- tel.: 42 235 31 95
- fax.: 42 235 31 96
- [email protected]
Zapraszamy do kontaktu
KATEGORIE SZKOLEŃ
- Akcyza (4)
- Ceny transferowe (10)
- CIT (32)
- Delegowanie pracowników (5)
- Fakturowanie VAT (17)
- Fundacje rodzinne (2)
- Gospodarka odpadami (2)
- IT dla Ciebie (5)
- JPK VAT (4)
- Kasy rejestrujące (5)
- Kontrole podatkowe (2)
- Ochrona środowiska (2)
- PIT (15)
- Podatek od nieruchomości (1)
- Podatek VAT w jednostkach sektora publicznego (3)
- Podatki (12)
- Podróże Służbowe (7)
- Polski Ład (8)
- Pracownicze Plany Kapitałowe (1)
- Prawo cywilne (3)
- Przeciwdziałanie praniu pieniędzy (4)
- Rachunek przepływów pieniężnych (3)
- Rachunkowość (1)
- Raportowanie schematów podatkowych (7)
- Rozwój osobisty (3)
- Split payment (3)
- Szkolenia dla ochrony zdrowia (9)
- Środki Trwałe (8)
- VAT (112)
- VAT w branży budowlanej (3)
- VAT w obrocie międzynarodowym (7)
- VAT w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych (3)
- Zarządzanie finansami (3)
- Zatrudnianie cudzoziemców (10)
- ZFŚS (3)
Aktualności podatkowe
24 października 2021
W ostatnim kwartale roku podatkowego część podatników dokonuje kompensat i potrąceń wzajemnych rozrachunków. Ma to swoje znaczenie przy rozliczeniach walutowych, gdyż można łatwiej zoptymalizować różnice pojawiające się na kursach walut. Nie tyko zapłata gotówkowa czy za pośrednictwem rachunku bankowego stanowi zapłatę skutkującą powstaniem różnic kursowych - taką zapłatą jest także wzajemne potrącenie wierzytelności między kontrahentami.
więcej ›››24 października 2021
Polscy obywatele, mający miejsce zamieszkania w innych krajach niekiedy otrzymują darowizny od zagranicznych osób z nimi niespokrewnionych. Pomimo braku rezydencji podatkowej w Polsce pojawia się u nich duży dylemat podatkowy, gdzie i jak wykazać do podatku ten wpływ środków pieniężnych na rachunek bankowy.
więcej ›››17 października 2021
Najem mieszkania w ramach zarządzania majątkiem prywatnym to często wybierane źródło przychodów szczególnie w dużych miastach, gdzie popyt na mieszkania jest wysoki. W związku ze projektowanymi zmianami w Polskim Ładzie ograniczającymi opodatkowanie najmów lokali mieszkalnych według zasad ogólnych, wiele osób fizycznych decyduje się na przeprowadzenie remontów jeszcze w 2021 roku. Jak je ująć podatkowo?
więcej ›››17 października 2021
Wielu podatników w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ponosi wydatki, które zamierza przenieść na inny podmiot w ramach tzw. refakturowania. Przez refakturowanie można rozumieć przeniesienie kosztów poniesionych na rzecz klienta, którymi jest on następnie obciążany. Pojawiają się wątpliwości co do stawki VAT, momentu powstania obowiązku podatkowego, ewentualnej marży przy tym przeniesieniu kosztów.
więcej ›››17 października 2021
Trudności z pozyskaniem wykwalifikowanego personelu dotykają niemal każdą branżę. Pracodawcy, aby utrzymać pracowników, na których im zależy oferują szereg świadczeń o charakterze socjalnym, w skład których coraz częściej wchodzi również zapewnienie albo przynajmniej w dużej części dofinansowanie wyżywienia podczas dnia pracy. W okresie jesienno-zimowym jest to szczególnie mile widziane w zakładach pracy.
więcej ›››10 października 2021
Przed rozpoczęciem działalności gospodarczej wiele osób zastanawia się czy może założyć spółkę, ale ograniczają ich formalności związane z jej otwarciem i późniejszą likwidacją. Prosta spółka akcyjna (PSA) wydaje się być bardziej przyjazną od innych spółek kapitałowych (spółki z o.o. czy akcyjnej) formą prowadzenia działalności gospodarczej z uwagi na ograniczenie formalizmu i kosztów zawiązania tej spółki. Przewidziana jest szczególnie dla startupów i dostępna dla inwestorów działających w dowolnej branży.
więcej ›››10 października 2021
Przedsiębiorstwa działające na rynku mają możliwość klasyfikacji do kosztów uzyskania przychodu odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od posiadanych środków trwałych, wykorzystywanych w działalności gospodarczej. Celem większości podatników jest zmniejszenie dochodu, ale, jeśli w danym roku w firmie dochód jest niższy lub pojawia się strata, tendencja się zmienia. Przedsiębiorstwa zmierzają do maksymalnego obniżenia stawek amortyzacji, aby nie generować dodatkowych kosztów, które w danym roku już nie są potrzebne. Czy jest to działanie bezpieczne?
więcej ›››10 października 2021
Transakcje podatników związane z przemieszczeniem towaru do innego kraju unijnego od lat budzą kontrowersje w zakresie stosowania stawki preferencyjnej w VAT, czyli 0%. Szczególną ostrożność należy zachować, jeśli klient-odbiorca zamierza przemieścić towar do innego kraju unijnego własnym środkiem transportu. Od 2022 roku dla podatników przewidziany jest do stosowania Krajowy System e-Faktur, a więc organy podatkowe jeszcze szybciej będą mogły zweryfikować zasadność stosowania preferencyjnej stawki VAT.
więcej ›››3 października 2021
Podatnicy, który podpisali umowy leasingowe i kwalifikują raty leasingowe w koszty, zastanawiają się nad wcześniejszym wykupem pojazdu z leasingu jeszcze w 2021 roku. Wynika to z obawy przed planowanymi zmianami w zakresie podwyższonych podatków po wykupie aut leasingowanych od 2022 roku.
więcej ›››3 października 2021
Obecnie w Polsce usługi finansowe są zwolnione z VAT. Dotyczy to zarówno usług świadczonych w transakcjach pomiędzy przedsiębiorcami, jak i dla konsumentów. Stosowane zwolnienie od podatku powoduje, że podatek naliczony związany ze świadczeniem tych usług nie podlega co do zasady odliczeniu. W konsekwencji, jeśli podatnik świadczący usługi finansowe również realizuje inne czynności opodatkowane stawką podstawową VAT, musi zastosować częściowe odliczenie VAT według tzw. proporcji. Powoduje to ograniczenie w zapewnieniu neutralności podatku VAT w sektorze finansowym.
więcej ›››

Data aktualizacji: 2023-06-07