- tel.: 42 235 31 95
- fax.: 42 235 31 96
- [email protected]
Zapraszamy do kontaktu
KATEGORIE SZKOLEŃ
- Akcyza (2)
- Ceny transferowe (6)
- Delegowanie pracowników (6)
- Edukacja finansowa (6)
- Ekologia i ochrona środowiska (12)
- Fakturowanie i KSeF (25)
- IT dla Ciebie (19)
- Kasy rejestrujace (3)
- Microsoft Excel (9)
- Microsoft PowerPoint (2)
- Microsoft Teams (1)
- Microsoft Word (3)
- Narzędzia IT (3)
- Ochrona sygnalistów (3)
- PODATEK CIT (17)
- Podatek PIT (27)
- PODATEK VAT (86)
- Podatki (11)
- Podatki branżowe (17)
- Podatki i procedury podatkowe (6)
- Podróże Służbowe (3)
- PPK (3)
- Prawo cywilne (5)
- Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (4)
- Rachunkowość (8)
- Rozwój osobisty (9)
- Środki Trwałe (14)
- WordPress (1)
- Zatrudnianie cudzoziemców (5)
- ZFŚS (2)
Aktualności podatkowe
11 kwietnia 2022
Pierwszy kwartał w roku to zwykle rozliczenie rabatów pomiędzy przedsiębiorcami związanych z przekroczeniem określonego limitu obrotu. Jak traktować rabat cenowy w rozliczeniu magazynowym firmy i jak go udokumentować? Ani w Dyrektywie 2006/112/WE Rady ani też w ustawie regulator prawny nie zdefiniował pojęcia "rabat", więc pojęcie to należy interpretować stosując przede wszystkim wykładnię językową. Definicja słownikowa wskazuje, że "rabat" to "zniżka, opust od sumy należnej za towar przyznawany, np. przy kupnie dużej ilości towarów". Zatem, rabat polega na pomniejszeniu ustalonej wcześniej ceny towaru lub usługi.
więcej ›››11 kwietnia 2022
W okresie podatkowego zamknięcia roku koniecznym jest przeanalizowanie kwalifikacji składników majątku do aktywów trwałych. Podobnie jak środki trwałe również wartości niematerialne i prawne stanowią podstawę do ujmowania w kosztach uzyskania przychodu odpisów amortyzacyjnych.
więcej ›››4 kwietnia 2022
Przejście na estoński CIT to dobrowolna decyzja podatnika. Opodatkowanie ryczałtem oznacza dla podatnika zmianę zasad w zakresie przedmiotu opodatkowania. Podstawową korzyścią wyboru estońskiego CIT jest brak podatku od dochodów ze sprzedaży usług lub towarów. Aby dokonać zmiany opodatkowania należy złożyć zawiadomienie o wyborze tej formy opodatkowania do właściwego naczelnika urzędu skarbowego (ZAW-RD). Można tego dokonać do końca pierwszego miesiąca roku podatkowego, w którym chce się skorzystać z estońskiego CIT, ale również w trakcie roku podatkowego.
więcej ›››4 kwietnia 2022
Osoby fizyczne, które sprzedały w 2021 roku nieruchomości w wielu przypadkach muszą rozliczyć się z urzędem skarbowym na druku PIT-39. Niekiedy mają możliwość skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania w zależności od przeznaczenia środków ze sprzedaży lub upływu 5-letniego terminu ustawowego między datą nabycia nieruchomości a datą sprzedaży.
więcej ›››4 kwietnia 2022
Wycofanie nieruchomości z działalności gospodarczej i przekazanie jej do majątku prywatnego w celu wykonywania najmu to częste działania, które podejmują przedsiębiorcy. Głównie ze względu na fakt oszczędności w płaceniu składki zdrowotnej od czynności najmu w ramach działalności gospodarczej. W 2022 roku można jeszcze opodatkować najem prywatny według skali podatkowej, a więc z obniżeniem przychodów o koszty i odpisy amortyzacyjne, niekiedy nawet wykazując z tego tytułu stratę podatkową.
więcej ›››27 marca 2022
Zbliża się termin rozliczeń podatkowych osób fizycznych za 2021 rok. Oprócz standardowych rozliczeń na formularzach PIT 37 czy PIT 36, część podatników powinna złożyć również PIT 38, m.in. w przypadku odpłatnego zbycia udziałów i akcji. W przypadku PIT-38 należy wykazać osiągane dochody kapitałowe, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Deklaracji tej nie musi jednak składać osoba, która uzyskiwała przychody kapitałowe za granicą i umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zwalnia ją z wypełniania zeznania w Polsce.
więcej ›››27 marca 2022
Wraz z początkiem roku pojawiły się kolejne zmiany w fakturowaniu, w tym wystawianiu faktur korygujących. Dla podatników VAT oprócz wystawianych faktur korygujących nadal w 2022 roku duże znaczenie mają noty korygujące wystawiane przez nabywców. Notą korygującą jednak nie można poprawić wszystkich pomyłek w fakturze pierwotnej. Przepisy ustawy VAT nie regulują w jaki sposób i w jakiej formie ma być wystawiona nota korygująca. Nie jest tak, że akceptacja noty musi być potwierdzona np. podpisem czy też odesłaniem jej przez odbiorcę. Istnieje więc w tym zakresie daleko idąca dowolność.
więcej ›››27 marca 2022
Przygotowując rozliczenie CIT-8 podatnicy powinni zwrócić uwagę w formularzu CIT na pytanie dotyczące korekty cen transferowych. Pytanie to ma na celu wskazanie przez podmiot będący podatnikiem, czy i jakie działania podjął w zakresie wyrównania poziomu dochodowości w transakcji z podmiotami powiązanymi. Korekty te wynikają wyłącznie z regulacji dotyczących cen transferowych i służą wyrównaniu poziomu rentowności podmiotu zgodnie z zasadą ceny rynkowej.
więcej ›››18 marca 2022
W sobotę 12 marca weszła w życie (z mocą od 24 lutego) specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy. Ustawa oprócz podstawowych regulacji odnośnie zapewnienia warunków bytowych dla uchodźców, zmian w przepisach oświatowych, wprowadza również rozwiązania podatkowe, w tym ulgi dla firm i osób fizycznych, które zaangażowały się we wsparcie dla ofiar wojny.
więcej ›››18 marca 2022
Podatkowe zamknięcie 2021 roku związane jest m.in. z analizą transakcji kontrolowanych z podmiotami powiązanymi, ale również w ramach nowych obowiązków z analizą transakcji zakupowych od podmiotów niepowiązanych. Może się zdarzyć, że niektóre firmy będą zobligowane do zwiększenia ilości tworzonych dokumentacji cen transferowych.
więcej ›››

Data aktualizacji: 2023-09-22