- tel.: 42 235 31 95
- fax.: 42 235 31 96
- [email protected]
Zapraszamy do kontaktu
KATEGORIE SZKOLEŃ
- BHP (1)
- Branża budowlana i deweloperska (2)
- Ceny transferowe (9)
- CIT (27)
- Delegowanie pracowników (5)
- Fakturowanie VAT (12)
- Gospodarka odpadami (13)
- Inwentaryzacja (1)
- IT dla Ciebie (8)
- JPK VAT (2)
- Kasy rejestrujące (5)
- Kontrole podatkowe (3)
- Ochrona sygnalistów (1)
- Ochrona środowiska (13)
- PIT (30)
- Podatek od nieruchomości (2)
- Podatek VAT w jednostkach sektora publicznego (3)
- Podatki (13)
- Podróże Służbowe (5)
- Polski Ład (11)
- Pracownicze Plany Kapitałowe (8)
- Prawo cywilne (7)
- Rachunkowość (5)
- Raportowanie schematów podatkowych (5)
- Rozwój osobisty (11)
- Split payment (3)
- Szkolenia dla ochrony zdrowia (8)
- Środki Trwałe (12)
- VAT (86)
- VAT dla Lasów Państwowych (1)
- VAT w branży budowlanej (2)
- VAT w obrocie międzynarodowym (8)
- VAT w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych (1)
- Zarządzanie i rozwój (2)
- Zatrudnianie cudzoziemców (11)
- ZFŚS (3)
Aktualności podatkowe
22 sierpnia 2021
Ulga badawczo-rozwojowa to rozwiązanie podatkowe stosowane od kilku lat przez podatników CIT i PIT. Mimo obowiązywania tej preferencji od dłuższego czasu pojawiają się niejasności i zastrzeżenia organów podatkowych. Podatnicy PIT prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach określonych w ustawie o PIT oraz podatnicy CIT uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych, mogą korzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową (ulgi B+R), na zasadach i warunkach określonych odpowiednio w art. 26e-26g ustawy o PIT i art. 18d-18e ustawy i CIT.
więcej ›››13 sierpnia 2021
Obowiązek wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) dotyczy wszystkich płatników wypłacających wynagrodzenia z tytułu umów o pracę i umów cywilnoprawnych i wynika z ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 2215 ze zm.). PPK stały się codziennością dla zakładów pracy, choć w wielu z nich pracownicy zrezygnowali z tej możliwości oszczędzania na emeryturę.
więcej ›››13 sierpnia 2021
Branża informatyczna w Polsce dynamicznie zwiększa obroty i pozostaje jednym ze strategicznych sektorów krajowej gospodarki. Niemal każda większa firma w Polsce potrzebuje rozwiązań informatycznych, które musi wdrożyć w zakresie właściwego funkcjonowania. Aby zwiększyć atrakcyjność Polski jako kraju-bazy dla firm informatycznych można w ustawach podatkowych znaleźć ciekawe rozwiązania dla branży IT w zakresie zmniejszenia obciążeń fiskalnych. Od 2022 roku planowane są dalsze preferencje podatkowe.
więcej ›››13 sierpnia 2021
Ulga IP Box dotycząca preferencyjnego opodatkowania (5% stawką podatkową) dochodów uzyskiwanych z kwalifikowanych praw własności intelektualnej obowiązuje od 1 stycznia 2019 r. i jest chętnie stosowana szczególnie przez branżę IT. Jednak co istotne dla branży informatycznej, z której pochodzą również podatnicy nierezydenci, dla zastosowania preferencyjnego opodatkowania w tzw. IP Box, konieczne jest osiąganie dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce.
więcej ›››8 sierpnia 2021
Niedawno opublikowany projekt zmian podatkowych w ramach tzw. „Polskiego ładu” przyniósł niespodzianki w zakresie opodatkowania wynagrodzeń członków zarządów spółek z tytułu powołania. Nikt nie spodziewał się, że składka zdrowotna również ma objąć tą formę wypłaty wynagrodzenia. Jak wobec tego mają zaplanować swoje wydatki mikro i małe przedsiębiorstwa, w których często zarząd to te same osoby co udziałowcy?
więcej ›››8 sierpnia 2021
Obrót kryptowalutami staje się częstą formą zarobku w zakresie transakcji realizowanych przez podatników zagranicznych, ale i powoli też krajowych. Kryptowaluty umożliwiają dokonywanie rozliczeń drogą elektroniczną bezpośrednio pomiędzy dokonującym płatności a odbiorcą bez pośrednictwa jakiegokolwiek podmiotu trzeciego. Wszelkie operacje dokonywane za pomocą kryptowalut polegają tylko i wyłącznie na dokonywaniu odpowiednich zapisów w systemach informatycznych i nie są związane z wydawaniem jakichkolwiek dokumentów lub innego rodzaju potwierdzeń o charakterze materialnym, co budzi problemy dokumentacyjne.
więcej ›››8 sierpnia 2021
W ostatnich latach ceny prądu w Polsce poszły w górę, więc podatnicy częściej inwestują w nowoczesne źródła energii, m.in. panele fotowoltaiczne, które instalują na budynkach, aby obniżyć koszty eksploatacji budynku. Taki wydatek na pewno jest związany z prowadzoną działalnością podatnika, tak jak inne wydatki poniesione na zakup mediów.
więcej ›››1 sierpnia 2021
Okres wakacyjny sprzyja wycieczkom rowerowym, ale również wykorzystywaniu rowerów jako środka transportu do pracy. Coraz częściej podatnicy wybierają rowery elektryczne jako alternatywa dla samochodu. Na co więc zwrócić uwagę w rozliczeniu podatkowym zakupionego roweru elektrycznego?
więcej ›››1 sierpnia 2021
Wielu przedsiębiorców prowadzących działalności gospodarcze podejmuje decyzje o posiadaniu biura/części administracyjnej w miejscu swojego zamieszkania. Ma to liczne zalety, szczególnie w okresie pandemii - oszczędność czasu, ale i pieniędzy na wynajęty lokal jak również zachowany społeczny dystans. Jak traktuje to rozwiązanie fiskus? Czy nowo wybudowany dom można w części przeznaczyć na biuro a w części na mieszkanie? Co z odpisami amortyzacyjnymi nieruchomości?
więcej ›››1 sierpnia 2021
Kwalifikacja wydatków do kosztów reklamy czy reprezentacji jest dość płynna i nierzadko podatnicy wchodzą w spory z organami podatkowymi i próbują obronić wydatki, które w bardzo małym stopniu można powiązać z przychodem z prowadzonej działalności gospodarczej. Czy w ostatnich latach fiskus jest bardziej liberalny w kwestiach reprezentacji?
więcej ›››

Data aktualizacji: 2023-02-07