych. Nie zmieniają się krajowe przepisy dotyczące obligatoryjnego MPP i podatnicy dalej będą mieli obowiązek stosowania tego mechanizmu na dotychczasowych zasadach.
więcej ›››13 marca 2022
Sprzedaż środka trwałego przez podatnika prowadzącego działalność gospodarczą rodzi konieczność opodatkowania podatkiem dochodowym. W przypadku wyboru podatku liniowego czy skali podatkowej byłby to dochód, natomiast w przypadku ryczałtu jest to przychód. Niekiedy możliwa jest sytuacja, w której pomimo, że podstawą opodatkowania w ryczałcie jest przychód, to podatek płacony od sprzedaży jest niższy niż w przypadku liniowego czy skali. Tu działa często bardzo preferencyjna stawka ryczałtu do sprzedaży środków trwałych w wysokości 3%.
więcej ›››13 marca 2022
Większe przedsiębiorstwa, które mają w obowiązku tworzyć fundusz socjalny finansują z niego szereg świadczeń dla pracowników. Część z nich podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym natomiast dodatkowo należy je weryfikować pod kątem opodatkowania VAT.
więcej ›››6 marca 2022
Polskie przepisy podatkowe zawierają zasady opodatkowania nieruchomości przy ich sprzedaży przez osoby fizyczne przed upływem 5 lat, ale nadal są możliwości zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym przed tym okresem. Polski Ład nie zmienił tej reguły.
więcej ›››6 marca 2022
Likwidacja spółki kapitałowej to proces co najmniej kilkumiesięczny i rozłożony na kilka etapów. Postępowanie likwidacyjne ma na celu spieniężenie majątku, zakończenie bieżących spraw spółki, ściągnięcie nieuregulowanych należności oraz spłatę zobowiązań. Spółka z o.o. postawiona w stan likwidacji powinna otworzyć księgi rachunkowe na dzień rozpoczęcia likwidacji. Dokonuje tego jako jednostka "w likwidacji" w ciągu 15 dni od dnia zaistnienia tego zdarzenia. Dokonywanie odpowiedniej wyceny zobowiązań i zaprezentowanie ich w bilansie likwidacyjnym to obowiązek wynikający z ustawy o rachunkowości tak aby odzwierciedliły zdarzenia i okoliczności uwzględniające sytuację braku kontynuowania działalności.
więcej ›››

Data aktualizacji: 2023-03-31