- tel.: 42 235 31 95
- fax.: 42 235 31 96
- [email protected]
Zapraszamy do kontaktu
KATEGORIE SZKOLEŃ
- Akcyza (4)
- Ceny transferowe (10)
- CIT (32)
- Delegowanie pracowników (5)
- Fakturowanie VAT (17)
- Fundacje rodzinne (2)
- Gospodarka odpadami (2)
- IT dla Ciebie (5)
- JPK VAT (4)
- Kasy rejestrujące (5)
- Kontrole podatkowe (2)
- Ochrona środowiska (2)
- PIT (15)
- Podatek od nieruchomości (1)
- Podatek VAT w jednostkach sektora publicznego (3)
- Podatki (12)
- Podróże Służbowe (7)
- Polski Ład (8)
- Pracownicze Plany Kapitałowe (1)
- Prawo cywilne (3)
- Przeciwdziałanie praniu pieniędzy (4)
- Rachunek przepływów pieniężnych (3)
- Rachunkowość (1)
- Raportowanie schematów podatkowych (7)
- Rozwój osobisty (3)
- Split payment (3)
- Szkolenia dla ochrony zdrowia (9)
- Środki Trwałe (8)
- VAT (112)
- VAT w branży budowlanej (3)
- VAT w obrocie międzynarodowym (7)
- VAT w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych (3)
- Zarządzanie finansami (3)
- Zatrudnianie cudzoziemców (10)
- ZFŚS (3)
Aktualności podatkowe
13 marca 2022
Sprzedaż środka trwałego przez podatnika prowadzącego działalność gospodarczą rodzi konieczność opodatkowania podatkiem dochodowym. W przypadku wyboru podatku liniowego czy skali podatkowej byłby to dochód, natomiast w przypadku ryczałtu jest to przychód. Niekiedy możliwa jest sytuacja, w której pomimo, że podstawą opodatkowania w ryczałcie jest przychód, to podatek płacony od sprzedaży jest niższy niż w przypadku liniowego czy skali. Tu działa często bardzo preferencyjna stawka ryczałtu do sprzedaży środków trwałych w wysokości 3%.
więcej ›››13 marca 2022
Większe przedsiębiorstwa, które mają w obowiązku tworzyć fundusz socjalny finansują z niego szereg świadczeń dla pracowników. Część z nich podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym natomiast dodatkowo należy je weryfikować pod kątem opodatkowania VAT.
więcej ›››6 marca 2022
Polskie przepisy podatkowe zawierają zasady opodatkowania nieruchomości przy ich sprzedaży przez osoby fizyczne przed upływem 5 lat, ale nadal są możliwości zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym przed tym okresem. Polski Ład nie zmienił tej reguły.
więcej ›››6 marca 2022
Likwidacja spółki kapitałowej to proces co najmniej kilkumiesięczny i rozłożony na kilka etapów. Postępowanie likwidacyjne ma na celu spieniężenie majątku, zakończenie bieżących spraw spółki, ściągnięcie nieuregulowanych należności oraz spłatę zobowiązań. Spółka z o.o. postawiona w stan likwidacji powinna otworzyć księgi rachunkowe na dzień rozpoczęcia likwidacji. Dokonuje tego jako jednostka "w likwidacji" w ciągu 15 dni od dnia zaistnienia tego zdarzenia. Dokonywanie odpowiedniej wyceny zobowiązań i zaprezentowanie ich w bilansie likwidacyjnym to obowiązek wynikający z ustawy o rachunkowości tak aby odzwierciedliły zdarzenia i okoliczności uwzględniające sytuację braku kontynuowania działalności.
więcej ›››6 marca 2022
Kryptowaluty i ich opodatkowanie nadal budzą szereg wątpliwości wśród przedsiębiorców. Z punktu widzenia podatku VAT, czynności sprzedaży lub zamiany kryptowalut nie będą stanowić dostawy towarów, w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy, ponieważ jednostki walut wirtualnych nie stanowią towaru. Czynności te należy uznać za świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy VAT. Czynność sprzedaży walut wirtualnych, w tym usługi pośrednictwa, na rzecz innego podmiotu mającego siedzibę działalności gospodarczej w Polsce, stanowi nie tylko czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, ale również objętą zwolnieniem przedmiotowym na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy VAT.
więcej ›››27 lutego 2022
Spółki komandytowe jako podatnicy CIT zamykają swój pierwszy rok podatkowy, który w wielu przypadkach rozpoczął się od 1 maja 2021 roku. Wywołuje to określone komplikacje w zakresie kwalifikacji przychodów i kosztów podatkowych, szczególnie dotyczących całego roku.
więcej ›››27 lutego 2022
W transakcjach eksportowych, podobnie jak przy wewnątrzwspólnotowych, podstawowym celem podatnika w zakresie VAT jest zastosowanie stawki 0%. Pojawiają się, w związku z większą elektronizacją systemów informatycznych, możliwości zastosowania różnych dokumentów potwierdzających przemieszczenie towarów poza teren UE.
więcej ›››27 lutego 2022
W przestrzeni publicznej w ostatnich tygodniach pojawiają się informacje o możliwych zmianach w wysokości diet krajowych wypłacanych pracownikom z tytułu realizowanych podróży służbowych. Biorąc pod uwagę wzrost cen, rosnącą inflację i utrzymywanie tej samej wysokości diet od kilku lat, taka zmiana byłaby spełnieniem oczekiwań pracowników.
więcej ›››20 lutego 2022
Działalność podmiotów zaangażowanych w wymianę walut wirtualnych lub w usługi świadczone na rzecz spółek lub trustów („TCSP” - ang. Trust or Company Service Providers) jest działalnością regulowaną, wymagającą nie tylko uzyskania wpisu w rejestrze prowadzonym przez ministra finansów, ale także wypełniania obowiązków przewidzianych przez Ustawę AML ( tj. ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu).
więcej ›››20 lutego 2022
Zbliża się termin rozliczeń podatkowych osób fizycznych za 2021 rok, zeznanie podatkowe należy złożyć do 30 kwietnia 2022 roku. Warto więc zastanowić się nad rozliczeniem ulg podatkowych, jeśli podatnik poniósł wydatki np. na modernizację domu w zakresie rozwiązań grzewczych. Istotne jest rozróżnienie wydatków dotyczących budynku mieszkalnego od wydatków dotyczących budynków gospodarczych i garaży.
więcej ›››

Data aktualizacji: 2023-06-07