- tel.: 42 235 31 95
- fax.: 42 235 31 96
- [email protected]
Zapraszamy do kontaktu
KATEGORIE SZKOLEŃ
- BHP (1)
- Branża budowlana i deweloperska (1)
- Ceny transferowe (6)
- CIT (20)
- Delegowanie pracowników (3)
- Fakturowanie VAT (7)
- Gospodarka odpadami (7)
- IT dla Ciebie (17)
- JPK VAT (1)
- Kadry (2)
- Kasy rejestrujące (3)
- Kontrole podatkowe (2)
- Ochrona sygnalistów (1)
- Ochrona środowiska (7)
- PIT (16)
- Podatek od nieruchomości (1)
- Podatek VAT w jednostkach sektora publicznego (2)
- Podatki (8)
- Podróże Służbowe (3)
- Polski Ład (7)
- Pracownicze Plany Kapitałowe (3)
- Prawo cywilne (4)
- Rachunkowość (3)
- Raportowanie schematów podatkowych (4)
- Rozwój osobisty (7)
- Split payment (1)
- Szkolenia dla ochrony zdrowia (7)
- Środki Trwałe (7)
- VAT (55)
- VAT w branży budowlanej (2)
- VAT w obrocie międzynarodowym (6)
- VAT w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych (1)
- Zarządzanie finansami (6)
- Zarządzanie i rozwój (1)
- Zatrudnianie cudzoziemców (7)
- ZFŚS (2)
Aktualności podatkowe
6 marca 2022
Kryptowaluty i ich opodatkowanie nadal budzą szereg wątpliwości wśród przedsiębiorców. Z punktu widzenia podatku VAT, czynności sprzedaży lub zamiany kryptowalut nie będą stanowić dostawy towarów, w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy, ponieważ jednostki walut wirtualnych nie stanowią towaru. Czynności te należy uznać za świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy VAT. Czynność sprzedaży walut wirtualnych, w tym usługi pośrednictwa, na rzecz innego podmiotu mającego siedzibę działalności gospodarczej w Polsce, stanowi nie tylko czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, ale również objętą zwolnieniem przedmiotowym na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy VAT.
więcej ›››27 lutego 2022
Spółki komandytowe jako podatnicy CIT zamykają swój pierwszy rok podatkowy, który w wielu przypadkach rozpoczął się od 1 maja 2021 roku. Wywołuje to określone komplikacje w zakresie kwalifikacji przychodów i kosztów podatkowych, szczególnie dotyczących całego roku.
więcej ›››27 lutego 2022
W transakcjach eksportowych, podobnie jak przy wewnątrzwspólnotowych, podstawowym celem podatnika w zakresie VAT jest zastosowanie stawki 0%. Pojawiają się, w związku z większą elektronizacją systemów informatycznych, możliwości zastosowania różnych dokumentów potwierdzających przemieszczenie towarów poza teren UE.
więcej ›››27 lutego 2022
W przestrzeni publicznej w ostatnich tygodniach pojawiają się informacje o możliwych zmianach w wysokości diet krajowych wypłacanych pracownikom z tytułu realizowanych podróży służbowych. Biorąc pod uwagę wzrost cen, rosnącą inflację i utrzymywanie tej samej wysokości diet od kilku lat, taka zmiana byłaby spełnieniem oczekiwań pracowników.
więcej ›››20 lutego 2022
Działalność podmiotów zaangażowanych w wymianę walut wirtualnych lub w usługi świadczone na rzecz spółek lub trustów („TCSP” - ang. Trust or Company Service Providers) jest działalnością regulowaną, wymagającą nie tylko uzyskania wpisu w rejestrze prowadzonym przez ministra finansów, ale także wypełniania obowiązków przewidzianych przez Ustawę AML ( tj. ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu).
więcej ›››20 lutego 2022
Zbliża się termin rozliczeń podatkowych osób fizycznych za 2021 rok, zeznanie podatkowe należy złożyć do 30 kwietnia 2022 roku. Warto więc zastanowić się nad rozliczeniem ulg podatkowych, jeśli podatnik poniósł wydatki np. na modernizację domu w zakresie rozwiązań grzewczych. Istotne jest rozróżnienie wydatków dotyczących budynku mieszkalnego od wydatków dotyczących budynków gospodarczych i garaży.
więcej ›››20 lutego 2022
Transakcje towarowe zarówno krajowe jak i zagraniczne są związane z koniecznością zapewnienia transportu i odpowiedniej logistyki dla zamówienia. Mimo zachowania zabezpieczeń w zakresie środków transportu i ostrożności kierowców, dochodzi niekiedy do kradzieży. Najczęściej finansowo nie ma problemu ze zwrotem środków pieniężnych za towar od ubezpieczyciela z polisy, ale co z podatkiem VAT i jego odliczeniem?
więcej ›››13 lutego 2022
Przed rozpoczęciem faktycznej działalności gospodarczej, część osób decyduje się na wykonywanie tzw. działalności nieewidencjonowanej, mając świadomość konieczności spełnienia warunku, że przychód należny z tej działalności nie przekroczy w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia.
więcej ›››13 lutego 2022
Świadczenia dodatkowe zapewniane przez pracodawców i zleceniodawców stały się w ostatnich latach jednym z podstawowych elementów programów motywacyjnych w firmach. Dodatkowo, od 2022 roku dzięki uldze podatkowej, przedsiębiorstwa będą mogły zaliczyć w koszty wyższą kwotę przeznaczoną na podnoszenie kwalifikacji zawodowych kadry.
więcej ›››13 lutego 2022
W 2022 roku podatnicy VAT mają więcej możliwości skrócenia terminu zwrotu VAT, dzięki zmianom w ustawie wprowadzającym m.in. krajowy system e-faktur czy ulgi na terminal. Przepisy art. 87 ustawy o VAT regulują sposób dokonania przez podatnika rozliczenia w sytuacji, gdy w danym okresie rozliczeniowym deklaruje on nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym.
więcej ›››

Data aktualizacji: 2023-03-31