- tel.: 42 235 31 95
- fax.: 42 235 31 96
- [email protected]
Zapraszamy do kontaktu
KATEGORIE SZKOLEŃ
- Akcyza (4)
- Ceny transferowe (10)
- CIT (32)
- Delegowanie pracowników (5)
- Fakturowanie VAT (17)
- Fundacje rodzinne (2)
- Gospodarka odpadami (2)
- IT dla Ciebie (5)
- JPK VAT (4)
- Kasy rejestrujące (5)
- Kontrole podatkowe (2)
- Ochrona środowiska (2)
- PIT (15)
- Podatek od nieruchomości (1)
- Podatek VAT w jednostkach sektora publicznego (3)
- Podatki (12)
- Podróże Służbowe (7)
- Polski Ład (8)
- Pracownicze Plany Kapitałowe (1)
- Prawo cywilne (3)
- Przeciwdziałanie praniu pieniędzy (4)
- Rachunek przepływów pieniężnych (3)
- Rachunkowość (1)
- Raportowanie schematów podatkowych (7)
- Rozwój osobisty (3)
- Split payment (3)
- Szkolenia dla ochrony zdrowia (9)
- Środki Trwałe (8)
- VAT (112)
- VAT w branży budowlanej (3)
- VAT w obrocie międzynarodowym (7)
- VAT w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych (3)
- Zarządzanie finansami (3)
- Zatrudnianie cudzoziemców (10)
- ZFŚS (3)
Aktualności podatkowe
10 grudnia 2021
Zmiany podatkowe wprowadzane przez Polski ład dotyczą również wypłat dla nierezydentów w ramach tzw. podatku u źródła. W ostatnich dwóch latach Ministerstwo Finansów przesuwało wejście w życie przepisów wprowadzających ograniczenia w stosowaniu zwolnień podatkowych co pół roku.
więcej ›››3 grudnia 2021
Wraz z zamknięciem 2021 roku część osób fizycznych będzie miała obowiązek zapłaty w rozliczeniu rocznym PIT tzw. daniny solidarnościowej. Wątpliwości mogą się pojawić w przypadku wspólników spółek komandytowych, które miały przesunięty rok podatkowy od 1 maja 2021 roku. Będą oni musieli inaczej wykazywać swoje dochody do 30 kwietnia w zeznaniu rocznym za 2021 rok a po 1 maja 2021 roku będą to już wpływy wyłączone z opodatkowania (tak jak przy dywidendach).
więcej ›››3 grudnia 2021
Koniec roku podatkowego wymaga w spółkach analizy łącznej wysokości uzyskanych przychodów, gdyż może się okazać, że spółka jako podatnik przekroczyła próg uprawniający do stosowania obniżonej stawki CIT w wysokości 9% i utraciła status tzw. „małego podatnika”. Małym podatnikiem można być wielokrotnie, a skorzystanie z udogodnień przewidzianych dla tej grupy płatników uzależnione jest każdorazowo od przychodu osiągniętego w roku bezpośrednio poprzedzającym rok, w którym podmiot uzyskuje status małego podatnika.
więcej ›››3 grudnia 2021
Należyta staranność w rozliczeniach z zagranicznymi kontrahentami to zasada, którą powinni stosować podatnicy w obrocie towarowym jak i usługowym. Szczególnego znaczenia nabierze teraz tzw. list ostrzegawczy, który może wysyłać Szef KAS podatnikowi jak i jego kontrahentom, w sytuacji, kiedy urząd skarbowy uprawdopodobni udział podatnika w karuzeli podatkowej. Mowa o tzw. znikającym podatniku, który został określony w przepisach wprowadzanych w ramach Polskiego Ładu w zakresie informacyjnym.
więcej ›››28 listopada 2021
Czas zamknięcia roku i inwentaryzacji w firmach związany jest z ryzykiem wystąpienia niedoborów magazynowych. Wychwycone przy spisie z natury nieprawidłowości wymagają zaprezentowania w księgach rachunkowych i wywołują skutki podatkowe, w zależności od przyczyny niedoboru. Niekiedy mogą wywoływać konieczność korekty podatku VAT w JPK.
więcej ›››28 listopada 2021
W ramach zmian podatkowych od 2022 roku nie będzie już możliwości odliczania składki zdrowotnej od podatku. Dotyczy to zarówno prowadzących działalność gospodarczą, jak i pracowników, ale również emerytów otrzymujących świadczenia z polskiego systemu jak i z zagranicy. Jak będzie kształtowała się kwota emerytury otrzymywanej z zagranicy po zmianach w Polskim Ładzie?
więcej ›››28 listopada 2021
Wielkimi krokami zbliża się termin rozliczenia podatku PIT od strony płatników za 2021 rok. Jednocześnie w tym samym terminie zaczną obowiązywać zmiany podatkowe wprowadzone przez Polski Ład. Płatnicy mają mało czasu na przygotowanie rocznych deklaracji PIT-4R i PIT-11. Weryfikacje płatności warto rozpocząć już na początku grudnia, szczególnie związanych z mniej typowymi wydatkami takimi jak wydatki dla członków Rad Nadzorczych.
więcej ›››19 listopada 2021
31 października bieżącego roku upłynął termin dla wielu przedsiębiorców - instytucji obowiązanych, w tym biur rachunkowych na aktualizację procedur w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (nowelizacja ustawy AML z 1 marca 2018 roku).
więcej ›››19 listopada 2021
Od 2022 roku w ramach zmian w podatku VAT, wprowadzanych ustawą Polski Ład, część podatników świadczących usługi finansowe będzie dokonywało zmian w zasadach opodatkowania swoich usług dla przedsiębiorców. Czy mechanizm cash-poolingu też będzie podlegał pod opodatkowanie VAT, a jeśli tak to jaką stawką? Grupy kapitałowe będą mogły w ramach swoich czynności wewnętrznych dotyczących przepływów finansowych zadecydować, co bardziej im się opłaca w zakresie opodatkowania wzajemnych transakcji.
więcej ›››19 listopada 2021
Prezydent 16 listopada podpisał ustawę Polski Ład. W ramach zmian podatkowych wprowadzanych ustawą wprowadzono szereg nowych ulg, ale również rozszerzono stosowanie dotychczasowej ulgi rehabilitacyjnej. Katalog wydatków, które podlegają odliczeniu zawiera art. 26 ust. 7a ustawy PIT. W 2021 roku przepis ten pozwalał już odliczyć wydatki z różnych tytułów, przykładowo związane z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo rehabilitacyjne. Po zmianach dojdzie prawo do odliczenia wszelkich wydatków na przewóz osoby niepełnosprawnej i dzieci niepełnosprawnych do lat 16 na zabiegi rehabilitacyjno-lecznicze.
więcej ›››

Data aktualizacji: 2023-06-07